Strona główna Aktualności Z miasta To była najgorsza noc, ale jest lepiej niż w latach ubiegłych

To była najgorsza noc, ale jest lepiej niż w latach ubiegłych

5
Urządzenia pomiarowe przy ul. Konstantynowskiej badające stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu pokazały największe wartości tej zimy. Późnytm wieczorem w poniedziałek poziom PM 10 skoczył do 173 µg/m3

3 dni wystarczyły, aby jakość powietrza w Pabianicach pogorszyła się diametralnie. Na szczęście nie są to zanieczyszczenia jakie odnotowywaliśmy w ostatnich latach. Przypomnijmy, że 8 stycznia 2017 roku stacja pomiarowa usytuowana na ul. Konstantynowskiej wskazała o godz. 11.00 stężenie pyłu PM10 na poziomie 600µg/m². To 1214 procent normy. W ubiegłym roku (16 stycznia) stężenie wyniosło 378µg/m².

Gdyby poziom pyłu PM10 zanotowany minionej nocy utrzymał się przez dobę mówilibyśmy o stanie alarmowym. Tymczasem o godz. 12.00 zanieczyszczenie spadło do poziomu 38µg/m3. Ma to zapewne związek z ociepleniem i mniejszym spalaniem węgla w przydomowych kotłowniach.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

tak dowalili do pieca ze na mam pyl na parapecie…

to przez ciepłownie bo 300 ton spalili w jedną noc! miasta nie stać na złożenie wniosku o wymianę pieca???

Ta. I dziwią się że normy przekroczone.
Kryła matoły.

Proszę o poprawienie merytoryki artykułu: PM10 to cząsteczki których średnica nie przekracza 10 mikrometrów (µm) natomiast normy które są przedstawiane w tabeli wyników raportu dobowego są wyrażane w mikrogramach (µg) na metr sześcienny (m^3). We fragmencie „PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów” błędnie używana jest jednostka masy zamiast długości.

Do Bychlewa niech ktoś podjedzie na pomiary. Zresztą nie musi mieć sprzętu bo oddychać się nie da zwłaszcza w okolicy sklepu.