Strona główna Aktualności Wybrane pomniki odzyskają swój blask. To dzięki kwestom na Wszystkich Świętych

Wybrane pomniki odzyskają swój blask. To dzięki kwestom na Wszystkich Świętych

0
Dwa kolejne nagrobki zostaną odrestaurowane i wyczyszczone dzięki funduszom zebranym na cmentarzach przez Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie podczas kwest w Święto Zmarłych.

Na cmentarzu ewangelickim gruntownej renowacji poddany zostanie pomnik należący do rodziny Theodora Kolbe, który swoją nietypowość zawdzięcza temu, że inskrypcje, na czarnym polerowanym granicie, wykonano obustronnie.

– To pomnik wykonany ze sztucznego piaskowca, a dokładnie z lastryko – wyjaśnia Anna Połomka, konserwator zabytków. – Obiekt będzie poddany przede wszystkim pracom oczyszczającym, ponieważ lastryko, ze względu na swoja chropowatą powierzchnię, wypłukany przez deszcz, ma tendencje do pokrywania się nawarstwieniami organicznymi i zanieczyszczeniami, dlatego prace konserwatorskie będą polegać na usunięciu tych zanieczyszczeń i uzupełnieniu nielicznych ubytków. Pod koniec wypolerowane zostaną płyty inskrypcyjne oraz będzie zaimpregnowana cała powierzchnia.

rewers pomnika

Drugi wybrany nagrobek znajduje się na cmentarzu katolickim. Prace przy nim nie będą jednak tak rozległe jak przy poprzednim pomniku.

– Był on odnawiany w 2010 roku i po dwunastu latach chcemy go odświeżyć – mówi Anna Połomka. – To nagrobek wykonany z białego marmuru, więc tym bardziej widoczne są zanieczyszczenia, które szpecą ten obiekt.

Kwesty, organizowane są przez Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie od 2007 roku. W sumie zebrano ponad 280 tys. złotych. Dzięki tym funduszom udało się do tej pory odrestaurować 32 pomniki, po 16 na cmentarzach ewangelickim i katolickim.

REKLAMA
Poprzedni artykułPremiera nowej płyty Quinteto el Tango i Emilii Kudry
Następny artykułBMW rozbiło się na drzewie. Są poszkodowani
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments