Strona główna Aktualności Z miasta Wichura zniszczyła park rzeźby w centrum miasta

Wichura zniszczyła park rzeźby w centrum miasta

1
Nawałnica z ubiegłego tygodnia nie oszczędziła Europejskiego Parku Rzeźby A&A znajdującego się przy polu golfowym pomiędzy ul. Grobelną i Grota Roweckiego.

Zniszczeniom uległy 3 spośród 18 rzeźb obecnych w parku. Część terenu została uprzątnięta dzięki pomocy pracowników i wolontariuszy.

– Przywracanie porządku potrwa jednak jeszcze przynajmniej kilka tygodni, gdyż renowacja rzeźb oraz zadbanie o nowe nasadzenia zajmą o wiele więcej czasu niż tylko uporządkowanie drzewostanu – mówi Dorota Tomaszewska, dyrektor parku.

Przez luki w ogrodzeniach uciekły mieszkające tam zwierzęta, między innymi daniele, które przez kilkanaście godzin można było spotkać na okolicznych terenach miasta.

– Na szczęście szybko udało się sprowadzić zwierzęta z powrotem – dodaje dyrektorka.

Rzeźby, które uległy dewastacji to „Matematyczna rzeźba” Miguela Angela Velita z Peru z 2012 roku, jeden z „Wtulonych” Tomasz Koclęgi z 2013 roku oraz „Nowa energia” Jimmiego Dahlberga ze Szwecji z 2015 roku. „Matematyczna rzeźba” prawdopodobnie będzie wymagała jedynie podniesienia i przymocowania do postumentu. Dwie pozostałe uległy znacznym deformacjom, spowodowanymi pojawieniem się wgnieceń powstałych na skutek powalenia drzew, przy których się znajdowały. W chwili obecnej trwa wycena poniesionych szkód oraz nawiązywanie kontaktu z samymi artystami oraz firmami, które byłyby w stanie pomóc przy renowacji.

Zniszczone rzeźby:

  • Miguel Angel Velit Peru 2012 rok „Matematyczna Rzeźba” 2012 rok, stal
  • Jimmy Dahlberg 2015 rok Szwecja „Nowa Energia” aluminium,
  • Tomasz Koclęga „Wtuleni” 2011-2012 rok, żywica poliestrowa, mata szklana, topcoat poliestrowy.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Wielka szkoda ,ale jedyny pozytyw ze to wyglada bardzo interesująco ,trochę czarująco z lekkim dreszczem .