Strona główna Aktualności Z miasta Wojewoda zadecydował: oddział covidowy w PCM będzie większy

Wojewoda zadecydował: oddział covidowy w PCM będzie większy

2
fot. pixabay
Na oddziale covidowym Pabianickiego Centrum Medycznego zostanie zwiększona liczba łóżek obserwacyjno – zakaźnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Tak postanowił wojewoda łódzki.

Obecnie jest ich 25, będzie natomiast 60. Szpital musi również przygotować łóżka (5) do intensywnej terapii, z kardiomonitorami oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Ponadto placówka jest też zobligowana do zabezpieczenia 6 łóżek izolacyjnych, przeznaczonych dla osób, co do których zachodzi podejrzenie zakażenia covidem.

Zgodnie z decyzją wojewody powiększony oddział zacznie funkcjonować w takim kształcie od najbliższego wtorku, 9 listopada. Na szczęście nie dojdzie do zamknięcia innych.

– To powoduje duże zmiany organizacyjne, niemniej postawiliśmy sobie za cel, aby obsługa i leczenie naszych pacjentów na innych oddziałach odbywały się w sposób niezakłócony. Chcieliśmy potwierdzić, że oddział covidowy nie będzie zakłócał pozostałej działalności PCM – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

60 łóżek zostanie zlokalizowanych na piątym piętrze, czyli tam, gdzie teraz jest neurologia. Ta z kolei będzie mieściła się piętro niżej, w pustej, niezagospodarowanej obecnie części. Łóżka izolacyjne znajdą się z kolei na oddziale ortopedycznym.

Oddział covidowy w PCM, na razie z 25 łóżkami, uruchomiono po dłuższej przerwie 1 listopada. Od tej pory trafiło do niego 26 pacjentów, z których 1 został przewieziony do szpitala w Łodzi, a 1 osoba zmarła. Obecnie w pabianickim szpitalu przebywa więc 24 chorych.

– 12 osób, czyli połowa jest w stanie średnio ciężkim, natomiast 4 – w stanie ciężkim. Są to osoby, które mają zajęte przez covid od 50% do 90% płuc – poinformował Adam Marczak, dyrektor ds. techniczno – administracyjnych w PCM.

Spośród wszystkich 26 osób, które od poniedziałku przyjął szpital zaszczepionych było 7. Najmłodsza osoba przebywająca w oddziale ma 43 lata, a najstarsza – 92 (obie to kobiety).

Pacjentów z powiatu pabianickiego jest zaledwie 3. Pozostali chorzy pochodzą m.in. z Sieradza, Zduńskiej Woli, Łowicza, Kutna i Aleksandrowa Łódzkiego.

***

Jak sytuacja związana z koronawirusem wygląda w pabianickich placówkach oświatowych? Jeśli chodzi o szkoły (podstawowe, podległe miastu), na kwarantannie przebywa 323 uczniów, 5 nauczycieli i 45 pracowników. W przedszkolach to 52 dzieci, 2 nauczycieli i 2 pracowników. Chorych jest kilkoro dorosłych i kilkoro dzieci.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Działają wstecz ? 😉 październik już za nami 😉