Strona główna Aktualności Komunikacja Zmiany dla pasażerów komunikacji. Ma być nowocześnie i bezpiecznie

Zmiany dla pasażerów komunikacji. Ma być nowocześnie i bezpiecznie

0
W Pabianicach pasażerowie będą korzystać z takich tablic, jakie ma już Łódź.
Tablice z dokładnym czasem odjazdu autobusów i tramwajów oraz monitoring na przystankach – takie zmiany mają zauważyć pasażerowie komunikacji miejskiej dzięki wdrożeniu w Pabianicach inteligentnego systemu transportowego (ITS).

Kiedy? Za rok. Właśnie tyle czasu, licząc od podpisania umowy, dostała na jego realizację firma z Warszawy, której magistrat powierzył tę inwestycję, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Będzie kosztowała 6.892.920 zł (w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 7.092.866 zł).

– Przetarg na wykonawcę był powtórzony. W pierwszym postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta, opiewająca na 8.768.727 zł, w drugim – trzy, z których jedną odrzucono, gdyż nie spełniała wymogów określonych w specyfikacji przetargowej – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy magistratu. – Powtórzenie postępowania przyniosło skutek w postaci zmniejszenia ceny o niemal 1.900.000 zł.

Co będzie należało do zadań wykonawcy? Między innymi montaż 23 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, które na przystankach autobusowych będą wyświetlały rzeczywisty czas odjazdu. Zostaną ustawione na tych najważniejszych, np. przy ulicach Waltera – Jankego, Nawrockiego, Grota Roweckiego, Kilińskiego, św. Jana, Wiejskiej, Jana Pawła II (przy szpitalu) oraz Orlej (przy rynku i cmentarzu). Kolejnych 16 tablic zamontuje na przystankach autobusowo – tramwajowych wykonawca przebudowy linii 41. W sumie będzie ich więc 39.

W ramach ITS na 26 przystankach autobusowych (tych samych, na których będą tablice informacji pasażerskiej), a także na 3 pętlach (Karolew, Podmiejska i Sikorskiego) pojawi się monitoring. W oku kamer znajdą się też przystanki autobusowo-tramwajowe. W sumie będą monitorowane 42.

– Przedsięwzięcie obejmie też budowę sieci światłowodowej, ściany video w dyspozytorni MZK i w budynku straży miejskiej, stacje dyspozytorskie oraz sprzęt techniczny i elektroniczny, niezbędny do funkcjonowania monitoringu – dodaje rzecznik.

Na potrzeby nowego systemu zostanie przebudowana dyspozytornia w zajezdni autobusowej i pobudowana serwerownia.

Pasażerowie będą mogli korzystać z nowej wersji portalu komunikacjapabianice.pl, wraz z aplikacją mobilną, co umożliwi m.in. odczytanie rozkładu jazdy, wyświetlanie dynamicznych tablic dla przystanków oraz wyszukiwanie połączeń przez planer podróży.

Pabianicki ITS w 85% został sfinansowany ze środków unijnych. Miasto pozyskało też środki z budżetu państwa.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments