Strona główna Styl życia Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce

Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce

0

Mimo trwającej pandemii, Polacy nie mają problemów z braniem kredytów hipotecznych. Każdy w końcu chciałby mieć kąt dla siebie, więc kupno mieszkania lub budowa domu są najprostszą drogą do osiągnięcia tego celu. Jak dokładnie miały się kredyty mieszkaniowe w ubiegłych latach, oraz kto najczęściej po nie sięga? Odpowiedzi mogą nie być oczywiste!

Bierzemy coraz więcej hipotek

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie najdroższy rodzaj pożyczki dostępnej w bankach. By w ogóle go, dostać należy spełnić szereg wcześniejszych wymagań – posiadać własne środki na wpłatę własną, mieć dobry status w BIK, nie posiadać długów, mieć stałe zatrudnienie, które umożliwi nam spłacanie kolejnych rat i wiele więcej. 

Właśnie dlatego wydawać by się mogło, że kredyty takie nie są wydawane zbyt często. Przez fakt, że nie można też przeznaczyć ich na dowolny cel, a wyłącznie na kupno lub budowę mieszkania, nie są one aż tak uniwersalne jak kredyty gotówkowe. Mimo tego jednak, w okresie styczeń – wrzesień, liczba wniosków o kredyt hipoteczny wynosiła średnio 45 tysięcy każdego miesiąca. Najgorętszymi okresami był marzec oraz kwiecień, kiedy to złożono odpowiednio 56 oraz 51 tysięcy wniosków. 

Porównując miesiące ze sobą, eksperci FoxyCredit zauważają, że wraz z biegiem roku, wnioskodawcy prosili o coraz większe kredyty – zaczynając od 306 tysięcy na początku roku, kończąc na ponad 330 tysiącach we wrześniu. To w dużej mierze skutki inflacji, która wzrastała wraz z biegiem roku. 

To oczywiście statystki zgłoszeń. A jak często wnioski były rozpatrywane pozytywnie? W ciągu wspomnianego już okresu przyznano 205 tysięcy kredytów hipotecznych. To wynik większy niż w roku 2020, lecz wtedy warunki uzyskania takiego kredytu były mocno zmienione przez pandemię – hipotekę było o wiele trudniej dostać.  W roku 2019 jeszcze przed pandemią kredytów mieszkaniowych udzielono 225 tysięcy razy. 

Gdzie opłaca się brać kredyty? To w dużej mierze zależy od własnych preferencji, natomiast warto zawsze porównywać różne szczegóły na temat kredytów, w tym wkład własny wymagany do otrzymania takiego kredytu. Z tym wiele osób często ma problemy. Z pomocą przychodzą tutaj ranking najlepszych pożyczek FoxyCredit, który skupia się na dokumentowaniu kredytów chwilówek. Dzięki nim można otrzymać szybko brakujące pieniądze potrzebne do skompletowania wkładu własnego. 

Kto korzysta z tych kredytów?

Z kredytów korzystać może każdy, kto ukończył 18 lat. Oczywiście, im młodszym się jest, tym ciężej o kredyt, szczególnie mieszkaniowy. Widać to też w statystykach – nie licząc osób powyżej 55 roku życia, osobom, które dopiero ukończył pełnoletniość. Ze wszystkich kredytów mieszkaniowych, osoby między 18 a 24 rokiem życia otrzymały ich około 8%. Na drugim miejscu są osoby między 45 a 54 rokiem życia – im przyznano około 11%. Najwięcej, bo aż 45% otrzymali ludzie między 25 a 34 rokiem, czyli dalej stosunkowo młodzi. 

Dlaczego tak jest? Jednym z powodów jest fakt, że 30 lat to średni wiek, w którym dochodzi do większej stabilizacji, a przynajmniej jej chęci. Często w tym okresie życia szuka się mieszkania na lata, w którym można żyć według własnych zasad i potrzeb – co nie jest często możliwe w wynajmowanych mieszkaniach, czy w sytuacji dzielenia domu z kimś innym, na przykład rodzicami. 

To także czas, w którym komfortowo można zacząć spłacać kredyt. Te zwykle trwają przynajmniej 20 lat, co oczywiście zależy od raty. Wiele banków wymaga, by ostatnią opłatę wnieść przed 70 rokiem życia – dlatego kredytu o niskiej racie mogą nie dostać na przykład osoby w wieku 60 lat. 

Co innego w przypadku mniejszych kredytów. Jak zauważają eksperci, kredyty hipoteczne to jedyne pożyczki na rynku o tak rygorystycznych zasadach. Kredyt chwilówka czy gotówkowy można dostać bez wkładu własnego, czy w dowolnym wieku, tak długo jak ma się stałe zatrudnienie. 

Jak dużo pieniędzy można dostać? 

Ostatnią kwestią wartą poruszenia, jest wysokość kredytu, jaką można otrzymać. Najwięcej kredytów przyznaje się na kwotę od 350 do 500 tysięcy złotych. To dużo pieniędzy, które wystarczą na zakup mieszkania w wielu dużych miastach w Polsce. Takie kredyty otrzymało około 29% wnioskujących. Na drugim miejscu znalazła się kwota od 500 tysięcy do 1 miliona złotych, a na ostatnim miejscu tego podium były kredyty mieszkaniowe na 250 do 300 tysięcy złotych. Tych ostatnich brało około 22% osób. 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments