Strona główna Aktualności Z miasta Umowa w sprawie in vitro podpisana. Klinika zaprasza bezpłodne pary

Umowa w sprawie in vitro podpisana. Klinika zaprasza bezpłodne pary

13
Program in vitro dla par z naszego powiatu, bezskutecznie starających się o dziecko, staje się faktem. Dzisiaj w tej sprawie została podpisana umowa między starostwem powiatowym, które będzie w znacznym stopniu finansowało zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego oraz kliniką leczenia niepłodności „Gameta”.

Przygotowania do tego dnia trwały ponad półtora roku – właśnie tyle czasu minęło, odkąd interpelację dotyczącą stworzenia takiego programu złożył Marek Gryglewski, obecny wiceprezydent miasta, a wtedy radny powiatowy. W międzyczasie zawarto porozumienie z Łodzią na prawo do korzystania z tego, jaki stworzyła stolica województwa, odbywały się konsultacje z innymi samorządami, mającymi podobne programy, ogłoszono konkurs na wybór realizatora… Teraz pary, u których zdiagnozowano niepłodność nareszcie dostały szansę na to, by zostać rodzicami.

Gdzie mogą się zgłaszać? Do kliniki „Gameta” przy ulicy Rudzkiej 34/36 w Rzgowie. Już od dzisiaj. Liczy się kolejność zgłoszeń.

– Leczenie trwa w granicach 4 – 6 tygodni. Bliższe informacje o wskazaniach i niezbędnych badaniach można znaleźć na naszej stronie internetowej. Zapraszamy – mówił doktor Paweł Radwan z „Gamety”.

Umowę z nią podpisano na dwa lata, aczkolwiek program jest zatwierdzony na pięć. Jego realizacja będzie kosztowała 150 tys. zł rocznie (z budżetu powiatu), co ma pozwolić na objęcie leczeniem przynajmniej 25 par rocznie. Dolną granicę wieku kobiety ustalono na 20 lat, górną na 40 (w uzasadnionych przypadkach na 42 lata).

– Skuteczność in vitro po 35 roku życia spada, a po 40 – diametralnie – wyjaśniał Paweł Radwan.

Każdej z par będzie przysługiwało dofinansowanie do trzech prób zapłodnienia tą metodą, w wysokości maksymalnie 5 tys. zł na jedną próbę. Nie może być ono jednak większe niż 80% kosztów całej procedury. Po nieudanej próbie para musi ponownie przystąpić do programu, a więc liczyć się z dłuższym oczekiwaniem, aż nastąpi kolejna.

Jak podkreślają władze powiatu, zainteresowanie programem, sądząc po telefonach do starostwa i pytaniach o kryteria, jakie trzeba spełnić, jest duże. Są też przekonane, że dokonały właściwego wyboru realizatora programu.

– Były dwie oferty. O wyborze tej kliniki zadecydowało wiele czynników, m.in. duże doświadczenie, kadra i sprzęt – mówi starosta Krzysztof Habura.

„Gameta” jest już obecna w innych polskich miastach, m.in. w Słupsku, w Częstochowie, w Bydgoszczy, w Szczecinku i w Łodzi.

REKLAMA
Poprzedni artykułPożar sam „przyjechał” do strażaków…
Następny artykułWypadek przy Lewitynie. Sprawca miał blisko 3 promile
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Skorzysta jakieś… 10 par. Megasukces : ) Kpina i tyle. Na serio POkemony nie macie się czym zajmować?

Idź pomóc orać pole, przynajmniej zrobisz coś pożytecznego

Nolan dzbanie, zmów paciorek za bezpłodne pary. Pewnie dla ciebie to pewniejsza metoda niż in vitro.

„(…) co ma pozwolić na objęcie leczeniem przynajmniej 25 par rocznie.” Umiesz czytać ze zrozumieniem?

Chyba raczej ty nie umiesz. Każda para będzie miała prawo do 3 czy 4 prób (nie pamiętam). To zgadnij ile się załapie i jaki % będzie to miało realny efekt końcowy??? Wielkie halo, a afekt całościowy żałosny. Uważam, że pieniądze wywalane w błoto. Taka prawda, no ale jaki marketing POlityczny przy tym. : )

Piotrusku, piotrusku…

Pabianice to małe miasteczko. Zmień skalę i oceń, ile byłoby to par przy liczbie mieszkańców równej tej z któregoś z dużych miast. Zwróć uwagę przy okazji, że mieszkańcy Pabianic musieli spłacać ogromny dług zaciągnięty przez organizację, która zmieniła nazwę i udaje, że nie ma z tym nic wspólnego. Gdyby dodać ćwierć środków, którym trzeba było sfinansować same odsetki od tego zadłużenia, mogłoby to być pewnie o 100 par więcej.

Powiedz to chociażby tym 10 parą . Pomyśl zanim bezmyślnie cos napiszesz kpino. Nigdy nie wiadomo kto z jakimi problemami będzie się zmagał . A bezpłodność staje się chorobą tego wieku 😉 i po co ta polityka w kółko ? Ważne że będzie możliwość dla bezpłodnych ludzi na własne dziecko. Ale podejrzewam że mało wiesz jeszcze co to znaczy mieć dziecko. Pozdrawiam

Pomysł b. dobry, prorodzinny. W końcu mamy XXI, a nie XIX wiek.
Ale pisdzielstwo i tak nigdy tego nie zrozumie.

wafel. Twój jaśnie oświecony XXI wiek właśnie kolejny raz dostał wp… Skończ z tą propagandą, bo na jesieni będziesz musiał się zastrzelić : )))

Jakiś „wafel”? Roisz matole.
Po prostu tępyś, i dopy, które popylasz, na to ci nie pomogą.
Porzuć daremne nadzieje. 🙂

Bezpłodne pary? Wow, to chyba klinika specjalizuje się w magii i cudach. Niepłodne pary – droga redakcjo… 🙂 Poprawcie, bo Wam Gameta głowy pourywa za ten tytuł.

Hej Habura a eutanazje też będzie dofinansowywał ? v