Strona główna Aktualności Zapadła decyzja dotycząca „kolizyjnego” drzewa

Zapadła decyzja dotycząca „kolizyjnego” drzewa

41
Wiadomo już co się stanie z kilkudziesięcioletnim klonem stojącym przy ul. Zamkowej naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 5. Drzewo zostanie przesadzone w inne miejsce.

Wielu pabianiczan było zbulwersowanych faktem, iż planiści firm przeprowadzających remont w centrum miasta nie zauważyło kilkunastometrowego klonu, który nagle stanął im na środku wybudowanego chodnika „wchodząc” korzeniami zarówno na ścieżkę rowerową jak i jezdnię. Pisaliśmy o tym tutaj.

Ich irytacja była uzasadniona, gdyż widać gołym okiem, że centrum miasta staje się betonowa oazą i każde drzewo w tych okolicznościach jest bezcenne. Okazuje się, że wprawdzie klon nie będzie mógł zostać na swoim miejscu, ale przynajmniej nie stanie się opałem w czyimś kominku. Kilka dni temu, przy „problematycznym” drzewie, odbyło się spotkanie drugiego zastępcy prezydenta – Marka Gryglewskiego z przedstawicielami starostwa, Zarządu Dróg Miejskich i wykonawcy.

– Ustalono, że drzewo, o którym mowa zostanie przesadzone, co jest zgodne ze stanowiskiem Prezydenta Grzegorza Mackiewicza wyrażanym od czasu pojawienia się tego problemu – poinformował nas Arkadiusz Bujacz, naczelnik Biura Rady Miejskiej w Pabianicach.

Wkrótce ma zapaść decyzja o terminie przesadzenia klonu, a także o miejscu jego nowej lokalizacji.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie trzeba być znawcą dendrologii, biologii i chemii razem wziętych aby stwierdzić, że to pomysł z kosmosu. Płacz przez łzy, głupota i brak jakiegokolwiek rozeznania w materii przedmiotu.
Taki okaz ma korzenie idące poziomo do gruntu, trzeba byłoby podnieść drzewo z jakimiś 30-40 metrami sześciennym ziemi dookoła aby móc jedynie spróbować dać szanse na przyjęcie się w nowym miejscu, poza tym istotna byłaby pora zabiegu: listopad – luty, a najlepiej w zmarzlinie przy -25 C., może wtedy byłaby jakaś szansa ….

kto weźmie odpowiedzialność za „wywalone” pieniądze na próbę przesądzenia takiego okazu???

Idiotyzm rozprzestrzenił się w tym mieście na dobre!

Nikt nie wezmie za to odpowiedzialności i dobrz o tym wiemy, a mieszkańcy miasta Pabianic z oczywistych względów nie będą zmuszali „władzy” po poniesienia surowej, ale wymiernej kary dyscyplinarnej za swoje postępowanie..

A czy chodnik i ścieżka nie mogą poprostu zwężać się o te parę centymetrów w tym miejscu? Pewnie nie bo trzeba wydać jak najwięcej publicznej kasy! Kolejny miś na miare naszych możliwości.

Przecież to na drodze stoi 😂✌️ nie na chodniku

Mamy XXI wiek i technologia poszła do przodu ale coś mi się wydaje że to piękne drzewo w nowym miejscu się nie przyjmie i uschnie .

Dziwne że do tej pory nikt się nie zderzył z tym drzewem przecież ono tak bardzo przeszkadza wszystkim pieszym i rowerzystom. To co zrobiono na Zamkowej jest skandalem sam beton i kostka żadnej nowej zieleni widocznie w mieście nie ma komu pielęgnować drzew i krzewów beton tego nie wymaga. Swój swojego popiera (mowa o betonie). Szkoda słów.

Czyli i tak i tak betonowe centrum miasta….przesadzą….takie drzewo. Ciekawe, czym je przewiozą😁

Nie wiedziałem że przy okazji remontu zamieniono nazwę ulicy z Zamkowej na Łaską…

A co – idzie nowe 😂😂😂😂

Co za bzdurna decyzja. „Starych drzew się nie przesadza” !!!!
Korzenie tego kilkunastoletniego klonu sięgają daleko w głąb jezdni oraz chodnika, nikt nie będzie niszczył nowo powstałych nawierzchni. Po prostu zostaną ucięte te korzenie, drzewo „z wielka pompą” przesadzone w inne miejsce a że po kilku tygodniach „umrze” to już nie będzie niczyja wina !!!!
Mydlenie oczu ludziom i tyle. Nawet najbardziej profesjonalna firma zajmująca się pielęgnacją i przesadzaniem drzew nie da rady !!!!!!
Rośnie nam betonowe miasto !!!!!

Eee tam. W stanach są firmy ze sprzętem co by je przesadziły, ale koszt był by taki że miasto musiało by się zapożyczyć. Proponuję aby planista dostał 10 batów za bezmyślność. Bo im się wydaje że postawią kreskę na papierze i jest ok.

Głupek pogania głupka w urzędzie miasta.Jakie urządzenie poradzi dalej wielkości drzewu.

nie niezauważyli planiści tylko pewnie ludzie z bloku protestowali przeciw wycince, bo drzewo cień daje itd, a teraz jest problem, z pretensjami do Pabianiczan z bloku

Drzewo stoi od północy więc cienia to daje najwyżej na ulicę 🤣

Gdyby pan Mackiewicz miał honor to za ten burdel i betonowe centrum wraz z wycinkiem drzew winien podać się do dymisji!

przykład musi przyjść z góry, jak odpowiedzialni za burdel w kraju tj. pan mateusz wraz rządem + jarek, podadzą się do dymisji to może , przykład zadziała

Lepiej przesadzić Mackiewicza, bo obecne stanowisko nie dla niego

Ktoś wybrał betonowego prezydenta to jest beton

Taka decyzja na zasadzie: nie wytniemy,ale wytniemy, tylko innym sposobem,żeby zamknąć gęby mieszkańcom. A, że Zamkowa będzie betonowa,to już trudno… MY TO WSZYSTKO WIDZIMY, DEBILE!

Ile to będzie nas kosztowało, i czy ktoś poniesie karę finansową za ten bajzel ?

Tu to tak przedstawiono sprawę jak by to drzewo było problemem nie durnowaci architekci którzy nie zauważyli drzewa tu rosnącego dłużej niż oni sami żyją.

Nie myli się ten co nic nie robi. Mogłoby faktycznie być więcej zieleni w naszym mieście, zwłaszcza na głównej ulicy. Ale myślę że nie ma co narzekac na naszego prezydenta skoro tylu inwestycji i zmian co za jego kadencji, nie było w naszym mieście nigdy. Żeby nie było – nie popieram żadnej partii.

Racja, przestańmy narzekać na prezydenta, trzeba zacząć działać – zapakować na taczkę i wywieźć.

dokładnie, non stop są jakieś modernizacje, budowy i remonty, a naczelne marudzące dziady zawsze muszą mieć jakiś problem. Co by się nie działo, to zawsze jest źle.

Powodzenia w przesadzeniu kilkudziesięcioletniego drzewa. Jeśli chcieliby to zrobić bez zbytniego uszkadzania korzeni musieliby rozwalić pół ulicy. No chyba że nie będą się bawić w subtelności i po prostu upierdzielą korzenie piłą. Tak czy siak szanse na to że przyjmie się w nowym miejscu są bardzo małe.

System korzeniowy takiego drzewa ma rozpiętość mniej więcej jego korony, co obejmuje część torowiska i chodnik. Nie łatwiej po prostu je ominąć? Tutaj nie ma jakiejś większej kolizji. To, że w UM brak jest kompetentnych osób w zakresie dendrologii to wiadomo od dawna. W tym zakresie powinien wypowiedzieć się biegły. Tylko kto weźmie odpowiedzialność na niepowodzenie akcji?

Nie rozumiem tłumaczenia że w zamian za wycinanie drzew na Zamkowej budujący posadzi nowe na Janke… A co z ludźmi z Zamkowej kto im zapewni zieleń? Ciężko jest posadzić niskopienne np klony by ładnie to wyglądało. Dziwne że cała droga przebudowywana i wtedy drzewa były chodniki też i to szerokie i w środku torowisko a teraz niby nic po szerokości sie nie zmienia raptem powstaje droga dla rowerzystów i wszystko pod topór. Żenada a nie projektanci

Czy włodarzom brakuje mózgu??? Kto przesadza stare drzewa??? Kto uwielbia betonozę???

Drzewo jest w pasie drogi ,ponieważ tutaj przeniesiono przystanek tramwajowy.W tym rejonie 12 kwietnia 2021r. przed remontem Zamkowej wycięto 8 podobnie wyglądających zdrowych drzew,których wielkie pnie zabrano w całości.Od Wyspiańskiego do Konopnickiej zlikwidowano zielony trawnik,Pozostawiono 3 maleńkie drzewka, które najpierw przysypano szarym pyłem z budowy ,a potem ziemią i pewnie też remontu nie przeżyją.Od ulicy Konopnickiej – sklep z farbami do ulicy Zielonej zamiast chodnika wylano asfalt.A od Konopnickiej do Wyspiańskiego położono 4 rodzaje kostki zrobiono wąski chodniczek + asfalt -ścieżka rowerowa. Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze w Pabianicach przy remoncie kolejnej ulicy – beton,beton ,asfalt. W… Czytaj więcej »

Nasuwa się w tym miejscu puenta.Operacja przesadzania drzewa udała się, problem w tym że drzewo nie przeżyło.

RIP klon!
To dobry klon był..

Betonoza i asfalt również na 20 stycznia. Plan w starostwie r(bo droga starostwa) chyba wymyślił jakiś zapalony cyklista. Po co ścieżka rowerowa po obydwu stronach jezdni, po co chodniki szerokości jezdni. Tak mało mamy zieleni i jeszcze po obydwu stronach całe pasy zabetonowane i zalane asfaltem. A może ten, co robił plan sugerował się cenami benzyny (wszyscy na rowery), albo po prostu tak mu się narysowało niechcący, a ktoś to zatwierdził . Szkoda słów, mieszkańcy osiedla są zdziwieni i bardzo oburzeni.

Niech posadzą je między urzędem a SDHem tam jest dużo miejsca urzędasy będą mieli przyjemny cień

Przy takim podejściu do zieleni w mieście życzę władzom samych upalnych dni aby sobie mogli jaja smażyć na betonie pod oknami ratusza. Ważne że pod ratuszem drzewa zostawili a barachło może tylko co najwyżej żale w necie pisać

W takie upalne dni pójdziesz do Levityn Coctail Baru i będziesz się smażył od ciepła bijącego z nagrzanych ścian kontenerów.

12 metrowe drzewo będą przesadzać? Proponuję podwyżkę dać za tą idiotyczną decyzje

Blisko na Zielonej jest maly park, gdzie wichury polamalo duzo drzew , daleko nie maja i przyda sie tam takie drzewo…

Tak naprawdę to drzewo nikomu nie przeszkadza, a przesadzenie pewnie się nie uda…

Przesadzić Mackiewicza na pustynie skoro lubi życie bez drzew

Autorze ! Chyba betonową pustynią , a nie oazą 🙂
A tak na marginesie, kto zatwierdził projekt centrum, w którym nie ma żadnych nowych nasadzeń, tylko wycinka, a mieszkańcy musza walczyć o każde stare drzewo. Przeciez przy okazji remontu centrum powinno się zazielenić.
Panie Prezydencie – odwdzięczymy się przy urnach.

Nie mogę pojąć, czemu miasto nie uczy się na błędach innych miast i miasteczek. Czemu taka betonoza w centrum miasta? Wystarczyłoby zrobić to co władze Łodzi na Piotrkowskiej. Jest masa drzew posadzonych w specjalnych kratownicach. U nas będzie betonowa pustynia. Przykre.