Strona główna Aktualności Szykuje się podwyżka

Szykuje się podwyżka

41

Jest gotowy projekt uchwały w sprawie podwyżek za wodę i ścieki. Prezydent zaopiniował ja pozytywnie. Ile więcej zapłacimy?

Jeżeli radni na najbliższej sesji podejmą chwałę o podwyżkach to już od 1 kwietnia zapłacimy o 8 groszy więcej za m³ wody (jest 3,22 zł) oraz 19 groszy więcej za m³ ścieków (jest 6,38 zł).

Jeżeli 4-osobowa rodzina zużywa miesięcznie około 13,5 m³ wody (tak podaj Główny Urząd Statystyczny), podwyżka będzie w takim gospodarstwie domowym wynosić  3,60 zł. W sakli roku są to 43 złote. Dodając ostatnio uchwaloną podwyżkę za śmieci (1 zł od osoby na miesiąc) 4-osobowa rodzina zapłaci rocznie ponad 90 złotych więcej.

Wzrost cen odczują też firmy i zakłady przemysłowe. Podwyżka w tej grupie będzie odpowiednio wynosić 9 groszy za wodę oraz 26 groszy za ścieki.

REKLAMA
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Niestety radni w tym wypadku nie mają mocy sprawczej. Niezależnie od ich opinii ZWiK może podnieś opłaty samodzielnie.

STOP!!!
Pabianice, powiedzmy razem STOP!!!
Podatki w górę.
Śmieci w górę.
Ścieki i woda w górę.
No ludzie, za co macie zamiar przeżyć od wypłaty do wypłaty!?

Przecież co roku mamy do czynienia z inflacją, więc i siłą rzeczy wszelkie opłaty i podatki rosną z tym.
Jak wy chcecie to inaczej rozwiązać ? Poproszę jakieś konkrety.

Akuratnie w tym momencie mamy deflacje, więc sytuacja teoretycznie powinna być odwrotna. Według GUSu deflacja w styczniu wynosiła 1,3% A minister finansów na pytanie czy deflacja się utrzyma do końca III kwartału odpowiedział: „Jest to jak najbardziej wyobrażalne”. Spokojnie nie wszystko drożeje np. ceny choinek spadły 😀

A Ty nie powtarzaj tego co mówią w mediach ciągle. Aktualnie jest deflacja, stopy procentowe spadają, konsumpcja detaliczna rośnie. Jednym słowem dobrobyt, ceny spadają

Zwik musi teraz odrobić malunki p. Wirskiego i na premie za ekstra promocje ma skapnac dla p. Rakowskiego. Temu trzeba powiedzieć Stop

oraz na nowe sztucznie tworzone stanowiska pracy, które do tej pory nie były potrzebne, oraz bez których zwik funkcjonował by tak samo i bez nich.

ZWiK – żywi i broni. Pozdrawiają kancelarie prawne.

Oj. Trzeba było podnieść przed wyborami!!!

znowu podwyżki , przecież za wodę płacimy tak dużo że nie szok , a tu nowy pan prezydent sobie podwyżki robi… Panie Prezydencie jak Pan zarabia w miesiąc tyle co ja przez pół roku to Pana stać na to , proszę pomyśleć o tych co mają nie cały tysiąc i tysiąc dwieście miesięcznie , a może zamieni się Pan ze mną na pensje chociaż na pół roku?

Trzeba było normalnie głosować 🙂 A nie kolejny raz na Dychtę…

A ile masz do ręki?? Bo jak znam życie to na papierku minimalna, a do ręki tyle co w korporacjach na stanowiskach specjalistów.

no niestety od dwóch lat nie pracuję bo walczę z nowotworem piersi i mam śmieszną rentę

Powinny być podwyżki dla radnych.
Przecież TYLE dla nas robią.

stary sorry ale klepiesz farmazon, co radni mają wspólnego z ta podwyżką ? Chcesz sobie popłakać to do kąta i do podusi.

Co na to pan Ciebiada???? Przecież głosił, że ciągłe podwyżki ZWiKu to działanie NIEMORALNE. Teraz już jest OK???

A czy Ciebiada jest prezydentem ?!

co czepiasz się Ciebiady, co on ma wspólnego?, czy tylko on jest w tym mieście!!! To Pan Mackiewicz zaopiniował pozytywnie. Czytaj ze zrozumieniem.

Rada Miejska nie może zablokować podwyżki stawek za wodę i ścieki. Jeśli zagłosujemy przeciw, wyższe opłaty i tak zostaną wprowadzone. Stawki ustala ZWiK, nie radni.

Panie Hodak do roboty, a nie w internetach sie siedzi.
Czy ZWiK jest spółką miejską?

Ehh, mam wrażenie, że zaraz ktoś będzie miał pretensje. że oddycham. 😉 Naprawdę, mimo, że jestem radnym, nadal jestem wolnym człowiekiem. Obowiązki w radzie staram się wypełniać jak najlepiej, ale prawo do wolnego czasu też mam.

Oczywiście, że ZWiK jest spółką miejską, ale właśnie – to spółka, która ma dużą autonomię. Nie można upraszczać w ten sposób, że coś jest miejskie to radni miejscy mogą tam decydować o wszystkim.

Rada Miejska powinna zażądać od ZWiKu wypłaty do budżetu miasta dywidendy z dochodów spółki. O ile mi wiadomo nigdy nie wpłynęła ani złotówka, albo jeżeli już to jakieś grosze, mimo iż ZWiK istnieje od chyba ponad 3 kadencji.

Zrobiliście sobie spółeczkę dla ciotek, kuzynów i szwagrów prezydentów i radnych i doicie zwykłych ludzi. Wstyd. Podobnie ZEC, Pensje też o wiele wyższe niż w budżetówkach. Patologia to eufemizm …

Jest pan nowy w tym bagnie niech się pan przyjrzy ile ZWiK przelewa kasy do budżetu miasta. Warto. ZEC to kolejna patologia i wrzód na dupie.

To trzeba jej tą autonomie zmniejszyć. Przecież to rada rządzi miastem i spółkami mu podległymi. Pan Ciebiada podczas debaty mówił, żeby głosować na radnych PISu, bo sprawna rada to dobre zarządzanie. A po wyborach to rada nagle nic nie może?

Pełna zgoda – w kwestii spółek jest dużo problemów do rozwiązania. Oczywiście nie zapomnieliśmy o tej sprawie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że największe możliwości wpływania na spółki miejskie (prócz rzecz jasna prezesów) ma prezydent, gdyż to on reprezentuje właściciela (miasto). Dzisiejsza rzeczywistość, świeżo po wyborach, jest taka, że to ZWiK ustala stawki za wodę i ścieki.

W takim razie Panowie z PISu pokażcie swoją siłę. Rządzicię radą więc rządzicie miastem. Jakby nie było aktualnie jesteście w dość dobrych stosunkach z Prezydentem, nawet tworzycie koalicję. Jeżeli Prezydent będzie chciał coś „przepchnąć” to wtedy w zamian niech sie zgodzi na Waszą wizje spółek miejskich.

że co?! To proszę mi wyjaśnić jaki jest sens głosowania?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chyba tylko po to, żebyście mieli zajęcie….

Tak, powiedzmy STOP i nie używajmy ani wody ani ścieków, tyle możemy. Jedno piwko mniej w miesiącu i nie musisz mówić stop:)

Rada miasta, jako organ który nadzoruje ZWiK i inne spółki miejskie, powinna mieć możliwość opiniowania podwyżek. Prezydent zatwierdza wniosek i chyba ma możliwość wpływu na prezesa ZWiKu. Jestem ciekaw, czym prezes ZWiKu uzasadni tę decyzję ? Prosił bym o jego komentarz w tej sprawie. Pabianice mają jedne z najwyższych w kraju stawek za wodę, ścieki i śmieci przy jednocześnie bardzo dużym bezrobociu. Również zarobki są jedne z najniższych w kraju. Tymczasem mieszkańcom serwuje się podwyżki w momencie kiedy mamy deflacje. Miasto miało pomóc, a tymczasem zwiększa obciążenia w budżecie mieszkańców. Prezydenta stać na podwyżkę, Radnych pewnie też. Ale nie rodziny,… Czytaj więcej »

Tak nawiasem to bardzo ciekawe błędne koło. Otóż miasto zwiększa obciążenia mieszkańców, więc ludzie wydają mniej pieniędzy w m.in. lokalnych firmach. Firmy mają mniejszy zysk, więc zwalniają pracowników bądź bankrutują w rezultacie zwiększają te osoby bezrobocie i zmniejszają … wpływy do budżetu. Zwiększenie opłat nie zawsze wiąże się z większym zyskiem. To tak jak z podatkami, wręcz właśnie obniżka by zwiększyła wpływy do budżetu (m.in. pojęcia krzywa laffera, równowaga rynkowa). Stymulowanie popytu lokalnego rozwiązało by (chociaż częściowo) ten problem, a do tego właśnie trzeba ułatwić życie ludziom obniżając koszty stałe, a szczególnie przedsiębiorcom, bo to przecież oni zatrudniają pracowników a… Czytaj więcej »

Qwerty w skrócie…masz rację. Tylko, że w Pabianicach od lat powstawał mur,beton jak zwał. Całe miasto zostało podporządkowane wąskiej grupie osób+familia i to oni nie są zainteresowani pomysłowością, innowacyjnością, wszystkim co zakłóci sielskość i przepływ „gotóweczki”, taki lokalny pseudo-gospodarczy folklor.Pabianice mają ludzi zdolny, pomysłowych, właściwe wykształconych tylko, że stawia się „na sprawdzonych”.

Dokładnie, sam bym chętnie udzielił się we polityce, ale raczej wątpię że przebije się przez to kolesiostwo. Prowadzę drobną firmę i mam porównanie. Z resztą dzięki temu, że mam własną firmę zacząłem wcielać w życie wiedze książkową, na początku z małym przekonaniem, jednak jestem bardzo pozytywnie zaskoczony efektem. W Pabianicach mało kogo stać i działam w Łodzi przeważnie (niestety), w zeszłym roku w Pabianicach miałem „aż” JEDNEGO klienta. Łódź też się stacza, ale ratuje ją to że jest tam więcej mieszkańców, w rezultacie łatwiej trafić na osobę nie egzystującą od wypłaty do wypłaty.

Bardzo dziękuję za cenne rady. Pozdrawiam!

Pan prezes ma koszty stałe tj. bardzo wysokie wynagrodzenia. Pan prezes zarabia więcej niż prezydent miasta. Ilość pobieranej wody i odprowadzanych ścieków maleje, są to mniejsze wpływy do kasy. I co robi prezes, ano podwyższa stawki? Czy jest to prawidłowe działanie odpowiedzcie sobie sami?

Pan prezes ma koszty stałe tj. bardzo wysokie wynagrodzenia w spółce. Pan
prezes zarabia więcej niż prezydent miasta. Ilość pobieranej wody i
odprowadzanych ścieków maleje, są to mniejsze wpływy do kasy. I co robi
prezes ? FUNDUJE PODWYŻKĘ DLA MIESZKAŃCÓW. Czy jest to prawidłowe działanie
odpowiedzcie sobie sami?

Pan prezes ZWiK zarabia więcej niż prezydent miasta.

Ważne: w naszym mieście maleje ilość pobieranej wody i odprowadzanych ścieków. Co z tego wynika ?

G.

kilka sekund temu

Ważne: w naszym mieście maleje ilość pobieranej wody i odprowadzanych ścieków. Co z tego wynika ?

Ważne: w naszym mieście maleje ilość pobieranej wody i odprowadzanych ścieków. Co z tego wynika ?

Do Lojtek, jeśli dobrze kojarzę, to Dychto zaczął zabierać część dywidendy ze spółek miejskich do budżetu miasta, co było oczywiście przyjęte z wielkim oburzeniem.

Być może. Szkoda, że pana Hodaka problem jak widać średnio interesuje. Być może szykuje sobie nową posadkę w ZWiczku. Przykład Rąkowskiego jest kuszący.

Stusio Ty mogles powiedzieć stop qrwinowi jak startował do europarlamentu. Jemu się żyje dobrze a ty musisz kombinowac i mówić stop