Strona główna Styl życia “Srebrna maska” – dylematy Calluma Hunta w czwartym tomie cyklu “Magisterium”

“Srebrna maska” – dylematy Calluma Hunta w czwartym tomie cyklu “Magisterium”

0

„Magisterium” to cykl książek autorstwa Holly Black i Cassandry Clare. Autorki są przyjaciółkami – i trzeba przyznać, że w powieściach wchodzących w skład serii można wyczuć łączącą je nić porozumienia. Dla kogo powstał cykl „Magisterium” i jak zapowiada się „Srebrna maska”, czyli jego czwarta część?

Srebrna maska” – czwarty tom cyklu „Magisterium” – jest kontynuacją opowieści o niezwykłych przeżyciach Calluma Hunta. Narastające od początku serii napięcia związane z życiem i wyborami głównego bohatera, w czwartym tomie zdają się eskalować. Nastolatek mierzy się z nieokiełznaną niemal agresją wszystkich tych, którzy przestali mu ufać, wobec czego musi podjąć kilka niezwykle trudnych decyzji – a konsekwencje jego wyboru jeszcze długo będą ciągnąć się za bohaterem, odbijając się jak echo od murów Magisterium.

„Magisterium” – cykl stworzony z miłości do fantastyki

Holly Black i Cassandra Clare mają ze sobą sporo wspólnego – obie urodziły się w latach siedemdziesiątych, są pisarkami specjalizującymi się w powieściach fantastycznych i science-fiction, a grupę docelową ich twórczości stanowi młodzież. Autorki połączyły swoje siły twórcze i literackie umiejętności, wspólnie pisząc cykl „Magisterium”, który zapoczątkował tom zatytułowany „Próba żelaza”. Kolejne części serii to „Miedziana rękawica”, „Brązowy klucz” oraz „Srebrna maska”.

Czwarta część wyjątkowego cyklu napisanego przez Holly Black i Cassandrę Clare doskonale podkreśla to, co można było zauważyć już w poprzednich tomach: choć niewątpliwie „Magisterium” czerpie z pewnych utartych schematów, jakie znamy z innych utworów kultury, to zarazem podchodzi do tematu magii w nieco bardziej mroczny sposób.

Jedna z wielu szkół magii?

Bezsprzecznie cykl „Magisterium” zaadresowany jest do tych, którzy uwielbiają fabuły snute na kanwie tajemniczej magicznej szkoły – co od razu budzi skojarzenia ze znanym wszystkim „Harrym Potterem” autorstwa J.K. Rowling. Należy jednak mieć na uwadze, że podobna tematyka znana jest ze znacznie większej liczby powieści, seriali czy filmów. Czym więc wyróżnia się „Magisterium”? Zdecydowanie złożonym podejściem do magii – nie widzimy jej wyłącznie jako złej ani dobrej; zamiast kontrastu czerni i bieli dostrzegamy całą skalę szarości oraz szerokie spektrum kolorów. Nagle, mimo nieokiełznanej czarodziejskiej mocy, to jednostka zaczyna odpowiadać za swoje wybory i – choć posiada nadludzkie magiczne siły – będzie musiała mierzyć się z całkowicie ludzkimi emocjami, uczuciami i trudnościami.

Trudności nie tylko w „Magisterium”

Wyzwania i dylematy – można powiedzieć, że to właśnie o nich jest „Srebrna maska”, choć te dwa słowa znacznie spłycają tematykę czwartej części cyklu „Magisterium”. Callum nie tylko musi podjąć trudne decyzje, ale przede wszystkim sam zmierzyć się z możliwą negatywną reakcją tych, na których mu zależy.

Choć „Magisterium” jest serią fantasy i czytelnikom trudno byłoby przełożyć świat i wydarzenia powieści na swoją codzienność, to właśnie ta odległa z pozoru perspektywa pozwala zaczytanym nastolatkom – czasami w niezauważalny dla nich sposób – pochylić się nad pewnymi realnymi problemami. Dylematy, trudne decyzje i konieczność mierzenia się z cudzymi oczekiwaniami nie są przecież tworem fantastycznym – to najprawdziwsze trudności, które w oczach młodych ludzi bywają niemal nie do przeskoczenia. Lektura „Srebrnej maski” skłania do zadania sobie pytania o to, czy lepiej być wiernym narzuconym ideałom dla względnego spokoju, czy też stać po stronie wyznawanych przez siebie niewymuszonych wartości. Przeskalowanie tego tematu oraz pokolorowanie go solidną szczyptą magii pozwalają na zachowanie dystansu i przyjrzenie się własnym trudnościom z boku.

Kochamy fantastykę ze względu na możliwość ucieczki od codzienności, nie zwracając często uwagi na to, że z pozoru nierealne wydarzenia możemy odnieść do wydarzeń ze swojego życia. Gdy do tego fabuła powieści fantasty zbudowana jest na motywie szkoły, a prowadzona jest po mistrzowsku przez wyjątkowe autorki, otrzymujemy przepis na literaturę, którą nastolatkowie będą czytać z wypiekami na twarzy.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments