Strona główna Aktualności Z miasta W Pabianicach ubywa mieszkańców. Prezydent tłumaczył się przed NIK

W Pabianicach ubywa mieszkańców. Prezydent tłumaczył się przed NIK

56
Najwyższa Izba Kontroli działała w pabianickim ratuszu. Kontrola dotyczyła realizacji dochodów własnych przez gminę. W tym aspekcie poruszony został temat depopulacji miasta. 

W okresie objętym kontrolą liczba mieszkańców stale malała. Na koniec 2018 roku było nas 61 699. Po czterech latach liczba mieszkańców zmalała o 4 241 osób (6,9%) do 57 458. Taki stan wpływa znacząco na dochody gminy z tytuły wpływu z podatków.
Prezydent Grzegorz Mackiewicz tłumaczył, jakie działania podejmuje ratusz, aby zapobiec depopulacji miasta.
Jednym z projektów przeciwdziałąjących negatywnym tendencjom demograficznym jest Karta Pabianiczanina, oferująca mieszkańcom system ulg. Problem w tym, że jak czytamy na stronie urzędu miejskiego, aby otrzymać ten dokument „zameldowanie na terenie miasta Pabianice nie jest wymagane”. Wystarczy jedynie zadeklarować, że płaci się podatek w tutejszym urzędzie skarbowym. Dodatkowo system ulg nie jest zbyt atrakcyjny (WIĘCEJ O ULGACH W CYKLU „JACH GROCHEM O ŚCINAĘ”).
Prezydent tłumaczył kontrolerom NIK, że urząd robi wiele, aby utrzymać biznes w mieście. W tym celu w strukturach ratusza działa Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, który organizował m.in. spotkanie ze specjalistami z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz prowadził dyżur Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Współpracował także z Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową czy Centrum Innowacji Biznesowej w Łodzi.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
56 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Nikt normalny nie będzie marnował życia w mieście bez perspektyw. Chujni remontem zamkowej nie przykryje się. Karta Pabianiczanina jako narzędzie do zatrzymania ludzi w mieście to jest level beki dla jakby standardowej beki nieosiągalny.

Mam nadzieję, że cię tu nie ma, bo jeśli jesteś mieszkańcem, to sam w swoim mniemaniu jesteś nienormalny.

Wyprowadziłem się z tego syfu już dawno temu. Niestety czasami moja noga musi postanąć na tej smutnej pabianickiej ziemi. Ale dzięki temu mam przynajmniej porównanie.

Nie tęsknimy. Na całym świecie tak jest, że część osób nie potrafi sobie poradzić. Całusy 😗

Pozdrawiam ze słonecznych Antyli.

Ale ja cię wcale nie pozdrawiam. Siedź, gdzie chcesz i nie wracaj.

Mimo to. Dużo zdrowia życzę. Przyda ci się bo lżej na pewno mieć nie będziesz. Całusy :*

Siedź, gdzie chcesz i nie psuj życia innym. To się przyda nie tylko mnie, ale też innym. O moją lekkość bytu nie musisz się martwić.

Poradzić?? Nie każdy się rodzi w bogactwie i nie każdy dostaje w spadku po babci mieszkanie . Nie każdy miał możliwość żeby się wykrztalcic . No właśnie tak jest na całym świecie . Ale całkiem olewać swoich mieszkańców to jest inna inszość. Tutaj żeby godnie żyć trzeba zasuwać na 2 etaty ..

wy-co zrobić?
Są w Polsce jakieś tańsze miejsca dla nieuków? Gdzie nieuk będzie miał coś taniej? Co byś chciała mieć taniej? Żeby co ci miasto dało? I dlaczego z moich podatków?

Który młody tutaj zostanie?
Pracy pełno za minimalną a ceny mieszkań wystrzelone w kosmos.
Miasto zamiast się rozwijać to się zwija.
Ktoś może rzucić argumentem ,iż ludzie budują się na obrzeżach ale to jest 10% populacji a reszta wyjeżdża albo do dużych miast albo emigrują za granicę.
To miasto nie ma przyszłości i nikt tego nie zaneguje.

Last edited 1 miesiąc temu by Tomasz

Poproszę o źródło tych informacji: „ale to jest 10% populacji a reszta wyjeżdża albo do dużych miast albo emigrują za granicę”

10% z 61 699 to około 6200, a ubyło 6,9% czyli 4 241

Do tego jest jeszcze magazyn odpadów niebezpiecznych na ul.Piłsudskiego 13/15 podobny do tego co w Zielonej Górze.Decyzję wydał kolega prezydenta, starosta pabianicki Krzysztof Habura w 2017.Kandydat na senatora w wyborach jesiennych.Robi dużo dobrego dla miasta Pabianic tak trzymać

No tak…do tej pory becik jakoś o tym nie wspominał. Teraz tak jakoś przypadkowo mu się przypomniało.

I będzie przypominać !!!!

śmiech na sali! karta pabianiczanina.. phehe… tę kartę to potrzebują ci rdzenni mieszkańcy co to od lat przesiadują, mieszkają i pracowali na taśmach w nieistniejących lub dyszących już zakładach pracy. takich mieszkańców bez pomysłu na życie i perspektyw. pogodzonych z losem mieszkańca tego miasta. tacy tu właśnie wymierają i wykorzystują kartę pabianiczanina. ludzie biznesu, o który chce tak nieporadnie zawalczyć prezydent, mają własne fury i nie polecą na jakąś kartę. oni potrzebują szerokich dróg (które im odebrano remontami kosztem rowerków dla tych wymierających tubylców…), aby móc dostawczakiem wjechać, stanąć przeładować pod sklepem. tacy ludzie potrzebują w ogóle miejsca przed własnym… Czytaj więcej »

Jeśli jesteś tym pseudobiznesmenem, który czuje się lepszy i ważniejszy, niż kilkaset mieszkańców -rowerzystów przejeżdżających codziennie Zamkową to współczuję twoim pracownikom. Gardzisz ludźmi, gardzisz zapewne swoimi pracownikami. A tfuu

jesteś debilem wysuwając takie z doopy wnioski na mój temat.

Do pracowników też tak mówisz? „Jesteś debilem” ?
To może ja wysnuję taki wniosek, opierający się całkowicie na prawdzie i nie dający się obalić: JESTEŚ DEBILEM, BO ŻADNEGO ZDANIA NIE POTRAFISZ NAPISAĆ PO POLSKU.
Odpiszesz coś jeszcze?

jak to ubywa mieszkańców , ostatnio widziałem 4 nowych żuli pod SDH-em ?

W takim grajdole co rządzi PO nikt z młodych o zdrowych zmysłach nie będzie siedział

No bo w PISowskim grajdole jest taki miód, czysta szkocka z kranów leci.

Odp do przedmówców wyżej…jakie atrakcje miasto zapewnia młodym? W dni wolne nic… Zero rozrywki np dyskoteki bo każdy kto otwiera interes zaraz zamyka bo ma wieczne kontrolę. Możliwość relaksu? Jeden basen wiecznie zatłoczony bo większość to tory zajęte przez nauki prowadzone przez ratowników… Dostęp do orlików? Zerowy bo wieczorem odpada a osoby pracujące nie mają innej opcji… Miasto nie dba o osoby prowadzące firmy nie zachęca innych do inwestowania w mieście więc miejsc pracy niewiele a już finansowo atrakcyjnych zero… także zamiast się licytować spójrzmy prawdzie w oczy…miasto nie jest atrakcyjne a remont zamkowej tylko pokazał jak nieudolność rządzących prowadzi… Czytaj więcej »

Zapewnianie atrakcji mieszkańcom to jedno, mentalność ludzi tutaj żyjących to drugie. Ostatnio na Lewitynie w końcu zaczął działać ten bar, w weekendy jest tam muzyka na żywo, DJ, generalnie można sobie nogą potupać. I co? Wystarczył jeden weekend i na spotted już pojawiły się żale mieszkańców, że muzyka za głośno. W tym mieście wszyscy są siebie warci, władza i mieszkańcy

Ale jaki jest sens zapewniać atrakcje w mieście w większości zamieszkanym przez emerytów? Żaden inwestor nie utopi w takim czymś pieniędzy. Garstka młodych na Bugaju ma blisko do Łodzi to sobie tam jeżdżą balować. Reszta – czyli starsze panie i panowie – mają apteki, kościoły, cmentarze i niczego więcej im do szczęścia nie potrzeba.

Ale taka jest przyszłość powiatówek.
Multum emerytów i garstka młodych ,którzy po liceum wyjadą na studia a ci ,którym się nie uda zostaną.

Właściwie to nie tylko przyszłość powiatówek, ale nawet dużych miast. Łódź też wyludnia się dość szybko. Młodzi uciekają do stolicy, albo za granicę. Dzietność leci na łeb, ludzie nie chcą lub boją się zakładać rodziny.
Najgorsze że tę dziurę demograficzną trzeba załatać, a rządzący załatają ją Ukraińcami i bardziej obcymi kulturowo imigrantami z Indii, Pakistanu czy Nigerii. I zrobią to po cichu, tak że jak już się ludzie zorientują że coś tu nie gra – będzie za późno.

Łódź obecnie wyludnia się coraz szybciej ze względu na ceny mieszkań zakup oraz najem gdzie kiedyś była konkurencyjna względem innych dużych miast.
Oraz perspektywicznie patrząc jest mniej pracy dla młodych w sektorach wyspecjalizowanych a jak są to ich pensja odstaje od znajomego w stolicy pracującego w tej samej branży na tym samym stanowisku 2 lub 3 krotnie.

” w sektorach wyspecjalizowanych a jak są to ich pensja odstaje od znajomego w stolicy pracującego w tej samej branży na tym samym stanowisku 2 lub 3 krotnie”
Podaj przykład.

Ale pzecież wytłumaczenie jest bardzo proste. Przed remontem tramwaj musiał od nas wyjechać, czekając w Łodzi. Pasażerowie wysiedli i nie mieli jak wrócić do miasta. Ot cała zagadka.Teraz mogą jedynie wrócić turystycznie, spojrzeć na Zamkową i powiedzieć „Panie, kto to Panu tak spier…ł?”

A kiedy będzie bezpłatny przejazd po Pabanicach, dłaczego odebrano ten przywilej dla kierowćow, ktorzy zostawili auto i przesiedli sie do autobusu dbajac o czyste powietrze w Pabianicach może władze miasta odpowiedza na to pytanie a swoja droga t0 nic dziwnego w tym ,ze ludzie uciekaja z Pabianic bo to juz umarłe miasto bardzo kiepsko dba sie o mieszkanców

Już Ci odpowiadam dlaczego, żeby powstała „szkutnia”, komuś trzeba było zabrać. Teraz będzie u Nas non stop Kuśnierewicz startował we fregatach żeglarskich. To jest przykład jak można nie swoją kasę wydać i później płakać jak to nie miasto nie ma wpływów. A z czego te wpływy? Z zagłówek? To jest parodia.

Nikt mądry nie zrezygnuje z auta na rzecz tracenia czasu w komunikacji miejskiej.. niewygoda, ścisk, brak pewności wygodnego „siedziska”, klimatyzacji, spokoju podróżowania.. Komunikacja miejska i jej ożywianie to próba wskrzeszenia zombie.. ale z tych niebiegajacych.

Znam dużo takich osób ,które rezygnują z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej ale sprawnie działającej i bezpiecznej.
A u nas albo awaria albo znowu coś nie tak i mało kto będzie się użerał.

Brak niestety spójnej jasnej wizji na to jak powinny być P-ce za 10 lat. Na wielki ośrodek przemysłowy to nie ma w ramach miasta miejsca w ramach starostwa już tak w końcu w jego obrębie jest S8 i S14. P-ce zostaje rola przysłowiowej sypialni. To nie dramat ale szansa by takim przyjaznym miejscem się stać. Na razie zbyt mało parków i ładnie zadbanych terenów zielonych a jest potencjał np. ścieżka z Słowackiego do lewityna temat stoi od lat, ścieżka wzdłuż Dobrzynki do lasku miejskiego itd. To samo jeżeli chodzi o imprezy również te kulturalne jeden MOK tu cudów nie zrobi.… Czytaj więcej »

Last edited 1 miesiąc temu by Aerospace

Basen mógł być kilka lat temu. Przespał i liczył na. Pieniądze z rządu. Mógł zawalczyć przez ten okres o basen. Teraz dopiero zdziwienie, że koszta poszły w górę wszystkiego i basenu nie będzie. Niech teraz nie mydli prezydent Nam oczu, że wybuduje bo nie ma kasy po tym jak zadłużył miasto, żeby tramwaj ruszył i jeszcze ta „super” atrakcja dla „wszystkich” mieszkańców czyli Szkutnia na 3 miesiące w roku. Pogratulować

Nikt nic nie przespał. Inwestycja została zablokowana przez PiS. Dokładnie tak samo, jak zablokowali tunel na Lutomierskiej.

Ten zły PIS to wytłumaczenie na wszystkie bolączki?
Nie popieram ich ale jak patrzę na inwestycję ,która nie spina się czasowo lub jest odsuwana w czasie i wszystko zwala się na jedną partię to aż mnie wzdryga poziom mentalny takich osób.

Przecież to są fakty, a nie wytłumaczenie.

Jeszcze do tego trzeba dodać , że PiS zablokował ci także mózg!

Ukraińców i rumianych zaraz będzie więcej

Pabianice to miasto bez przyszłości i trzeba się z tym pogodzić.. Teraz „w cenie” jest własny dom, kawałek ogródka.. a nie sąsiad za ścianą, smród jedzenia sąsiadów, wieczne użeranie się ze wspólnotą, dyskryminacja kierowców przez władze miasta(zwierzania ulic i postępująca likwidacja miejsc parkingowych),” betonowanie” ścieżek rowerowych, tragiczne urzędy przy ul. Zamkowej jak i przy ul. Piłsudskiego.. a śmietanka są kolejni ekoterrorysci z nakazami i roszczeniami.Młodemu człowiekowi nie chce się żyć w tym bałaganie.

Również uważam, że ścieżki powinny być asfaltowe, a nie betonowe. A na ulicach powinny być kocie łby, żeby tacy jak ty omijali miasto.

Pustostany stoją a ludzie nie mają gdzie mieszkac . Płacą kolosalne sumy za wynajem ,a zarobki głodowe … . Więc co się dziwic że ludzie spieprzają z tej dziury ???

Ale tutaj się nic nie zmieni i niech nikt na to nie liczy.
Łódź to samo kto może ucieka do stolicy albo za granicę w zależności od kwalifikacji zawodowych.

A co ze Szkołą i Przedszkolem na Zatorzu?

Przecież jet ul.Torowa aby przejechać na drugą strone miasta.Można postać przed przejazdem kolejowym kilkanaście minut,pogadać z sąsiadem,wypalić papierosa,a potem na gaz i pół godzinki w plecy

Ja bym prosił Prezydenta aby dokładnie napisał co robi dla biznesu ,co robi dla nas młodzieży ???
Nic Pan nie robi ,tramwaj wymyśliłeś dla emerytów !
przenioslem z bratem firmę do Łodzi bo wsparcie zerowe ,bogaci uciekają gdzie indziej wydawać pieniądze .Znajomych zatrudniłem w Łodzi bo nikt nie chciał siedzieć w Pabianicach bo pracy brak a jak już jest to głodowa .
Dlatego ponawiam pytanie ,co robicie ?
Jest tak biednie z pracą ze gorzej być nie morze ,straciłeś pieniądze na tramwaj ,szkutnie zamiast inwestować w młodych przedsiębiorców ,zachowujecie się jak dzieci we mgle ,zero pomysłu ,wsparcia …

Nie morze, nie morze 🛳️
Zatrudniłeś znajomych, chyba w swoich mokrych snach…

„Morze” zrobiłem błąd ,nie bede zwalał na słownik w telefonie …ale zarabiam ,pomagam znajomym aby godnie ,normalnie żyli ,a ty ? Czepiasz się zamiast coś zrobić dla swoich znajomych a nie krytykować ,widać myślisz jak urzędnicy …i jęczysz ,stękasz,ja chociaż mam pracowników z którymi mogę konie kraść i jest nam dobrze obok zapyziałego miasteczka w którym kwestia czasu jak zostaniesz ty i tramwaj .

To, skoro cię tu nie ma, to po co wypisujesz takie bzdury? Ja tu jestem i jest mi bardzo dobrze, a żyje już tu prawie pół wieku. Podobają mi się zmiany i jest super.
Moje dzieci też pracują w Łodzi i nie wygląda mi, żeby zamierzali się stąd wyprowadzić. Drugi właśnie się buduje. A do pierwszego żona przeprowadziła się z wielkiego miasta. Nam jest dobrze, a ty płaczesz i zwalasz swoje niepowodzenia na tramwaj i Zamkową. Napisz jeszcze, że w życiu ci nie idzie przez Ukraińców.

W Pabianicach nie będzie dobrze, dopóki nie zostaną włączone do Łodzi i oby to nastąpiło jak najszybciej..

Jak to miasto umiera po 22 to nie dziwcie się ze młodzież jeżdżą do Łodzi. Jest jedną restauracja do 2 reszta 22 i nara.

Przy okazji powinni przyjrzeć się Pabianickiemu Centrum Pomocy Rodzinie. Wyjątkowo urzędniczo nieuprzejma placówka, która nie ma na celu dobra dzieci i chyba jest ewenementem w skali kraju. Wstyd.