Strona główna Aktualności Z miasta Wykopaliska zakończone. Czas na liczenie i… mycie znalezisk

Wykopaliska zakończone. Czas na liczenie i… mycie znalezisk

0
fot. TMDP
Na terenie starej wsi Rypułtowice zakończył się pierwszy etap podjętych tam badań archeologicznych. Odkryte w ich wyniku znaleziska trafią do naszego muzeum. Jednak zanim je obejrzymy, musi upłynąć sporo czasu. 

Wykopaliska zainicjowało Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic. Przyniosły efekt. To m.in. ceramika z XVI – XVIII wieku, naczynia szklane (niektóre drobne fragmenty łączą się w większe, które będzie można zrekonstruować), monety i kości. Cały zbiór liczy kilka tysięcy rozmaitych zabytków.

– Teraz je przeliczamy, myjemy i opisujemy, gdzie zostały znalezione. Ponadto pracujemy nad digitalizacją dokumentacji rysunkowej i fotograficznej, wykonanej podczas działań w terenie – wyjaśnia Maciej Wlazłowicz, sekretarz TMDP. – Niestety, nie wszystko możemy zrobić sami. Tutaj potrzebna jest praca specjalistów, np. antropologów oraz przeprowadzenie kosztownych badań.

Prawdopodobnie będą też wznowione wykopaliska, bo stara wieś Rypułtowice ma wciąż wiele do odkrycia. Nie wiadomo natomiast, czy nastąpi to jeszcze jesienią, czy też dopiero w przyszłym roku. O tym zadecydują przede wszystkim właściciele gruntów, na których podjęto prace.

Pewne jest natomiast, że zbiory zostaną przekazane Muzeum Miasta Pabianic, którego pracownicy aktywnie włączyli się w badania (uczestniczyła w nich również firma geodezyjna GeoStar i druhowie z OSP w Pabianicach). Kiedy? Raczej nie wcześniej niż za rok.

fot. TMDP
REKLAMA
Poprzedni artykułPiątkowy wieczór w Ziemi Świętej
Następny artykułUgodził nożem 38-latka. Zaatakowany mężczyzna przyszedł odwiedzić siostrę…
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments