To już pewne. Pabianice i Ksawerów otrzymały dofinansowanie na modernizację infrastruktury tramwajowej. 

Dziś, podczas konferencji prasowej, marszałek województwa potwierdził, że nasz gminy otrzymają 87 mln 913 tys złotych dofinansowania na projekt o wartości 146 mln 388 tys złotych.

To niewątpliwy sukces prezydenta Grzegorza Mackiewicz, który od początku stawiał na tramwaj. Prezydent musi tylko poszukać pieniędzy na wkład własny, który wyniesie około 50 mln złotych.

– Myślę, że ponad połowę uda nam się odzyskać w podatku VAT. Są na to sposoby. Na resztę zapewne wyemitujemy obligację, ale należy pamiętać, że to inwestycja na kilkadziesiąt lat.

Za tę kwotę ułożone zostanie 8,66 km (w tym 5,79 w Pabianicach) nowego torowiska z ogrzewanymi zwrotnicami i matami antywibracyjnymi. Przebudowana zostanie ul. Zamkowa i Warszawska – będą jeden pas ruchu i lewoskręty. Będzie nowoczesny system kierowania ruchem wraz z dynamicznymi tablicami informacyjnymi dla pasażerów i nowe wiaty autobusowo-tramwajowe. Przejścia dla pieszych będą doświetlone. Powstanie ścieżka rowerowa.

Na III/IV kwartał 2018 roku planowane jest pozyskanie pozwolenia na budowę, która miałaby ruszyć na początku 2019 roku. Spodziewane zakończenie prac to III kwartał 2020 roku.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Nareszcze ktoś pomyślał o usunięciu tego okropnego bruku ! Chyba wszyscy zmotoryzowani Pabianiczanie w tej chwili świętują.

A ja jakoś lubię tą kostkę – nie mylić z dziurami przy torowisku. Jakoś jak na nią wjeżdżam, szczególnie po dłuższych podróżach, to wiem, że jestem w domu 🙂 Taki dziwny, irracjonalny sentyment połączony z siłą przyzwyczajenia.

Może pozwolą ci wziąć jakąś kosteczkę na pamiątkę…

Dokładnie… to jest wizytówka Pabianic… jestem osobą zmotoryzowaną i mi w ogóle ta kostka nie przeszkadza…

Brawo super info gratulacje Prezydencie

Brawo. Ta inwestycja ma szansę dać miastu skok cywilizacyjny do przodu.

Ta inwestycja powinna być zrobiona 10 lat temu. O jakim skoku cywilizacyjnym ty mówisz? Juz raz ten gość obiecywał 58 mln dla pabianic …;) Teraz podbił do 88 😉

Tylko tutaj to nie jest obiecanka tylko realne dofinansowanie.

1. W końcu!!!
2. Tramwaj – apropo – po co nadal działa sygnalizacja? Chyba, że jeździ tramwaj widmo – i dlatego co jakiś czas włącza się czerwone światło przy MC donaldzie…

Trzeba przyznać, że wreszcie prezydent stanął na wysokości zadania.
Krytykanci z PiS powinni spalić się ze wstydu.

Dzięki temu, że PiS krytykował prezydenta ten wziął się do roboty. Szkoda, że tak późno

Z tego co powiedział mackiewicz to zwik się wziął do roboty za niego.

I w ten sposób ZWiK wygrał prezydentowi drugą kadencję. A biorąc pod uwagę, że obiecywane 50mln zmieniło się w prawie 90 to może i trzecią.

obiecywane 50 zmieniło się w … obiecywane 90 … potem zmieni się w obiecywany miliard … nikt już nie uwierzy w te bajki

Niektórzy tu piszący piszą tak jakby ten remont już był faktem. Ten pan obiecywał wcześniej, że tramwaj wróci od września na tory. Dziś właśnie mamy wrzesień …i d..a
Pozyskanie środków to jedno, ich wykorzystanie i rozliczenie to drugie. Już miasto oddawało pieniądze za źle realizowany projekt modernizacji wiat autobusowych 🙂
Perspektywa daleka …2020 rok …wiele się do tego czasu zmieni …

Dobrze, że zmodernizują torowisko ale trakcję to kiedy wymienią skoro do tej pory nikogo nie widać żeby prowadził jakiekolwiek pracy niej?

Widziałem kilka razy prace w okolicach dużego skrętu więc coś robią.

Ludzie czy ktoś myśli… 87 mln dofinansowania … przy kosztach inwestycji 146 mln … to oznacza 50 mln wkładu własnego …. to 1/3 budżetu miasta… Nic z tego nie będzie … kolejna ściema … na rok przed wyborami
gdyby 1/3 budżetu zabrać to … miasto upadnie …a 70% ludzi zatrudnionych przez miasta zostanie bez pensji….

za te 50 mln to lepiej kupic z 10 autobusów, wybudować kilka przystanków i resztę przeznaczyć na ich utrzymanie.

50mln wkładu własne z czego 25mln będzie pokryte ZE ZWROTU VATU NA TĄ INWESTYCJĘ! Miasto musi wyłożyć drugą połówkę rozłożoną na np. 10 lat. 3mln rocznie za tak wielki remont, za pozbycie się największego koszmaru kierowców tego miasta, za zamknięcie sprawy tramwaju na następne 30lat… To nie jest tak dużo.

kolejne obligacje … to już chyba trzeci raz prezydent zadłuża miasto na kolejne lata… teraz pewnie do roku … 3145

Szkoda tej kostki brukowej, to taka świetna bariera prędkości i wizytówka miasta 🙂