Strona główna Dzieje się Zbudujmy bezpieczny świat, czyli Agrafka przeciwko przemocy

Zbudujmy bezpieczny świat, czyli Agrafka przeciwko przemocy

3
17 listopada w kinie Helios Grupa Wolontarystyczna Agrafka podsumowała kampanię „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży Pabianice 2023”. Akcja trwała od 1 do 19 listopada. W tym czasie odbyły się warsztaty w szkołach, akcje społeczne oraz konkurs. Każdego dnia, na wydarzeniu na Facebooku, zamieszczane były istotne treści dotyczące przemocy.

Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy i budowanie świata bezpiecznego, zapewniającego wszystkim prawidłowy rozwój. Kampanię na całym świecie koordynuje genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet – Women’s World Summit Foundation, która co roku prezentuje raport z prowadzonych działań przed Organizacją Narodów Zjednoczonych. Na poziomie ogólnopolskim organizatorem kampanii jest Fundacja po DRUGIE.

Symbolem kampanii stał się ostrzegawczy, pomarańczowy kolor. Akcja podsumowująca „po-MOC, nie prze-MOC” była przestrzenią do zdobycia nowej wiedzy, ale też poczucia, jak ważna jest odwaga. Podczas tego wydarzenia, zaproszone placówki oraz organizacje, mogły obejrzeć odsłonę spotu społecznego „STOP”, zrealizowanego przez Agrafki. Wygłoszona została także prelekcja, poprowadzona przez Annę Grabarczyk – współzałożycielkę i prezeskę zarządu Fundacji Huśtawka, interwentkę kryzysową. Uczniowie prezentowali również scenki #10sekund, pokazujące, co może się wydarzyć w tak krótkim czasie. Po prelekcji wszyscy wzięli udział w happeningu na parkingu C.H. Tkalnia, podczas którego poczuli siłę grupy.

Mocno wierzymy, że był to wartościowy czas, który będzie owocował w przyszłości. Świadomość jest tu fundamentem! – zaznaczają organizatorzy, autorzy wpisu na Facebookowej stronie Agrafki.

Organizatorzy szczególne podziękowania kierują do osób i placówek, które zaangażowały się w kampanię, a była to m.in. Powiatowa Komenda Policji w Pabianicach, Staż Miejska Pabianice, Miejskie Centrum Pomocy Społecznej Wydział Profilaktyki i Wspierania Rodziny oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Specjaliści odbyli szereg spotkań w szkołach podstawowych (klasy VII – VIII) i ponadpodstawowych, podczas których poruszali tematy tj. cyberprzemoc, przemoc rówieśnicza, doświadczania przemocy, reagowanie na przemoc oraz formy przemocy i miejsca, gdzie możne udać się po pomoc osoba doświadczająca przemocy. Zgłoszeń było tak wiele, że warsztaty będą realizowane również po kampanii.

W kampanię włączyła się większość pabianickich szkół (SP 3, SP 5, SP 8, SP 9, SP 13, SP 14, SP 17, ILO, IILO, ZSz Nr 2, Zsz Nr 3).

Każdej przemocy mówimy definitywne NIE.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, tel: 0 800 080 222 (Pomoc pedagogiczna, psychologiczna i prawna)

Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel: 726 611 611 – czynny 12-20 oraz Snapchat, Messenger (Pogadajmytutaj) – czynny 20:00-0:00

Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”,  tel: 800 120 002

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, tel: 116 111 – czynny 24/7

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Kampania przeciwko przemocy, w której udział biorą uzbrojeni w śmiercionośną broń palną policjanci i policjantki. Brak przemocy po polsku – zabijać to tylko my!

Równie GŁUPIEGO komentarza dawno nie spotkałem. To mogła wytworzyć tylko radziecka ONUCA. Określenie po radziecku, wskutek braku MÓZGU, pomyliła i napisała inaczej. Dalej bezbłędnie.

Na żadnym zdjęciu nie ma policjanta że śmiercionośna bronią. Niezła schiza.