Strona główna Aktualności Z miasta 80 procent prac archeologicznych na starówce

80 procent prac archeologicznych na starówce

6
Trwa przebudowa Starego Rynku. Archeolodzy podkreślają, że teren o powierzchni ponad 4000 m² zostało przebadane w 80 procentach.

Na terenie znaleziono m.in. szczelinę przeciwlotniczą zbudowaną najprawdopodobniej przez żołnierzy niemieckich podczas drugiej wojny światowej. Są też starsze zabytki, to m.in. drewniana studnia, która mogła powstać w XVII wieku, są też podkowy, monety z Księstwa Warszawskiego, elementy ceramiki.

Archeolodzy wskazują, że na pabianickiej starówce kwitł handel, co potwierdzają znalezione artefakty, m.in. tzw. plomby, czyli ówczesne znaki akcyzowe z całej Polski.

Badania archeologiczne zaplanowane są do połowy kwietnia.

– W miarę postępu badań archeologicznych kontynuowana będzie budowa nawierzchni oraz instalacji podziemnych, w dalszym etapie – stopniowy montaż elementów małej architektury  i nasadzenia zieleni w rabatach. Równolegle do prac brukarskich wykonywana będzie fontanna oraz montaż oświetlenia. Wspomniane rozszerzenie prac archeologicznych przesunęło termin zakończenia prac na połowę sierpnia 2024. Przy remoncie wykorzystana jest kostka z ul. Zamkowej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i konserwatora zabytków, m.in. do wykonania nawierzchni dróg przylegających i na płycie rynku – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

Wczoraj (18 marca) ogłoszony został przetarg na przebudowę drogi wschodniej i południowej przy Starym Rynku, co poszerzy zakres zagospodarowania tego terenu. W zakres wchodzi wymiana nawierzchni, budowa chodników, oświetlenia i kanalizacji deszczowej (droga wschodnia). Dofinansowanie pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (2 mln zł).

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Czekam na to cacko 😉 Ale wiadomo, nauka przodem. Osobiście zawsze ubolewałem nad niewykorzystanym potencjałem centralnego punktu dawnych Pabianic.

Moim zdaniem brakuje tam np. budki telefonicznej i szybkiego łącza światłowodowego w okolicy…

Mam dla archeologów doskonały typ do poszukiwań: ponad 100 – 150 bezimiennych mogił w grobach zbiorowych: niemieckich żołnierzy, i Polaków.
Na cmentarzu ewangelickim w Pabianicach mogiły znajdują się na prawo do wejścia za ubikacją – tak, to tam gdzie zarządca cmentarza Pusz trzyma zawsze stertę śmieci.

Bezimienne mogiły w grobach?

proponuję wykopki zalać żywicą i zamiast chodnika dać szklaną taflę aby piesi mogli zapoznać się z historią tego miejsca podczas odpoczynku na nim. Sciągnęło by to wielu turystuf!

Proszę o zbudowanie schronu na min.5000 osób. Do lipca 2024. Z filtrami hepa i cateringiem 🙂