Strona główna Aktualności Z miasta Ten pomnik musi zniknąć. Zapadła decyzja, określono termin

Ten pomnik musi zniknąć. Zapadła decyzja, określono termin

39
Był zabytkiem, będzie musiał zniknąć. Władze Pabianic mają sześć miesięcy na wyburzenie stojącego na Starym Rynku pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe.

Decyzja jest ostateczna. Do tej pory magistrat czekał, co w tej sprawie postanowi Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, do którego skierował odwołanie po tym, jak monument nakazał usunąć wojewoda łódzki.

– Minister podtrzymał decyzję wojewody. Pomnik nie jest już zabytkiem – poinformował prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Tym samym zostały rozwiane wątpliwości, czy w oparciu o ustawę „dekomunizacyjną” powinien być rozebrany, czy też zachowany, gdyż figurował w wojewódzkiej ewidencji zabytków (w takiej sytuacji jego zniszczenie lub uszkodzenie grozi odpowiedzialnością karną). Ostatecznie wykreślono go z tej ewidencji.

Rozbiórkę monumentu miasto musi przeprowadzić na własny koszt. Ceny w ogłoszonym na tę usługę przetargu (nieważnym) wahały się w granicach 40 – 100 tys. zł. Prezydent nie wyklucza, że zleci to zadanie, jako dodatkowe, firmie przeprowadzającej modernizację linii tramwajowej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
39 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Zanim starówka zostanie „zwrócona”
Bedzie uprzatnieta z klopotliwego elementu

W rzeczy samej jest to kłopotliwy elementy które moim zadaniem dobrze że zniknie. Po pierwsze, nie jest to zabytek. Po drugie, forma jest dość nieciekawa, toporna, ciężka dwa bloki betonu. Po trzecie, argumenty że już jest i to nasza historia. To trochę tak jak by w domu nad telewizorem trzymać figurkę upamiętniającą np. gwałt lub zdjęcia mordercy co mi zabił bliską osobę, niby można tylko po co? Po czwarte, był by mniejsze został by przeniesiony gdzieś na ubocze i tyle. Moim zdaniem powstał sztucznie nie z szczerej woli mieszkańców, postawiony w ramach ” to jest teraz nasz kraj i będziemy… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Może warto go zostawic ze wzgledu na popularne ostanio hasla „że trzeba pielegnowac historie żeby to sie nigdy nie powtorzyło” Mieszkancy powinni wiedziec kto zakladal i finansowal komunizm socjalizm i inne izmy. Ale w sumie to dobre argumenty na usuniecie tego czegos. Mam nadzieje ze zgodzisz sie na usuniecie pomnika anny walentynowicz Ktory powstal w kampanii wyborczej kiedy syn kandydowal do sejmu I nie byla to wola mieszkancow. Pretekstem do powstania pomnika bylo to ze kiedys zatrzymala sie w pabianicach w drodze do wawy. Syn po wyborach nie odwiedzil pomnika swojej matki, a poza tym to reklama komercyjnego znaku Piotra… Czytaj więcej »

Wypowiedź dotyczy tego konkretnego pomnika i koniec. Jeżeli chcesz usunąć figurkę kucyka z działki sąsiada to zupełnie inny temat i sprawa.

Argumenty i logika będzie ta sama?
czy hipokryzja?

Argumenty w dyskusji na temat innego pomnika nie mogę być takie same bo to by była hipokryzja. Choć to tylko dyskusja teoretyczna to jakie są argumenty ” Za” poza wytartymi sloganami że: 1) Już jest i niech zostanie. 2) To historia. 3) Inne są a ten ma być rozwalony. Czy naprawdę coś się pod tym pomnikiem działo z inicjatywy jego obrońców. Jedna na 5 lat konferencji pociotków PZPR i jakiś kwiaty raz w roku to widocznie było za mało. Trzeba było zrobić inscenizacje pod pomnikiem jak to „wyzwolenie” wyglądało. Może jakiś apel wyzwolonych z klasy robotniczej niech podpowiadają jak pięknie… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Dobrze podsumowałeś !!!
To juz teraz wszystko jasne
Zniknie jeden symbol totalitaryzmu i pojawią sie na wiosnę inne symbole totalitaryzmu .

Co ze zgłoszeniem do prokuratury chęci zburzenia tego pomnika?
Jak ta sprawa się zakończyła?

Miasta nie stać na utrzymanie to należy usunąć. Koniec

To jaki rachunek miasto placi za prad ? Za gaz? Jaki podatek dzierżawe ? Ile wydalo ma farbe ? Lub remont tego betonowego pomnika ?
Ile kosztuje koszenie trawy ?
Jakie koszty ma miasto ?

Trochę szkoda, co by o nim nie powiedzieć to ten pomnik jest częścią naszej historii

Ale jak minister jest baranem i idjotą to co się dziwić nasz kochany PIS zniszczy wszystko . Ustawą dekomunizacyjną to trzeba zadać im pytanie czy Piotrowicza i całą resztę komunistów z ich klubu tez zlikwidują jak te pomniki ?

Tak jest bardzo dobrze jeszcze pałac kultury niech wysadzą!!

Racja👏👏

Trzeba zrobić miejsce pod nowy pomnik upamiętniający getto.
Obchody zaplanowane w przyszlym roku.
Zgłoszenie do budżetu obywatelskiego Łodzi już zostało zgłoszone

Możecie rozebrac wszystkie pomniki ale histori z tamtych lat tak szybko nie wymarzecie. Szkoda że ten pomnik zniknie bo jednak to czastka Naszej histori nie ważne czy zła czy dobra ale to historia i to powinno sie uszanować. Jak zaczniemy niszczyc to co nam nie wygodne z histori to co nam zostanie.

Historia jest ważna a język jest jej częścią więc nie pisz „Histori” tylko ” Historii”🤦
Ps. Aż bolą oczy i to w takim komentarzu z patosem.

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Wymażecie

Mordowanie patriotów nazywasz nie ” wygodną” historią. Jeżeli miałby zostać to z opisem co to jest i dlaczego to stoi.

Dzisiaj patriotów morduje się hejtem i komentarzami

Można ładnie zagospodarować ten teren, tylko potrzebne byłyby pieniądze. Ale u nas lepiej wybudować szkutnię za miliony dla garstki osób.

Nie rozumiem co to komu przeszkadza. Skoro to jest pomnik, zabytek, świadectwo wcześniejszych czasów to dlaczego to usuwać? To jest dowód tego gdzie żyliśmy, w jakim ustroju i warunkach. Może właśnie lepiej żeby to ludzie pamiętali. Zaczynamy zachowywać się tak jak Państwo Islamskie. Niszczą wszystkie zabytki sprzed setek lat. Wysadzają w powietrze. Na podstawie ustawy dekomunizacyjnej rzeczywiście kilu ludzi można by było „wysadzić” ze stołków bo nadal są szkodliwi ale kawał betonu? Za 100 lat jak zmieni się światopogląd to będziemy wysadzać kościoły? Dlaczego nie wysadzimy zamku w Malborku? Przecież to Niemcy zbudowali (o Pałacu Kultury nie wspominając.

Jeżeli miałby zostać to z odpowiednim opisem jak „wyzwolenie” wyglądało bo to że Polacy byli mordowani w niedalekiej odległości od tego pomnika nie budzi wątpliwości.

W pierwszej kolejności trzeba coś w ogóle zrobić ze Starym Rynkiem. Jak to miejsce wygląda? Nawet w Łasku zaadaptowano fajnie rynek. Ładna nawierzchnia by się tam, na rynku w Pabianicach przydała, jakies ławki, może fontanna, trochę zieleni, a nie to co jest teraz.

Słusznie

Proszę mi powiedzieć komu przeszkadza ten pomnik,bo mnie nie.

Starówka to teren przylegający do tzw. getta pabianickiego założonego przez żydów przybyłych tu wraz z Niemcami w czasie uprzemysłowienia Pabianic.
Należało by pytać osoby popierajace odrodzenie lub kultywowanie idei autonomii żydowskiej na terenach byłej II RP
(rownież Pabianic)
zwanych obecnie ideą Polin lub 447.
Plany wmontowania na terenie bylego getta, starówki plyt informacyjnych (punktow geodezyjnych) o granicach nie zasymilowanej spolecznosci Pabianic,
Plany budowy obelisku (ul.Batorego ?)
oraz zakopania kapsuły czasu obok muzeum Pabianic,
Skłaniają do wniosku, że Ci aktywisci mogą miec również plany do tego pomnika.

Last edited 1 rok temu by Aron

Ekspert od akapitów się wypowiedział 😁😁😁

Niewygodne info zabolało polskojęzycznego eksperta, co ?

Już od samego początku czytając, że getto założyli Żydzi, można się spodziewać, co będzie dalej. Miłego wierszowania życzę.

Taka jest oficjalna historia i jej nie zmienisz
Możesz zakłamać manipulować ale prawdy nie ukryjesz.

Jakiś inny podręcznik do historii masz, to pewnie wydanie z swastyką lub czerwona gwiazdą na okładce.🤣 Zarezerwuj wywrotkę na gruz i przygarnij do siebie by zachować to „dziedzictwo”.

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Niewygodną prawdę przemilczana przez pokolenia chcesz przykryć ironią skojarzenia książki z symbolami totalitarnymii !?

Ratusz ma guzik do gadania. W tej sprawie powinno być referendum mieszkańców a nie tylko glosowanie aparatczyków.

Jakie referendum mieszkańców, skoro o demontażu decydują ustawy PiS ?

Ciekawe komu miasto podaruje ten plac. Czy to będzie ktoś w sukni z firanek czy ktoś od tabletek.

Myślę że na jego miejscu powinien stanax6nowy pomnik. Bojownika o wolność naszych czasów – Kaczyńskiego. Tylko jeszcze się wacham w jakiej formie.
Może wielkie łoże i nasz bohater nakryty kołdrą, upamietniajacy chwile z dnia 13 grudnia 81 r . ?

Cytat za Sebastian Adamkiewicz Pomiędzy dworem, a kościołem św. Mateusza postawiono zaś pomnik „Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne”, który choć dziś budzi kontrowersje (niektórzy domagają się nawet jego zburzenia), stanowi niezwykłą pamiątkę po tamtych czasach. Pomnik ten to nie tylko betonowy obelisk, ale wspaniały wykład dziejów historiografii PRL i sposobu pojmowania dziejów przez ówczesnych propagandystów. Przestawia socjalizm jako efekt walki Polaków o niepodległość, której nieodzownym elementem jest rewolucja społeczna. Na pomniku pokazane są takie wydarzenia jak powstanie styczniowe, powstanie PPS i SDKPiL, rewolucja 1905 roku, protesty robotników pabianickich w 1933, kampania wrześniowa. Na froncie pomnika górują zaś zdobywcy Berlina… Czytaj więcej »

Według mnie ten pomnik powinien zostać ponieważ ma znaczenię historyczne