Strona główna Aktualności Z miasta Smutny rekord: liczba zgonów wzrosła aż o jedną trzecią

Smutny rekord: liczba zgonów wzrosła aż o jedną trzecią

30
To był, niestety, rekordowy rok pod względem liczby zgonów. Podsumowali go właśnie pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Pabianicach. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości.

W ciągu minionych dwunastu miesięcy zaobserwowano wśród mieszkańców miasta oraz gmin Pabianice i Ksawerów (taki obszar podlega naszemu USC) wyraźnie wyższą śmiertelność. Porównując ją z wcześniejszym rokiem wzrosła o jedną trzecią.

W 2019 roku urzędnicy wydali 1083 akty zgonu, natomiast w 2020 – aż 1424. Oznacza to, że od 1 stycznia do 31 grudnia zmarło 351 osób więcej. 

Najgorsze były dwa ostatnie miesiące. Dla porównania: w listopadzie 2019 odnotowano 73 zgony, natomiast w listopadzie 2020 – 215. Grudzień 2019 zakończył się 90 zgonami, w grudniu 2020 było ich 178. Spośród tych 178 osób 49 zmarło z powodu koronawirusa.

– Różnica między 2020 rokiem i wcześniejszymi latami jest bardzo duża. Zresztą odkąd tutaj pracuję, nigdy nie było tak wielu zgonów – przyznaje Maria Klonowska, kierownik USC.

Tak przedstawia się liczby w poszczególnych miesiącach:

Styczeń: 2019 – 98, 2020 – 93

Luty: 2019 – 100, 2020 – 111

Marzec: 2019 – 89, 2020 – 106

Kwiecień: 2019 – 98, 2020 – 119

Maj: 2019 – 101, 2020 – 73

Czerwiec: 2019- 78, 2020 – 93

Lipiec: 2019 – 100, 2020 – 108

Sierpień: 2019 – 73, 2020 – 114

Wrzesień: 2019 – 94, 2020 – 102

Październik: 2019 – 89, 2020 – 122

Listopad: 2019 – 73, 2020 – 215

Grudzień: 2019 – 90, 2020 – 178

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

No tak tylko, że te osoby nie umarły na koronaświrusa tylko z tego powodu, że nie została im udzielona pomoc medyczna i zmarły z przyczyn, z których nikt przez ostatnie 30 lat nie umierał np. na wyrostek. Bo teraz jak nie masz covidu to pomoc medyczna nie jest ci udzielana. Taka sobie eutanazja pandemiczna

trafny komentarz

W okresie pandemii chorzy w szpitalach nie maja opieki rodziny, ktora kontrolowala medykow ( pielegniarki, lekarzy ) i chorzy zdani sa wyłacznie na laske i nielaske pielegniarek i lekarzy i dlatego umieraja JUDYMÓW juz teraz nie ma.Przykre to

Bardzo dobrze napisane, pamiętam jak często się siedziało z chorymi w poprzednich latach przed covid trzeba było pilnować wszystkiego, niejednokrotnie widziałem jak te pseudo pielęgniarki wyłączały nawet nie wchodząc do potrzebujących dzwonki alarmowe ręką z korytarza oddziału, gdy któryś z chorych zadzwonił, wtedy straciłem szacunek do pielęgniarek, tam od lat nikt sobie nie wchodzi w drogę wydajność jest poniżej zera, jak słyszę o pielęgniarkach o strajkach itp. to nóz w kieszeni mi się otwiera, to jest porażka totalna służby zdrowia, a te które przychodzą na nocne zmiany większość czasu pracy przesypiają a my im za to jeszcze płacimy

Ponoć górka demograficzna

Dokładnie

Statyści leżeli i w końcu ich wynieśli… Dobrze ze większość nie chce się szczepić, może naród z tych co zostanie ciut zmądrzeje…

Króluje pandemia- przez to ludzie mają duży problem z uzyskaniem opieki medycznej, do tego dochodzi stres i osamotnienie. Lekarze nie zbadają człowieka tylko tolerują konsultacje telefoniczne, no chyba, że ktoś uda się prywatnie- tam korony nie ma ;). Na wizyty domowe do starszych osób też nie chcą iść bo przecież jest koronawirus. Przecież to jakaś paranoja! Chyba już nikogo nie dziwi tak duża liczba zgonów…

Powodem tak dużej ilosci zgonów jest brak opieki lekarskiej a nie sam wirus. W szpitalu na izbie przyjęć pielęgniarki z uśmiechem na ustach odprawiają kolejnych chorych. Wydaje się że że w całej służbie zdrowia wirus zdjął ciężar obowiązku leczenia. Teraz lekarze mogą leczyć jak im się chce bez żadnych konsekwencji w razie zgonu.

Świeta racja , taka jest prawda

jak lekarze nie leczą trwających terapii to zdziwieni wszyscy?

No jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że USC wydaje akty zgonu rodzinom osób, które mieszkają poza regionem działania USC i zmarły w Pabianicach, a były z Łasku, Warszawy itp.

nasi mieszkańcy też umierają w Warszawie, Łodzi itp.

Przestańcie pitolić, że te zgony to wyłącznie „utrudnienia w leczeniu innych chorób” i „odsyłanie pacjentów z uśmiechem do domu”. Tak, te utrudnienia zebrały swoje żniwo, ale w przekroju całego roku minimum połowa z tych nadmiarowych ~450-470 aktów zgonów (nadwyżka o ~50% ponad średnią z lat 2017-2019) to bezpośrednie zgony covidowe (zarówno te zdiagnozowane, i te, których nikt zdjagnozować nawet nie zdążył). Nie wiem jak to wygląda w Pabianicach i okolicach, ale w skali kraju mniej było również śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych i w pracy. Ludzie, porównajcie to sobie kwartałami a nie rok do roku. I. Przed koronawitusem i utrudnieniami z… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Marczuk

A ile osób zachorowało na grypę (chorobę bardzo zakaźną) i ile zmarło w wyniku powikłań po niej?

Co roku w Polsce na grypę umiera około 150 osób. Jaki cel ma twoje pytanie ?

Co roku czyli rozumiem ze w 2020 także. Zatem to bardzo ciekawe bowiem we wiadomościach radia złote przeboje pani z sanepidu stwierdziła, ze od października nie zanotowano zgonu z powodu grypy.

W 2020 roku na grypę zmarły 62 osoby. Nie wiem co na to radio, pani z sanepidu i nadal nie wiem jaki związek z covidem miało twoje pytanie „A ile osób zachorowało na grypę….”

Ano taki ze kręcą statystykami jak chcą. Osobiście znam osobę, która była w lipcu na kwarantannie a miesiąc temu przy przyjęciu do szpitala na zabieg dowiedziała się od lekarza prowadzącego, ze kłamie mówiąc o kwarantannie. Dlaczego? Lekarz odpowiedział , ze mają jasno zaznaczone ze osoba ta została wyleczona z Covid. Manipulują statystykami bo wiedzą gdzie ida pieniądze. Skąd mam wiedzieć, ze na Covid zmarło tyle a tyle osób ? Może zostało im to dopisane a zmarli na inne wirusowe czy też bakteriologiczne schorzenia.

Jak na razie to ty się najbardziej zakręciłeś. Chciałeś dorobić ideologię do z góry upatrzonej tezy, a jak ci odpowiedzialem na pytanie o ilość zgonów na grypę i padła odpowiedź, która ci nie nie przypasowała, to nadal kręcisz. Wciąż nie wiem, co ma do rzeczy zgon 62 osób na grypę do Covidu i do kręcenia statystykami ? Kto manipuluje statystykami, bo wie że przyjadą do niego pieniądze ?
Logiczny tylko z nicka, co najwyżej.

Last edited 2 lat temu by Alban

To żadna ideologia a wyłącznie fakty. Dzienne zachorowania są wyłącznie w statystykach zależne od ilości i rzetelności przeprowadzonych testów. Zgony zgoda to co innego. Lecz także i tu nikt nie wie co zgłasza szpital bądź placówka zdrowia. A dane podają wyłącznie urzędnicy.

Czyli ostatecznie o co ci chodziło z tą grypą, bo napisałeś juz trzy komentarze i nadal się nie dowiedziałem ?

O manipulacje.

Czyli jaka jest ta manipulacja grypą ?

Last edited 2 lat temu by Alban

Normalnie prawie wszystkie komentarze bym zaplusowal. Bardzo cenne choć merytorycznie podobne uwagi i fakty. Teraz muszę pisać specjalnie komentarz. Przepraszam nie muszę chcę. Pozdrawiam piszących.

No a miejski zakład pogrzebowy podniósł ceny jedna doba w chłodni 120zl gdzie u konkurencji 60

Po to Miejski Zakład Pogrzebowy podniósł ceny aby tzw. „konkurencja” z sekrora”prywatnego” miała klientów. Zamiast Urząd Miasta zarabia firma należąca lub założona przez osoby, które są powiazane z układem „władzy”. Czego tu nie rozumiecie? Przecież to normalne. Tyle lat żyjecie i nie wiecie jak to działa.

Last edited 2 lat temu by Mihał

zapraszam do do mojej trumienki Niuniuś

Last edited 2 lat temu by Mihał

Tak jest, i co z tym zrobić? Pytam wszystkich starszych mądrzejszych o wiele bardziej doświadczonych suwerenów tj. Starszyzny, mędrców telewizornych tworzących sól tej Ziemi, jak to zmienić? Pytam Was obywatele pierwszego sortu, Wszechwiędzacych którzy do konca życia będą stać w oknie patrząc co kto gdzie i jak źle robi

Last edited 2 lat temu by Mihał

Na pewno 351? :> Pozdrawiam