Strona główna Aktualności Z miasta To ostatnie dni pomnika na starówce

To ostatnie dni pomnika na starówce

37
Stał na głównym placu miasta przez 54 lata. Relikt PRL ma być wyburzony do końca 2022 roku. To ostateczna data.

Batalia o pomnik toczyła się ponad 4 lata. W 2018 roku weszła w życie ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej, a pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe odsłonięty na 20-lecie PZPR jednoznacznie kojarzy się z ustrojem komunistycznym. To, że proponuje komunizm potwierdził Instytut Pamięci Narodowej.
Przeciwko wyburzeniu byli m.in. działacze SLD. Zgłosili nawet Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do prokuratury, za to, że ten wykreślił pabianicki pomnik z listy zabytków. Prokuratura umorzyła jednak śledztwo w tej sprawie.

Teraz wiemy, że pomnik zostanie ostatecznie wyburzony jeszcze w tym roku.

– Uzgodniono i potwierdzono termin wyburzenia pomnika do 31 grudnia 2022 r. co jest zgodne z decyzją Wojewody Łódzkiego – napisał Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic w odpowiedzi na interpelację radnego Włodzimierza Stanka.

Rozbiórką monumentu ma się zając firma, która wygrała przetarg na przebudowę starówki.

REKLAMA
Poprzedni artykułSzkutnia do końca listopada? To raczej nierealne
Następny artykułDobronianka rozbłyśnie tysiącem światełek
Subskrybuj
Powiadom o
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Już widzę kwik na lewicy

Wyburzylbym właśnie w Sylwestra

Szkoda pomnika

i wystarczy , o 54 za długo

Bardzo to przykre, że wyburza się symbol, który przypomina o części naszej historii. Takie wycinki krajobrazu powinny przypominać nam o tym, że nie zawsze było kolorowo. Chociaż koloryt też teraz ma na cenzurowanym. Rozumiem, że żyjemy w czasach LOL, imprezka, xD, ale nie niszczmy więcej naszego dziedzictwa.

Jak Pan Szanowny tak lubi symbole „dziedzictwa” to może zmienić nazwę Stary Rynek na Alter Ring ?

Od razu przypominają mi się obrazki Talibów niszczących posągi Buddy w Afganistanie w 2001 roku, bo były nieislamskie. Ten pomnik to jednak nasza, jaka by nie była, historia. Ta jego nijakość oddaje „urok” tamtych czasów.

Urok mordowania AKowców, czasami zupełnie niewinnych osób, wielkiego ucisku. Masz problem z rozumiem czym jest pomnik i a czym muzeum, bo tam jest miejsce na takie osobliwe artefakty. W przypadku tak dużych rzeczy jak Budda tworzy się w tym miejscu muzeum. W Polsce np. Wawel, Auschwitz i z tym nikt nie walczy, więc argumenty chybione.

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Aerospace, ty serio użyłeś Wawelu i Oświęcimia jako argumentu? Bo to taki trochę headshot z twojego punktu widzenia. Posągi Buddy nie były muzeum. Poza tym naucz się czytać ze zrozumieniem i dowiedz się, co oznacza wzięcie słowa w cudzysłów.

Bzdury piszesz „dzieciaku” i próbujesz bronić przegranej sprawy. Nie napisałem że Budda był muzeum, geniuszu czytania ze zrozumieniem 😂 ten zabytek mógł uzyskać taki status. Jeżeli ktoś chce zabezpieczyć prawnie obiekt to musi być zabytkiem i tyle.

Last edited 1 rok temu by Aerospace

w jednym się z tobą zgadzam, ak-owcy np. łupaszka mordowali niewinnych ludzi

To nie jest „nasze dziedzictwo” !!! O tej części historii wystarczająco będą przypominały stare zdjęcia zbierające kurz w zakamarkach archiwum.

Symbol opresyjnego systemu zawleczonego na lufach pepeszy. To może odbudujemy pomnik tysiącletniej rzeszy.

Ten i inne podobne pomniki to żaden symbol naszego dziedzictwa. To symbol narzuconego nam światopoglądu.

Wróci PO pomnik zostanie

RIP pomnik!
To dobry pomnik był…

Panie Przemku, czy IPN naprawdę potwierdził, że ten pomnik coś proponuje?

Ten pomnik proponował mi, żeby się pod nim wysikać, jak wracałem z imprezy. Ale IPN tego nie potwierdza.

Ten pomnik proponuje kilka wywrotek gruzu i wolne miejsce

i nie powstał jeszcze KOP – комитет по защите памятников przecież w tym mieście pełno jest komuchów

Nareszcie 😀

z ustrojem komunistycznym kojarzą się też blokowiska – osiedla z tzw. wielkiej płyty , też do wyburzenia ?

I oczywiście Pałac Kultury i Nauki

Bez przesady! Co to za argument? Gdzie tu logika?

Właśnie o to chodzi, gdzie tu logika?

no właśnie , gdzie tu logika ?, że jedno burzymy , a inne zostawiamy

O 4 lata za późno…

Proponuje aby Prezydenta pilnował dotrzymania terminu rozbiórki żeby a nie trwała kilka lat….. 🙂 Z tego co wiem obecnie na placu jest parking dla samochodów które nie mogą parkować na Warszawskiej – idealny moment na taką operacje. 30.11.2022 się zbliża i jak tam temat Tramwaju już wiadomy? Kary czy ekipa schodzą z budowy?

Broniący sympatycy powinni ustawić się w kolejce i zabrać po kawałku do domu, żeby na segmencie postawić. Pewnie do dzisiaj mają takie same segmenty, telewizory, dywany to teraz jeszcze ten sam beton się przyda.

PiSowcy będą budować nową komunę, więc trzeba zatrzeć ślady poprzedniej żeby ludzie nie pamiętali jak ten system działał.

Szkoda że dopiero teraz

Miastem nie rządzą pisowcy… idąc dalej… nigdy nie rządzili…
Tadek dobrze Ci radzę przełącz tvn…

I nie rządzący miastem wymyślili, żeby ten pomnik zburzyć, tylko pisowcy.
Dobrze ci radzę włącz mózg.

Ale w Polsce rządzi PiS i to on nakazał samorządom pozbycie się takich pomników. W TVP o tym nie mówili?

W punkt.

No cóż komuna jaka była taka była ale była opiekuńcza ten pomnik wybudowali szanując swój naród robotniczy a pseudo demokracja ma naród robotniczy w dupie

Konkluzja jest jedna: kolokwialnie mówiąc komuna się nawróciła i zaczęła biegać do kościoła. Kłuje ją w oczy symbol własnej przeszłości, a jak wiadomo chorągiewki powiewają tak jak zawieje wiatr, w tym przypadku wiatr historii. Jestem przekonany, że najbardziej krzyczą ci co za czasów komuny nosili w pierwszo-majowych pochodach czerwone sztandary i transparenty z socjalistycznymi sloganami oraz ich potomkowie, którzy tak naprawdę historii nie znają. Czystą hipokryzją jest opluwanie tych, którzy mają odmienne zdanie od nich. Miłego wieczoru jednym i drugim życzę.