W ubiegły weekend w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów, na których mogliśmy oglądać reprezentantkę UKS Azymut Pabianice – Kingę Królik.

W swojej dotychczasowej karierze młoda zawodniczka z Pabianic specjalizująca się w biegu na 3000 metrów przez płotki pierwszy raz wystartowała w HMP Seniorów. Jak opowiada jej trener Jerzy Woźniak – zazwyczaj swoje starty ograniczała do jednorazowego występu w biegu średnim podczas jakiegoś mitingu i to też bez specjalistycznego przygotowania.

Podobnie było w tym roku. Podczas, gdy większość rywalek rozpoczęła starty, aby 3-4 sprawdzić się przed mistrzostwami. Kinga pracowała jeszcze nad wytrzymałością w Kenii.

– Po obozie czuje się super, co można było zobaczyć na Mistrzostwach Polski. Nigdy wcześniej nie czułam się tak dobrze i luźno biegając na takich prędkościach – odpowiedziała na pytanie jak się czujesz po obozie w Kenii Kinga i dodała – „czuję, że noga się kręci”.

Kinga na Halowych Mistrzostwach Polski wystartowała na dystansie 3000 m. Jak sama przyznała – jakiś dystans trzeba było wybrać, żeby sprawdzić na jakim poziomie jestem. 3000 m jest najbardziej zbliżone do mojego docelowego dystansu, stąd taka decyzja.

– Sam bieg był bardzo dobry. Po stosunkowo spokojnym początku (1000 m 3:09,50; 2000 m 6:18,60) zawodniczki zaczęły finiszować z narastającą prędkością. Kinga ostatnie 1000 m pokonała w trzy minuty, a ostatnie 200 m w 31,79. Tym samym uzyskała na mecie czas 9:18,60, który ją uplasował na drugim miejscu tuż za Beatą Topka 9:17,30 ULKS Talex Borzytuchom. Ten rezultat jest lepszy o 9 sekund od rekordu województwa łódzkiego uzyskanego w 1986 roku przez Wandę Panfil, późniejszą medalistkę Mistrzostw Świata w Maratonie i lepszy od rekordu życiowego Kingi z otwartego stadionu o ponad 43 sekundy! Jest to bardzo dobry prognostyk przed startami na jej koronnym dystansie – podsumował start swojej zawodniczki dumny trener.

Cały bieg można obejrzeć od 1:42:20:
https://sport.tvp.pl/52251216/lekkoatletyka-halowe-mistrzostwa-polski-torun-2-dzien-transmisja-na-zywo-online-stream-gdzie-ogladac?fbclid=IwAR0Oo1tXho8EFt7aA5MH4ZdsJlBvz4xqc9EQpu14C6ldgO0AYjvyEZj6oOw

Wynik robi wrażenie i napawa optymizmem. Sama zawodniczka na pytanie co znaczy dla Niej ten sukces odpowiedziała – w głowie przekroczyłam kolejną granicę. Zobaczyłam, że jestem w stanie biegać na wyższym poziomie, a ponadto wiem, że jeszcze mam rezerwy. Tym bardziej plany, które mam z dnia na dzień stają się coraz bardziej realne.

Główną imprezą, do której przygotowuje się srebrna medalistka HMP w biegu na 3000 metrów są Mistrzostwa Europy U23, które odbędą się na początku lipca w Norwegii. Niemniej najbliższym jej startem do którego teraz będzie ciężko trenowała będą w Mistrzostwa Polski w biegu na 10 km, które odbędą się w kwietniu w Goleniowie.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

To drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki na tym dystansie uzyskany w hali przez specjalistkę od biegu przeszkodowego.
Ogromne gratulację !

Last edited 2 lat temu by Jerzy

Piękny wynik! Gratulacje! 🙂

Gratulacje, trzeba inwestować w dziewczynę