Strona główna Aktualności Z miasta Tysiąc złotych na zapomnialskich

Tysiąc złotych na zapomnialskich

1

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w budżecie na przyszły rok musiała zabezpieczyć 1000 złotych na znaczki pocztowe. Rocznie wysyła bowiem około 500 powiadomień do zapominalskich czytelników.

Ze zbiorów bibliotecznych w pięciu filiach na terenie miasta korzystało w ubiegłym roku około 9000 pabianiczan (2 lata wcześniej było 7 866 czytelników). W 2014 roku zanotowano 215 000 wypożyczeń. Niestety, cześć z czytelników zapomina bądź nie ma ochoty oddać wypożyczonych książek.

– W 2015 roku planujemy wysłanie blisko 500 upomnień, ponieważ bardzo zależy nam na odzyskaniu zbiorów, a częstokroć zaległości powstają z prozaicznego zapomnienia, wielu kłopotów osobistych, najczęściej zdrowotnych, niż z celowego działania mającego uszczuplić nasze zbiory – tłumaczy dyrektor Marzena Sobala. – Obecny system biblioteczny bardzo ułatwia samodzielne dysponowanie swoim kontem przez naszych czytelników. Przedłużenia zbiorów są jednak tylko możliwe, jeśli nikt inny nie czeka na wypożyczony egzemplarz.

Czytelnicy muszą się liczyć z karą finansową za nieterminowy zwrot zbiorów. Zgodnie z „Regulaminem korzystania ze zbiorów i usług MBP” za przetrzymywanie książek drukowanych i audiobooków system biblioteczny naliczy opłatę: 10 groszy od jednego woluminu za każdą dobę od upływu terminu zwrotu od osób dorosłych oraz 5 groszy od dzieci i młodzieży. Za przetrzymanie zbiorów multimedialnych (filmy DVD, płyty CD, itp.) biblioteka pobierze opłatę w wysokości 2 złotych od jednego tytułu za 1 dzień, natomiast za przetrzymanie gazet opłata wynosi 10 groszy od każdego numeru za każdą dobę zwłoki w ich oddaniu.

– Za wysłane pisemne upomnienie pobieramy opłatę w wysokości ceny znaczka pocztowego oraz druku – dodaje dyrektor. – Pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczane są na zakupy nowych zbiorów.

W tym roku budżecie miejskim przewidziana jest zdecydowanie mniejsza kwota na nowe książki. Jest to zaledwie 17 500 złotych. W poprzednim roku było 6 500 złotych więcej. Zakładając, że jedna książka kosztuje średnio 40 złotych, na każdą filię przypadnie zaledwie niecałe 100 sztuk.

Co ciekawe na stronie biblioteki można śledzić ostatnio zakupione nowości. Dla przykładu, w grudniu w zbiorach pojawiły się następujące pozycje: „Gwiazdy światowego futbolu : drużyny i piłkarze, fakty i dane liczbowe”, „Mała książka o tolerancji” ( Magdalena Środa), „Kolorowy szalik” (Barbara Kosmowska).

Więcej o nowościach.

REKLAMA
Poprzedni artykułKomendat zwolniony (AKTUALIZACJA)
Następny artykuł64 tańczyło poloneza
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

szkoda że pomimo elektronicznego systemu nie ma powiadomień e-mailowych.