Strona główna Aktualności Z miasta Tutaj pracowali archeolodzy. I są odkrycia…

Tutaj pracowali archeolodzy. I są odkrycia…

5
fot. TPP
Naczynia ceramiczne pochodzące z XVI – XVIII wieku, monety i zabytki metalowe – między innymi to odkryto podczas badań archeologicznych starej wsi Rypułtowice. Rozpoczęte w ubiegłym tygodniu prace mają być kontynuowane przez następne lata. 

Zainicjowało je Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic, a aktywnie włączyło się w nie nasze muzeum, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pabianicach oraz firma geodezyjna GeoStar.

Jak przebiegały? Teren został podzielony na równe sektory, każdy o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Początkowo było zbierane to, co leżało na powierzchni, m.in. fragmenty naczyń ceramicznych – w dużych ilościach… Została również przeprowadzona prospekcja wykrywaczami metalu, która pozwoliła na odkrycie kilku monet. Wszystkie trafią do konserwacji.

– Kolejnego odkrycia dokonaliśmy po otworzeniu dwóch 50-metrowych wykopów. To relikt drewnianej chaty mieszkalnej z XVII lub XVIII wieku. Dzięki badaniom wiemy, że jej konstrukcja składała się z wbitych pionowo pali, które podtrzymywały ściany. W przyszłym roku chcielibyśmy odkryć pełen zarys budynku – mówi Michał Beda, kierownik badań archeologicznych.

Cennym znaleziskiem są również liczne zabytki ruchome, które będą poddane analizie. Cały zbiór liczy ich około 5 tysięcy. Składa się na niego m.in. ceramika, naczynia szklane i kości zwierząt (wśród nich prawdopodobnie konia).

REKLAMA
Poprzedni artykułKameralny pokaz świecących fontann na Lewitynie (ZDJĘCIA)
Następny artykułFilmowy komisarz Alex trafił na służbę do Pabianic
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

W którym miejscu kopano?

Tam obok namiotu i wozu strażackiego.

Pisze jak byk że w Rypułtowicach !….

andre, Ty to jesteś jednak błyskotliwy.

W którym miejscu w Rypułtowicach, na zachód od drogi do Łaskowic? za Szkolną? w okolicach młynu? gdzieś indziej?

Dokładne miejsce badań nie zostało podane po pierwsze na prośbę właścicieli terenu, po drugie dla ochrony przed „poszukiwaczami przygód” ;). Natomiast jeśli ktoś ma informacje dotyczące miejsc w Rypułtowicach gdzie z przekazów, opowieści czy orki wynika, że mogły być kiedyś miejscem osadnictwa człowieka prosimy o kontakt na adres tmdp@pabianiczanie.pl