Strona główna Aktualności Z miasta Tak zmieniła się architektoniczna „perełka” naszego miasta

Tak zmieniła się architektoniczna „perełka” naszego miasta

13
Remont tego wpisanego na listę zabytków obiektu nie został jeszcze definitywnie zakończony, ale rezultaty przeprowadzonych w nim prac są już bardzo wyraźnie widocznie. Chodzi o znajdujące się w ewangelickiej części cmentarza w Pabianicach mauzoleum rodziny Kindlerów.

Od ubiegłorocznego lata jedna z wizytówek naszego miasta zmieniła się diametralnie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pieniądze, jakie w wysokości 2,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego oraz 600 tys. zł z fundacji „My kochamy Pabianice” pozyskała na renowację parafia ewangelicko – augsburska. Do inwestycji dołożyła również z własnych środków.

Co weszło w zakres robót? Jeśli chodzi o te na zewnątrz, objęły skucie starych tynków i położenie nowych, niemal całkowicie zgodnie z pierwowzorem, badania mykologiczne, osuszenie fundamentów i ścian, remont dachu z blachy cynkowej, obróbki blacharskie. Mury mauzoleum mają inną kolorystykę niż przed rozpoczęciem przedsięwzięcia.

– Pieczę nad obiektem sprawuje biuro wojewódzkiego konserwatora zabytków i to do niego należały wszelkie decyzje dotyczące remontu – wyjaśnia ksiądz biskup Jan Cieślar.

Piwnica o powierzchni kilkudziesięciu metrów została zaadaptowana na salę, w której będą odbywały się prelekcje, wykłady i spotkania. Znajdują się przy niej toalety i zaplecze kuchenne. Dzięki pobudowaniu zjazdu dla wózków inwalidzkich do sali bez problemu dostaną się również osoby niepełnosprawne.

Duże zmiany widać w samej kaplicy.

– Skuliśmy tynki, a ściany „wróciły” do pierwotnych kolorów. Wymieniono instalację elektryczną, wkrótce będą nowe kinkiety. Nastąpił montaż systemu przeciwpożarowego i alarmowego. Do końca grudnia zamierzamy jeszcze odnowić podłogę z marmurowych płyt. Trwają też końcowe prace przy głównym witrażu, pozostałe są gotowe. Wszystkie ufundowali państwo Grażyna i Andrzej Furmanowie – dodaje biskup.

Nowość stanowi winda dla niepełnosprawnych, którą można wjechać do kaplicy. Natomiast przed obiektem, od strony ul. Ewangelickiej, pojawił się podjazd z kostki granitowej.

Chociaż mnóstwo prac zostało już wykonanych, potrzeby finansowe nadal są duże. Trzeba jeszcze m.in. wyposażyć salę spotkań i zaplecze kuchenne w meble, a to koszt około kilkudziesięciu tysięcy oraz zainstalować w niej ogrzewanie (parafia planuje w instalację pieców akumulacyjnych). Konieczna jest też budowa nowego ogrodzenia.

O tym, jak cennym zabytkiem jest mauzoleum Kindlerów świadczy fakt, że w ubiegłym roku obiekt ten trafił na prestiżową listę międzynarodowej organizacji World Monuments Fund, której celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

KUR.A!!! Czy kogoś tu porąbało!!! Wydajecie 9mln(całość kosztów) na remont ruiny religijne (nieważne jakiego wyznania) a dzieciaki nie mają balona do gry w piłkę (dopiero będzie budowany przy 13-ce i to tylko za 4mln)
ZMIEŃCIE PRIORYTETY!!! EDUKACJA na pierwszym miejscu!!! Nie ma pieniędzy na komputery dla nauczycieli i dzieci, tablice interaktywne i system szkoleń by edukacja zdalna była edukacją a nie kabaretem – a są pieniądze na pomniki i zabytki!!! Kto z tego będzie korzystał?
KATASTROFA!!!

9 mln? Skąd ta kwota?

Sprawdź pełen koszt tej inwestycji w dokumentacji – o 9 mln była mowa jak pisany był artykuł jak inwestycja się zaczynała – jeśli się mylę to mnie popraw konkretną sprawdzona kwotą!!!

3 mln sam remont, do tego witraże, drzwi inne elementy typu piec itp. Myślę, że w 4 mln się zmieścili. Nie wiem skąd 9 mln.

Screenshot_20201027-203646.png

Jeśli tak jest to SORRY za nieprecyzyjną informację – niestety nie mogę odnaleźć źródła więc uznaję podaną przez Was kwotę za prawdziwą.

To jest autentyczne świadectwo historyczne naszego miasta, natomiast ty przeminiesz niezauważony.

Tak jak i ty:(

Kim jesteś szalos, że wiesz na jakie cele mają być przeznaczone środki i fundusze?

pewnie Furmany się tam pochowają

Super! Tylko strzeżcie tego teraz przed lewactwem i LGBTP+. To obłąkańcy szatana

Ten żółty kolor tynków zewnętrznych jest oryginalny? Brzydki jest. Ale w środku jest dużo lepiej. Szafirowy kolor pieknie podkreśla wnętrze i witraże.

Nie. Nawet na starych fotografiach z poczatku xx wieku widac ze tynki maja jakis ciemniejszy kolor. Mimo to konserwator wydał zgodę aby tak pomalować wiec jego należy pytać o szczegóły decyzji. Jak dla mnie kolor może być. Mauzoleum przez to napewno jest bardziej widoczne i już tak ” nie straszy”

Będą kręcić drugą część „Nikosia” ???