Strona główna Aktualności Umowa B2B – co warto wiedzieć?

Umowa B2B – co warto wiedzieć?

0

Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na współpracę z pracodawcą w ramach kontraktu B2B? Zanim podpiszesz z nim tę formę umowy, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Pamiętaj, że kontrakt B2B zawsze wiąże się z koniecznością założenia własnej działalności. Zastanów się, czy w Twoim przypadku rzeczywiście będzie to korzystne rozwiązanie. Zwróć uwagę również na fakt, że obecnie umowa B2B staje się coraz popularniejsza na rynku pracy, a w branży IT jest dość powszechną formą zatrudnienia.

Czym jest umowa B2B?

Zanim zdecydujesz się na współpracę w ramach B2B, powinieneś dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest ta forma umowy. Jeśli podpiszesz ją z pracodawcą, w rzeczywistości staniesz się nie jego pracownikiem, a przedsiębiorcą, który ma realizować usługi dla danej firmy. Jako osoba samozatrudniona będziesz musiał dopełnić wszelkich formalności, takich jak obowiązek uiszczania co miesiąc opłat do ZUS i odprowadzania podatku.

Interesuje Cię praca IT Poznań na umowę B2B? Sprawdź najnowsze oferty na branżowym portalu!

Kiedy warto podpisać umowę B2B?

Ze względu na specyfikę kontraktu B2B, każdy kto jest zainteresowany taką formą współpracy z firmą, musi dokładnie zastanowić się, czy w jego przypadku będzie to korzystna opcja. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim wysokość wynagrodzenia oraz opłaty związane z prowadzeniem własnej działalności. Kontrakt B2B z całą pewnością jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które zakładają swoją pierwszą firmę i tym samym mogą liczyć na preferencyjne składki ZUS. Nie oznacza to jednak, że w innych przypadkach się nie opłaca. Należy po prostu dokładnie przeanalizować za i przeciw i zweryfikować, czy ten typ umowy sprawdzi się w Twoim przypadku.

Poznaj najnowsze ogłoszenia z działu: praca praktyki – zastanów się, czy spełniasz oczekiwania pracodawców!

Umowa B2B a przywileje pracownika

Decydując się na podpisanie kontraktu B2B, musisz liczyć się z utratą wielu przywilejów, które przysługują osobom zatrudnionym w ramach standardowej umowy o pracę. Przede wszystkim w B2B nie możesz skorzystać z płatnego urlopy wypoczynkowego, macierzyńskiego lub okolicznościowego. Jeśli będziesz chciał na przykład wyjechać na wakacje, musisz uzgodnić to ze swoim pracodawcą – pamiętaj, że przerwa pracy może wiązać się z brakiem wynagrodzenia. Wyjątek stanowi zawarcie umowy z pracodawcą z uwzględnieniem możliwości skorzystania z urlopu na określonych warunkach – w standardowym kontrakcie B2B nie ma jednak takich zapisów. Podpisując kontrakt, nie będziesz także chroniony przez kodeks pracy. Co to oznacza w praktyce? W przypadku wypowiedzenia współpracy w ramach B2B nie będzie przysługiwał Ci okres wypowiedzenia. Nie musisz jednak zgadzać się na takie warunki. Podobnie jak w przypadku prawa do urlopu, możesz zawrzeć z firmą umowę B2B z uwzględnieniem prawa do okresu wypowiedzenia.

Kontrakt B2B z punktu widzenia pracodawcy

Współpraca w ramach B2B jest bardzo korzystna z punktu widzenia pracodawcy, przede wszystkim ze względów finansowych. W tym przypadku firma nie odprowadza podatku za pracownika oraz nie pokrywa obowiązkowych składek ZUS. Ta forma zatrudnienia sprawdza się bardzo dobrze przy zdalnym trybie wykonywania obowiązków zawodowych. W ramach kontraktu B2B pracodawca nie musi zapewniać pracownikowi miejsca do pracy. Zatrudniona osoba realizuje powierzone zadanie samodzielnie, w dogodnych dla siebie godzinach, co oznacza także, że według przepisów nie ma nad sobą szefa. To kolejna korzyść dla pracodawcy, który w tym przypadku nie musi nadzorować pracownika.

Podsumowanie

Kontrakt B2B jest szczególnie popularny w sektorze nowoczesnych technologii. Ponieważ w tej branży można liczyć na naprawdę wysokie zarobki, w wielu przypadkach taka forma współpracy staje się bardziej opłacalna od standardowej umowy o pracę.

Przeczytaj również: https://blog.theprotocol.it/artykul/design-i-development-jak-poprawic-komunikacje-pomiedzy-nimi-i-stworzyc-wspolnie-najlepsze-doswiadczenia-cyfrowe

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments