Strona główna Aktualności Z miasta Zabytek z Pabianic na światowej liście miejsc, które warto zobaczyć

Zabytek z Pabianic na światowej liście miejsc, które warto zobaczyć

10
Mauzoleum Kindlerów przed rozpoczęciem remontu. fot. Dariusz Rogozinski
Mamy powód do dumy. Zabytek z Pabianic trafił na prestiżową listę zagrożonych obiektów z całego świata, które warto zobaczyć zanim znikną.  

Ich wykaz przygotowała istniejąca od 1965 roku międzynarodowa organizacja World Monuments Fund, której celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego w różnych zakątkach globu.

Lista liczy 25 pozycji. Który obiekt sprawił, że zostaliśmy na nią wpisani? Jak podaje portal fpiec.pl, chodzi o znajdujące się na cmentarzu ewangelickim mauzoleum rodziny Kindlerów, fabrykantów, którzy budowali przemysłową potęgę naszego miasta.

Co ciekawe, jest to nie tylko jedyny w tym wykazie zabytek z Polski, ale też jeden z nielicznych z Europy (ze Starego Kontynentu widnieją w nim jeszcze tylko trzy – z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii). Dominuje Azja. Pabianickie mauzoleum widnieje obok wartych zobaczenia miejsc i obiektów choćby w Japonii, Indiach, Uzbekistanie, Nepalu czy Mongolii.

Pełną listę opublikował m.in. portal CNN, a o tym, co ponadto wyróżniono właśnie w ten sposób można przeczytać na stronie World Monuments Fund – TUTAJ.

Z wnioskiem o umieszczenie mauzoleum rodziny Kindlerów na tej prestiżowej liście wystąpiła parafia ewangelicko – augsburska w Pabianicach. I, jak usłyszeliśmy w rozmowie z księdzem biskupem Janem Cieślarem, jest duży powód do radości z faktu, że spośród mnóstwa innych wniosków organizacja wybrała właśnie ten (wsparcie World Monuments Fund polega na rekomendowaniu obiektów do rewitalizacji osobom i instytucjom).

Tymczasem w pochodzącym z początku XX wieku mauzoleum od kilku miesięcy trwa remont. Zakończenie jego pierwszego etapu jest przewidziane na przełomie maja i czerwca przyszłego roku.

Zdjęcie ze zbiorów Dariusza Rogozinskiego

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Raczej dość kontowersyjny ten 25 zestaw, ale to ich biznes, czyli sponsora American Expres, które w przyszłym roku przyzna milion dolarów na renowację najbardziej potrzebujących obiektów.
Mnie żadna wiara nie pasi, ale w Pabianicach są starsze i ładniejsze obiekty.
Pogratulować ewangelikom !

Czyli jest argument
żeby wystąpić do Watykan
żeby dołożył się do remontu własnych budynków

Myślę, że z tym Watykanem to może być ciężko. Jakby nie patrzeć to nie jest ich budynek 😉

wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
kasa z religii nowotestamentowych zapewne też

Szanowny Janie,
Radziłbym troszeczkę się doedukować w tej sprawie 😉 Jedną z najbardziej zauważalnych różnic pomiędzy wyznaniami rzymskim i ewangelickim jest lokalny charakter tego drugiego, więc w tym przypadku jednak nie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu 🙂

Religia od strony biznesu opiera się prawach autorskich. I pieniądze płyną zgodnym strumieniem do właścicieli praw autorskich . Jest to religia abrahamowa Czyli założona przez starszych braci w wierze . Tzn Biblia składa się ze Starego T. i Nowego T. Dlatego kościół k. płaci za prawa autorskie dla braci starszych w wierze . Dlatego Papież (ucielesnienie Boga na ziemi ) całował ręce starszych braci w wierze na spotkaniu w cztery oczy . Więc wszystkie pieniądze Z praw autorskich Czyli za posługiwanie się historiami z Nowego T. płyną do najstarszego miasta w Rzymie. A z tamtad do starszych braci w wierze… Czytaj więcej »

Wszyscy i tak spotkają się w Astanie

Czy pani Pati jest z Pabianic? Nie zauważyłem ani jednego przymiotnika dotyczącego zabytku. Trochę to oddaje nasz stosunek do lokalnego piękna. Dla mnie ten budynek zawsze był zachwycający. Nie dziwie się, że ktoś zwrócił na niego uwagę.

Panie Fucek ?
To twój biznes, jeśli masz wąty.
Nie czepiaj się Pani Pati i przymiotników.
Masz swój gust, twoja sprawa.
Dla mnie zawsze był ponury i odstawał od cmentarzowej architektury.
Ja wiem ,że ty nie wiesz, kto za tym stoi i wcale to akurat nie jest w naszym mieście WMF !

Wielki mi powód do dumy.
Zabytek, który jest zagrożony powinien być powodem do wstydu raczej.