Strona główna Aktualności Z miasta Woda z kranu 300 razy tańsza

Woda z kranu 300 razy tańsza

9

Dziś zainaugurowana została akcja „Pij wodę z kranu”. Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji namawia do picia kranówki.

– Nasza kranówka spełnia wszystkie normy wymagane przez Ministerstwo Zdrowia. Jest badana w naszym laboratorium jak i przez Sanepid w wybranych punktach miasta – zapewnia Rafał Kunka, prezes ZWiK-u. – Woda w kranach ma takie same parametry jak w stacji uzdatniania. Dla bezpieczeństwa dodajemy minimalne ilości chloru. Zapobiega to rozwojowi mikroorganizmów, które mogą rozwijać się w nieużywanych przez dłuższy czas instalacjach. Biały kolor wody to efekt napowietrzenia.

Do akcji dołączyły pabianickie restauracje: Pizza Pub, Piemont, Willa Impresja, Jubilatka, Ewe-Rest, Aviator, Paloma, Włókniarz, Przędzalnia oraz przychodnia Eskulap. W restauracjach woda podawana jest w specjalnych karafkach.

– To jest akcja na miarę XXI wieku. Wiemy jak kiedyś kojarzona była woda z kranu, ale dziś to się zmienia. Dlatego ja swoim gościom proponuję wodę z kranu – mówił Wojciech Wróblewski, dyrektor hotelu Fabryka Wełny, gdzie znajduje się Przędzalnia.

A skąd bierze się woda w kranie?

Ujęcie naszej wody jest głęboko pod powierzchnią ziemi w pokładach górnokredowych. Stamtąd pompowana jest do stacji uzdatniania, gdzie zostaje napowietrzona i filtrowana. Czysta woda gromadzona jest w specjalnych zbiornikach i tłoczona do sieci wodociągowej.

Jakie jest średnie zużycie wody? Przeciętny człowiek każdego dnia zużywa 150 litrów:

  • 6 litrów na picie i gotowanie,
  • 17 litrów na codzienne porządki,
  • 53 litry na kąpiel i higienę ciała,
  • 11 litrów na podlewanie ogrodów i roślin,
  • 17 litrów na pranie,
  • 46 na spłukanie toalety.

Jeden człowiek wypija dziennie 1,5 litra wody co w skali miesiąca daje 45 litrów. Koszt butelkowej wody to około 50 złotych. Cena kranówki jest 300 razy mniejsza.

Promocją akcji mają być też murale wykonane na budynkach należących z ZWiK-u. Autorem prac jest Adam Wirski znany jako Kruk (WIĘCEJ O MURALACH).

Więcej o właściwościach pabianickiej kranówki.

 

 

REKLAMA
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

dobry pomysł 🙂

Mina tej trojki co pije wode na zdjeciu mowi wszystko. Chyba wypluli ja. Rakowski cos malo tej wody pije bo juz latwiej go przeskoczyc niz obejsc. Ile pieniedzy wzieli sobie degustatorzy za ta pseudo reklame? Monopolista reklamuje wode kon by sie usmial

jak taka dobra ta woda to czemu dodali sobie cytrynki? a bo sama czysta woda nie ma smaku, a i pita „sama” tylko wypłukuje minerały z organizmu, które trzeba później uzupełniać – sokami, owocami itd itd. Więc ileś tam % niższa cena nie przekłada się wcale na oszczędności w piciu – tym rozsądnym piciu, które nie tylko gasi pragnienie ale i dostarcza organizmowi to co jest mu potrzebne. PS. zawsze mi się wydawało iż w wodzie w kranie jest nie tylko ta źródlana ale i ta pochodząca wtórnie z oczyszczalni ścieków? to ja chyba wolę butelkowaną!

To myslisz się, nie ma tam wody oczyszczonej ze ścieków. Twoja wypowiedź jest w ogóle nielogiczna. Piszesz o wodzie z kranu jakby była to destylowana. W artykule opisano że jest to woda źródlana. Mogę się założyć że większość kupuje w sklepie wodę źródlaną a nie mineralną, a zatem wybór jest prosty – woda z kranu wychodzi taniej przy tych samych parametrach.

Jeśli ktoś na codzień pije butelkowaną wodę źródlaną to może ją sobie zastąpić kranówka, ale wody mineralnej kranówka nie zastąpi!

Bardzo długo kupowałem wodę Żywiec Zdrój nie wiedząc, że to zwykła woda źródlana, czyli taka jak w kranie. Oczywiście wody mineralne to zupełnie co innego.

Kalina, Przemysław, Michał, woda jest optymalnym i najzdrowszym płynem służącym nawodnieniu. Warto ją wybierać, kierując się własnymi preferencjami smakowymi, ale też potrzebami organizmu, gdyż nie każda woda jest odpowiednia do picia dla każdego. W dyskusji poruszyliście ciekawy wątek – funkcji wody oraz różnic między jej poszczególnymi rodzajami. Pozwólcie, że odniosę się do Waszych opinii. Różnice między wodą kranową a butelkowaną (mineralną czy źródlaną) wynikają z jasno określonych przepisów, dlatego porównywanie ich jest nieuzasadnione. Wody butelkowane to najczęściej wody źródlane i mineralne. Mają one podstawowe cechy wspólne, odróżniające je od wody kranowej, a są wśród nich: – pochodzenie: wody źródlane i… Czytaj więcej »

zapraszam na redakcjazwik.pl 🙂

mógłby ZWIK postawić działający hydrant lub źródełko tej wspaniałej wody gdzieś na strzelnicy w parku – dużo osób biega i uprawia sport, chętnie by skorzystało 😉 a daleko do pociągnięcia chyba nie mają :P. taka moja mała idea.