Strona główna Aktualności Komunikacja Wciąż brakuje pieniędzy na tramwaj. Są dwa warianty

Wciąż brakuje pieniędzy na tramwaj. Są dwa warianty

35

Ogłoszenie drugiego przetargu na przebudowę ulicy Zamkowej lub, w czarnym scenariuszu, zlikwidowanie tramwaju i zastąpienie go autobusami – takie warianty są brane pod uwagę przez władze Pabianic w związku z brakiem ponad 28 milionów złotych, niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji, która ma zmienić miasto.

Walka o pieniądze trwa już pół roku. Niestety, mimo wielu prób, by je pozyskać na razie efektów brak. Tymczasem czas płynie…

Przetarg na wykonawcę inwestycji został rozstrzygnięty w czerwcu. Wtedy też okazało się, że kwota zarezerwowana przez magistrat na realizację przedsięwzięcia nie wystarczy. Prezydent Grzegorz Mackiewicz zaczął upatrywać nadziei w zewnętrznych źródłach.

– Staraliśmy się o dofinansowanie na szczeblu wojewódzkim i centralnym. I chociaż do tej pory go nie otrzymaliśmy, szanse nadal są – podkreśla. – Poprzedni zarząd województwa łódzkiego podjął decyzję o wystąpieniu do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z wnioskiem o zgodę na przesunięcie środków, które mogłyby stanowić pokrycie części wkładu własnego.

Rozmowy między Urzędem Marszałkowskim w Łodzi i ministerstwem trwają, tymczasem ważność złożonych w przetargu ofert upłynie za kilka dni (tej najtańszej – w środę, 9 stycznia). Dlatego władzom miasta zależy, aby decyzja była podjęta jak najszybciej.

– Mamy nadzieję, że wykonawcy zdecydują się po raz kolejny przedłużyć swoje oferty – stwierdza Grzegorz Mackiewicz.

Kluczowe jest pozyskanie dofinansowania. Mowa o 11 mln 400 tys. zł. Jednak nawet gdyby zostało przyznane, wciąż brakuje 17 mln zł. Skąd je wziąć? Z tą kwotą Pabianice, jak przyznaje  prezydent, są gotowe zmierzyć się same. 

– Nie ukrywamy, że mamy w budżecie dosyć duże przychody, ale w związku z tym, że projekt jest rozłożony na lata, musielibyśmy zmienić wieloletnią prognozę finansową i poszukać brakujących milionów w zakresie środków zwrotnych. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się emisja obligacji – mówi prezydent.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
35 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

i tak się właśnie kończą piękne obietnice wyborcze Pana Prezydenta… gruszki na wierzbie… najważniejsze, że ciemnogród kupił – na tą kadencję starczyło, a na przyszłą już był plan tramwaju do 2030 roku

Od kiedy mówi się o przebudowie centrum Pabianic? Od chwili rozpoczęcia kampanii wyborczej, czy od kilku lat jest ten temat. Więc nie pierdol że „obietnice wyborcze”. Mam wrażenie że nie masz pojęcia o budżecie i inwestycjach…

przecież w 2017 r Pabianice dostało dofinansowanie https://epainfo.pl/zegnamy-bruk-z-zamkowej-wideo/

Tak, oczywiście, dostało. Ale zostały ogłoszone przetargi i okazuje się że pieniędzy tak czy inaczej brakuje. Więc co masz zrobić? Albo zmieniasz plan albo pozyskujesz kolejne pieniądze a w kolejnym kroku gorszym, ogłaszasz kolejny przetarg z tym samym budżetem – ale wtedy cierpimy na jakości wykonanych usług.

Teraz sobie wyobraź: Obiecałeś swojej kobiecie ze kupisz wypasiony telewizor o zajebistych parametrach technicznych. Masz odłożone na niego 1500zł; teście i Twoi rodzice dorzucili Ci kolejne 1500zł; szukasz takiego najlepszego telewizora o zadanych początkowo parametrach; niestety nie znajdujesz. Co robisz? Odpowiedź zostawiam Twojej inteligencji.

A ty pewnie z ” inteligencją „, bierzesz kredyt i kupujesz szajsung 85 cali 8 K za 50 koła !
Jeśli kochasz swoją kobietę…
A jeśli chodzi o miasto, to od 89 r. ciągle brakowało, brakuje i chust wie, jak będzie dalej. Takie nieszczęśliwe, to nasze sioło…

Ty najprawdopodobniej kupujesz polskiego Elemisa. Lub Elektrona………….

Zapomniałeś o ” Wisła „…. i nie jestem LGBT.
A ty właśnie najprawdopodobniej gały tylko w Belwederze…

Od tylu lat ile Grześ rządzi. Oczywiście że obietnice wyborcze

PIS może się w sejmiku wykazać i dołożyć….dla nas ważne, żeby Zamkowa była ładna a czy tramwaj czy autobusik to chyba aż tak istotne nie jest.

Właśnie jak nie wiesz to nie gadaj i sokro taki jesteś bystry to daj im brakujące 30 milionów skoro warszawa Pis nie chce dać . Pewnikiem twoja partia.

Myślę że ten projekt to wielka szansa dla Pabianic.
Prawdą jest że niestety nikt nie zakładał wzrostu cen
wykonania po kilku latach …..
Ale jeśli ma być zatracony to już lepiej aby miasto
na kilka lat zrobiło zadłużenie niż pozbylo się kilkudziesięciu milionów które mogą być na ten cel
przekazane z zewnatrz ….
Szkoda że rządzący nie widzą potencjału tego
przedsięwzięcia .
Może wreszcie Pabianice troszkę dogonilyby inne mniejsze miasta w których aż błyszczy od nowych inwestycji ..
My niestety ciągle mamy pecha 🙁
Jednak trzymajmy kciuki

„Szkoda że rządzący nie widzą potencjału tego
przedsięwzięcia .” Gdyby nie widzieli to porzucili by podjęte przedsięwzięcie a mimo wszystko dalej szukają i walczą o lepsze Pabianice dla nas Obywateli/Mieszkańców tego miasta.

Nie mamy pecha tylko takich radnych z prezydentem na czele.

Nie tylko od tej kadencji, ale od 89 r… !

Panie Prezydencie Mackiewicz. Proszę zrobić taką małą rzecz dla nas mieszkańców Pabianic podróżujących tramwajem. Już wyjaśniam.
1.Proszę przejechać się cała trasę lini 41w warunkach, gdy temp jest poniżej 0 stopni.
2. Proszę to zrobić pierwszym drugim lub ostatnimi kursami.
3. Proszę wreszcie zrobić to NIE ZAPOWIEDZIANiE.
Gwarantuję, że będzie wiedział Pan jaka podjąć decyzję w sprawie tramwaju a i kłopot Pan rozwiąże. Miłego roku.

Proszę wrócić sobie o 17 autobusem np z Ksawerowa do Pabianic, jak spóźnia się 30 min bo stoi w korkach.

rower sobie wypożycz!

był autobus zastępczy i jakoś się nie spóźniał. Po drugie gdyby nie było torowiska w Ksawerowie to możnaby tam zbudować buspas albo zatoki

Panie Prezydencie niech Pan ratuje tramwaj! To jest przyszłość ekologiczna! To jest wpisane w nasz krajobraz! Ta linia ma ponad 100 lat! Walczymy o to! Ja trzymam kciuki że się uda 🙂

– Mamy to -powiedział Mackiewicz
– Zobaczyć uwierzyć – powiedział Kali

Veni, Vidi, Vici ( G.J.C.)

Zlikwidować tramwaj i będzie spokój, puścić autobus nawet elektryczny skoro ktoś tu się o ekologii wypowiadał! Ile kasy mniej to będzie kosztować niż utrzymanie nie rentownego tramwaju!

tramwaj 1 sztuka cena ok 10 mln PLN autobus elektryczny 1 sztuka ok 1,5 – 2 mln pln. I jeszcze kwestia utrzymania trakcji i torowisk odchodzi

Takie wielkie miliony z byłym marszałkiem na takiej wielkiej tablicy pokazywali i te słowa MAMY TO! Teraz trzeba zmienić słowa na MAMY WAS. Szczegóły mieszkańców nie obchodzą tak jak władz nie obchodzi skąd mieszkańcy wezmą pieniądze na podwyżkę podatków w Pabianicach. A ten nieszczęsny tramwaj zlikwidować. Awaryjny, drogi i zero komfortu. Autobusy są ekologiczne w Pabianicach? Wiecie o co chodzi? o władzę. Żadna opcja nie zdecyduje się na „zlikwidowanie” czegokolwiek a już tym bardziej środka transportu bo jeżdżą nim wyborcy. Każda władza boi się zlikwidować bo zniknie w następnych wyborach! Nie ważne, że można zastąpić autobusami eko, ważne, żeby następnych… Czytaj więcej »

Zaraz ludzie od public relations zasypią komentarzami forum tak samo jak podczas wyborów, a potem zdziwienie że ludzie narzekają. Jak mają nie narzekać jak mało co jest dopięte na ostatni guzik lub wykonane dobrze (np. rondo, ciągłe poprawki na skrzyżowaniu ul. Grota Roweckiego/Bugaj) plus dodatkowo w dużej mierze publiczna kasa jest wydawana na pierdoły a nie rozsądne inwestycje. A tak nawiasem to z tego co pamiętam hasłem wyborczym Pana Grzegorza Mackiewicza w poprzednich wyborach (czyli tych gdzie kandydował po raz pierwszy) było „Konkretnie”. Ogólnie nie uważam że tramwaj jest zły, jednak potrzeba dużych nakładów pieniędzy by funkcjonował jak należy

A może i nawet z ciebie….

Szanowna redakcjo. Jak to „wciąż brakuje”?. Od początku nie było kasy a glupole wybrały Grzesia bo im obiecał gruszki na wierzbie. Takie same glomby wybrały w Warszawie. Na złość pisowi.

To dlaczego mondrole nie wybrały pana Stanka ?
Nie tylko w Warszawie.
Złość ? Chyba w tobie !
I tym swoim wpisem awansowałeś również na glomba !

Mnie obietnica tramwajowa nie interesuje. Mam rower publiczny i nim jeżdżę do Łodzi.

Lepiej niech zlikwidują w końcu ten cholerny tramwaj i wyłożą te pieniądze na rewitalizację głównej ulicy miasta, która jest strasznie zasyfiona. Brak służb porządkowych sprzątających chodniki, przystanki i ulice. Strach iść pieszo główną ulicą bo ale wdepnie się w ptasie lub psie gówno, albo potknie się człowiek o butelki lub wyposażenie wnętrza aut. W tym mieście przynajmniej 3 razy w tygodniu powinny na głównej ulicy miasta działać zespoły porządkowe (5×2 chłopa), który zajmą się odsyfianiem Zamkowej. W miarę ładnie jest tylko przy urzędzie miasta, a im dalej w las tym więcej drzew. A zamiast tramwaju można puścić CAŁKOWICIE ELEKTRYCZNY autobus… Czytaj więcej »

Panie Grzegorzu Prezydencie co Pan sie tak uparł na ten tramwaj ??!!!nie stać Pana a szuka Pan i szuka pieniędzy ! To tak jak ja czekałem na nowe mieszkania przy „Małej „i przez Pana dziwne decyzję emigrowalwm do Łodzi !! Można by zarobić ? Ale lepiej się uprzeć jak …
Jeszcze trochę i skończy się kadencja ,pójdzie Pan na rentę i dalej Pan będzie Pan szukał pieniędzy na tramwaj ,wszyscy się odwracają bo wiedzą że to utopia a Pan dalej szuka !

Jeju jak słyszę że Panu Mackiewicz owi znowu brakuje na tramwaj to mnie zalewa …kiedy Pan pójdzie po rozum ,jak Pan widzi wogóle rewitalizację tego ,przecież jak świat długi to zawsze podczas remontu braknie funduszy ,jeśli wogóle (a znając Pana wiem) a wiem że Pan nie znajdzie ,moze w końcu zajmie się Pan czymś normalnym !
Stać Pana potem na nowy tramwaj ??? Ninja nie mam zamiaru starym niemieckim jeździć !!!
No właśnie !!! Pomyśl w końcu człowieku na co się stać !!!

A ja myślę że ile osób tyle zdań.
Ja chciałbym żeby wrócił powojenny wygląd Zamkowej gdzie zamiast tramwaju był pas zieleni z ławkami i drzewami.

Za późno się urodziłeś…

Dajcie spokój tramwajowi , lepiej wyremontować Zamkową zlikwidować torowisko . Do łodzi i tak jeżdżą Busy