Strona główna Aktualności Z miasta Szpitalna coraz taniej. Miasto straciło już 1,5 mln złotych

Szpitalna coraz taniej. Miasto straciło już 1,5 mln złotych

8

Miasto chce wystawić do kolejnego przetargu nieruchomość po dawnym szpitalu dermatologicznym przy ul. Szpitalnej 2. 

To będzie już piata próba sprzedaży. Po raz pierwszy budynek został wystawiony do przetargu pod koniec 2013 roku. Radni wraz z prezydentem Zbigniewem Dychto ustalili cenę na 4 mln 200 tys. złotych. Przy kolejnych próbach kwota zmniejszała się. Na początku 2015 roku miasto chciało „pozbyć” się starego szpitala za 3 mln 700 złotych, ale znowu nie było kupca.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz stwierdził wtedy, że nie będzie kolejnej obniżki ceny. – Może któryś z kontrahentów będzie chętny – zastanawiał się prezydent. – Potrzebuję chwilę na znalezienie pomysłu.

Po namyśle, powstała uchwała, która ma pozwolić na wystawienie budynków przy Szpitalnej 2  za 3 mln 550 złotych. W przyszły czwartek rada miejska podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Inwentaryzacji zaopiniowali projekt pozytywnie.

Nieruchomość przy ulicy Szpitalnej została kupiona w 2008 roku od Urzędu Marszałkowskiego za 4 mln złotych. Działka ma 18.300 m2, a powierzchnia użytkowa to 4 451 m2. Były pomysły stworzenia tutaj mieszkań socjalnych, ośrodka dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Kiedy postanowiono sprzedać obiekt radni sugerowali, że cena powinna wynosić 6 milionów.

Miasto chce się pozbyć tego obiektu, bo jego utrzymanie jest bardzo kosztowne. Budynek musi być ogrzewany, bo z tego samego węzła pobierane jest ciepło do przychodni przy ul. Nawrockiego. Roczny koszt utrzymania tego pustostanu to około 200 tys. złotych.

Przez 7 lat miasto straciło blisko 1,5 mln złotych na eksploatacji budynku. Jeżeli udałoby się sprzedać go za proponowaną cenę, kolejna strata na wartości wyniesie 450 tys. złotych. Jedyny zysk to opłaty z czynszu za wynajem garaży i budynku, gdzie mieści się apteka (około 500 tys. zł – przez cały okres).

 

REKLAMA
Poprzedni artykułPrzeżył tragiczny pożar. Wczoraj znowu ewakuowany
Następny artykułObiad nierówny obiadowi
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Kolejna złota inwestycja Zbysia i Andrzejka

I także obecnie panującego nam Grzesia, nie zapominajmy o tym

Pewnie Furman łyknie…

Już kilka razy pisałem by spróbować zrobić inkubator rozwoju małych firm.
Wynająć po kosztach utrzymania. Ale lepiej sprzedać niż spróbować coś spróbować zrobić.
Wiele amerykańskich uczelni technicznych ułatwia swoim studentom rozwój naukowo biznesowy poprzez zapewnienie miejsca na działalność.
Pisałem by spróbować czegoś podobnego ale to kur…a polska kraj produkcji niewolników dla zasra…ej ue urojonej wspólnoty państw europy która to zabija Europę swoim działaniem.
Wracając do tematu. Politechnika 15km dalej warto było by spróbować ściągnąć młode umysły. Żadna strata.
Ech jeban…a polska. Kraj absurdów.

Biznes stulecia, kupić za 4mln, wydać na utrzymanie ruiny 1,4mln i może sprzeda za 3,5mln. Dychto i inni powinni gnić w więzieniu albo na ciężkich robotach.

a co jeśli ktoś kupi ten budynek i postanowi, że nie będzie go ogrzewać?? To co przychodnia będzie zamarzać? Będzie pewnie awantura, a i tak miasto będzie musiało doprowadzić nową nitkę do przychodni i na tym się skończy. Niestety z tą sprzedażą jest jak jest, bo kiedy nie traci się swojej kasy tylko publiczną(czyt. niczyją) to nie ma problemu.

Nika piszesz pięknie i racje też masz, gdyby nie jeden szczegół, to jest budynek szpitala. Na całym świecie stare nieużywane szpitale się burzy a glebę odkaża na metr w głąb.

Dziękuję za dobre słowo.
Może na całym świecie się tak robi – nie wiem;)
ale z tego co na szybko znalazłam w necie to takie adaptacje po szpitalne
są realizowane np. w Krośnie ( tam robi to spółka miejska w systemie tbs)
czy np. w Czeladzi