Strona główna Aktualności Z miasta Sanepid oazą spokoju ws. koronawirusa w hali Amazon

Sanepid oazą spokoju ws. koronawirusa w hali Amazon

43
fot. P. Jach/EPAinfo
„Nie ma powodów do paniki, wszystko jest pod kontrolą, tylko spokój nas uratuje” – tak można opisać nastawienie służb sanitarnych wobec sytuacji w firmie Amazon, której pracownik został zdiagnozowany jako nosiciel koronawirusa. 

W niedzielę nasz portal poinformował, że jeden z pracowników ogromnej hali w Pawlikowicach jest chory na COVID-19 (ARTYKUŁ). Po publikacji odezwali się zatrudnieni w magazynie, którzy boją się o swoje zdrowie.

Pytamy w Sanepidzie o działania mające na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa wśród załogi tej firmy.

– Niezwłocznie zostały podjęte czynności wyjaśniające w tej sprawie – poinformował nas Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
Wspomniane przez rzecznika czynności to dochodzenie mające na celu ustalenie osób, z którymi chory miał kontakt. Okazuje się, że pracownik wielkiego magazynu (mieszkaniec Łodzi) miał kontakt z trzema osobami, bowiem tylu pracowników zostało objętych kwarantanną (wraz z rodzinami). 

Tymczasem w wiadomości od kolejnej osoby zatrudnionej w amerykańskiej firmie czytamy, że taki scenariusz – kontaktu z garstką ludzi, jest raczej niemożliwy.

– Pracuję po 10 godzin i tylko jeden raz miałam przypadek, że pani z firmy sprzątającej podchodziła kilka razy do mojego stanowiska w celu dezynfekcji. To samo dotyczy stanowisk sort czy rebin. Pracują tam w danym dniu np. 3 osoby, które średnio co pół godziny zmieniają stanowiska. W ciągu 10 godzin zmieniamy stanowiska kilkanaście razy i dotykamy nawzajem niezliczoną ilość razy np. skanera. Przez całą zmianę nikt nawet tam nie podchodzi, żeby przetrzeć cokolwiek. Pracujemy w rękawiczkach, na które mamy limit 1-2 pary na miesiąc ! Dotykamy różnych rzeczy: produktów, kartonów, taśmy z klejem, skanera, pojemników (tzw. toty), ścianek, wózków… Rękawiczki się kleją, są sztywne, brudne, ale muszą nam wystarczyć na cały miesiąc. Gdzie higiena – pyta w obszernej wiadomości jedna z pracownic. – I moim zdaniem najśmieszniejsza rzecz w tym, że dla firmy bezpieczeństwo pracowników to priorytet. Ale w jakim sensie bezpieczeństwo? Bo chyba nie od złapania wirusa. Jak to się ma np. gdy dotykamy tych samych automatów do napojów, do chwytania klamek idąc do toalety, szatni, kantyny… Żeby drzwi otworzyć musimy złapać za klamkę, a nikt z ekipy sprzątającej nie stoi przy drzwiach, żeby co chwilę przecierać. Idąc na kantynę, na przerwę obiadową jesteśmy zmuszeni do trzymania się poręczy!! Jeśli na obiad idzie część pracowników np. 50 osób i każdy jedzie ręką po poręczy, zostawia brud, wirusy, bakterie, pot – opisuje warunki pracy.

Rzecznik prasowy Amazona zapewnia, że „wdrożono wiele rozwiązań mających na celu ochronę naszych pracowników”.

Jak ustaliliśmy, sprawą nie zajmuje się Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi.

REKLAMA

43
Dodaj komentarz

1600
23 Wątki komentarzy
20 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
33 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KKK

Sanepid należy zlikwidować. Jak nie zrobi tego ktoś z „miasta” to któregoś dnia znajdzie się ktoś kto załatwi sprawę w najgorszy możliwy sposób.

Pasteur

Sanepid jeszcze 10 lat temu po kontroli zakładów mięsnych, wedliniarskich wychodzil z reklamowkami mięsa, szynek i kielbas .
Na tym polegały te kontrole
Jest torba jest ok.
Nie ma to było szukanie dziury w całym .
jesli nie bylo paczki to
musialbyc naprawdę syf
albo np.zakażenie salmonella,
żeby coś zmienić .
Obecnie ta instytucja powinna zająć się
Kontrola trucia naszych mieszkańców przez produktu sklepowe,
które zawierają barwniki i konserwanty
(raport NIK).
Obecnie zajmuje się dystrybucją szczepionek
oraz naciskaniem na lekarzy i przychodnie żeby wykonywali plany sprzedazowe
oraz nie przyjmowali zgłoszeń NOP.

Gosia

Sanepid nie kontroluje zakładów mięsnych.

Pasteur

To tym bardziej jakość produkcji stoi pod znakiem zapytania
To kto kontroluje ?
i czy zna się na tym ?

Pasteur

Przykro mi 😢 ale jest to nie mozliwe . Bo kazdy sanepid to oddzielna firma z niemieckim Nipem . Sanepid nie podlega pod miasto, powiat Pabianice. Sanepid nie podlega pod ministra zdrowia czy Rząd ? Kazdy oddzial sanepidu to oddzielna firma z odzielnym NIP-em i Regon-em podlegającą niemieckim urzedom . Dlatego kupujemy tyle chemi w jedzeniu bo niemieccy producenci mają swój sanepid na naszym terenie który dba o ich interesy . Pracownicy sa polscy ale polecenia i przepisy już nie . Wyzwanie dla hakerów ! Znajdź dane rejestrowe sanepidu z trzech różnych miast . Zamiast się denerwować ustalmy fakty. Jeśli… Czytaj więcej »

Kaiko

Dyrekcja sanepidu do wy.ebania. Tyle w temacie. A pracownicy Amazona umiecie liczyć to liczcie na siebie. Przykra prawda. W d.pie nas mają pracodawcy tylko kasa się liczy

..

No poczekajmy tydzień, max dwa i zobaczymy co wtedy będą mówić szefowie tego magazynu.. Czy sanepid dalej będzie taką oazą spokoju. Nie jest możliwe że nikt się nie zaraził, ale tak jak mówiłem poczekajmy chwilę a będzie lament płacz i zgrzytanie zębów

Michał

Ta Pani chyba w innej firmie pracuje. Co 20m jest dozownik z płynem antybakteryjnym. Co 2,5h czyszczone są wszystkie skanery i stanowiska środkiem dezynfekującym (w trakcie przerwy, więc może tego nie widziała. Na kantynie-środki dezynfekujące, przy schodach, środki dezynfekujące, w toalecie-środki dezynfekujące (i higiena przede wszystkim! Myjemy ręce, a nie psioczymy że trzeba klamkę złapać, można łokciem otworzyć). Z wypowiedzi wynika, że Pani idzie na przerwę i rąk nie myje przed jedzeniem, no gratulacje! Limit rękawiczek-owszem jest, ale wystarczy podejść do lidera/managera i powiedzieć, że potrzeba. I nie ma problemu żeby je otrzymać. Nie wiem skąd ta Pani się urwała… Czytaj więcej »

Adrian

hm.. ciekawe co 2.5 godz czyszczone skanery? W 15 min cała hala zdezynfekowana? A gdzie na kantynie są płyny? Mówi Pan o tych co były na stołach i znikły, bo to nie higieniczne jak wszyscy dotykali. Łokciem otworzyć drzwi jak trzeba pociągnąć do siebie? A gdzie jest info, że owa Pani nie myje rąk? Rekawiczki powinny być dostępne bez limitu dla każdego pracownika, a nie żeby się o nie prosić. Ta Pani nie wiem skąd się urwała, ale takie niestety są fakty – sam tam pracuje. To Pan chyba szuka sensacji, broniąc firmy kosztem zagrożenia zdrowia pracowników. Czy ZMUSZANIE do… Czytaj więcej »

Michał

Pracuje na hali dla jasności. Kiedy był Pan w pracy? Kontroli na bramkach nie ma od tygodnia. Nikt nie każe gromadzić się na palarni, przy zegarach, w szatniach. Na zdrowy rozsądek, wszędzie trąbią żeby trzymać od siebie dystans. Na co są większe szanse: złapanie wirusa od trzymania poręczy, czy potłuczenia od spadnięcia ze schodów? Owa Pani (wielce uciśniona) żali się że musi dotykać poręczy idąc na obiad. Czyli przed jedzeniem rąk nie myje skoro tak się obawia wirusów itp. Środki antybakteryjne: mała kantyna przy wyjściu na palarnie, duża kantyna przy schodach w toaletach, na hali pełno na słupach. I oczywiście… Czytaj więcej »

mkil

oj michalku…. włazisz w tyłek wzorcowo, ale i tak nic z tego nie będziesz miał, może jedynie dodatkową parę rękawic do pracy

Michał

No tak. Anonimowym postem. A ilu z Was inteligenci wie że zamykając zakład nikt wam nie wypłaci 100% pensji. Postojowe to 60% wynagrodzenia, ale nie mniej niż minimalna krajowa.

Bartol

Art. 81. KP
Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy
§ 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

Donald T.

Nasz Sanepid przy obecnej dyrektor to ogólnie oaza nic nie robienia. Kolega żony zadzwonił do nich, że ma objawy korona wirusa, to mu kazali iść do lekarza rodzinnego.

Maniek

Tak jest pabianicki sanepid do likwidacji od zaraz za ich pensje można wiele bardziej dobrego zrobić a jak minie tydzień to ciekawe czy będą tacy spokojni na pewno nikt nie poniesie żadnych konsekwencji za błędy za to też powinny byś kary i to bardzo dotkliwe ktoś nie przestrzega kwarantanny ma kare to sanepid niech też płaci kary za błędy i pomylki

Mika

Do tego zabrania się noszenia maseczek ochronnych. Przecież to przestępstwo.
W chwili gdy placówkom zdrowia brakuje masek, u nas w Amazonie leżą ich setki ale używanie jest zabronione. Pisaliśmy petycję do wojewody dwukrotnie ale bez odzewu.
Prosimy!!!!!! Pomocy.

Tom

To w sanepidzie widzę że od lat bez zmian kto da w łapę ten ma spokój to chyba jedna z ostatnich instytucji co biorą jeszcze w łapę wszędzie się zmienia A tu nic

Mirek

Uważam ze Prezydent powinien nakazać zamknięcia takim zakładom jak Amazon, Polfa i Lumileds. W takim kryzysie to jedyne wyjście aby kiedyś odbudować straty. W innym wypadku będzie coraz gorzej.
Gospodarka i tak dostanie po d*pie, wiec chrońmy się nawzajem aby wspólnymi siłami to odbudować, inaczej nie będzie komu.

Marek

Po pierwsze Polfa już nie istnieje, a po drugie gdyby zakład który nazwano tutaj Polfą zamknięto tysiące ludzi zarażonych mogło by mieć jeszcze poważniejsze problemy zdrowotne…

Ola

Zamknąć Polfę? A kto nam zrobi arechin i inne leki?
Lepiej zbojkotować amazon w necie i nie kupować od nich.

qwerty

A dlaczego tylko te zakłady? Co z ciepłowniami, co z energetyką co ze setrażą pożarną? Przecież ich pracownicy tez mogą roznosić wirusa.

stefan

zgłaszać że miało się kontakt z zarażonym i udać sie na 100% płatną kwarantennę

Wykopek

Całe szczęście, że to były tylko 3 osoby ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Karol

O jakiś „inteligencik” z wykopu się objawił.

Michał Białek

Bosch w Łodzi zamyka 3 fabryki w Łodzi, tylko u nas jak w lesie

Anna

Zakład powinien odbyć 14 dni kwarantanny, rozwleczecie wirusa po całej okolicy!!!

Ola

Skoro jest tak źle, to niech zrezygnują z pracy w trybie na własne żądanie. Kierownictwo niech się skicha. Czym jest nawet kilka pensji (powiedzmy za pół roku znajdziemy pracę po odbudowaniu gospodarki), ale ryzykujecie ŻYCIE swoje i swojej rodziny. Jak ludzie trafią do szpitala na miesiąc lub dwa, to i tak nie zarobią ( z ogłoszeń o pracę wnioskuję że praca jest na akord, za godzinę).

adam

Jak zwykle albo nic się nie da, albo to nie ten jest od decydowania.
Jak się chłodnia na Kilińskiego zapełni to ręczę wszystkich „się nie da”, że będzie za późno a wtedy każdy będzie mógł wszystko!

Michał Białek

Jak się przepełni, to szpital polowy (już niedługo) „Farmazon” przerobią na chłodnie. Czym się martwisz ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mihał

Mają pewnie już taki scenariusz, przebudować, dostosować, zrobić chłodnie i brać kasę za wynajem :))

361 żołnierzy w akademiku WAT jest poddanych kwarantannie z powodu, że u jednej z studentek jest podejrzenie!!! koronawirusa, a u nas w zakładzie przy potwierdzonym przypadku 3 osoby na kwarantannie😲

Maciek

no wlasnie dlatego ze u studentki z akademika ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Michał Białek

A mogły być drugie termy Uniejów….

Mirabelka

Jest tu kilku pracowników co kaszlom kichajom !!!!!!
jak mam się tu czuć bezpiecznie ??????
Co z tego że nigdzie nie wychodzę jak mogę zarazić się w pracy
Boję się o swojom rodzinę !!!!!!!!

Adam

To jest skandal! Światowy koncern naraża Polaków na zagrożenie! Co robi sanepid?!!! Boi się wielkiego koncernu? Kto wzioł w łapę?!!

Zenek

Skandal !!! Natychmiast zamknąć ten judeokapitalistyczny bałagan !!!!

Adam

Koncerny doprowadzą do naszego końca…

Alternatywy 4

Nie po to USA wywalczyli koronawirusem z Wuchan
zniesienie ceł na towary z Chin .
Żeby teraz Amazon nie mógł zrealizować zysków przez jakiegoś koronawirusa z Pawlikowic
Czego nie rozumiesz ?

Marcel

Niezły układ musi mieć Amazon w Pabianicach… Co do ochrony przed wirusem: pozoracja jakiej w życiu nie widziałem. Jakiś Michał doradza otwieranie drzwi łokciem…Hahaha… Szef BHP polecił zdjąć maseczki i rękawiczki jakimś panom z obsługi technicznej(bo robią panikę dbając o zdrowie swoje i swojej rodziny)… ale spróbujcie nie trzymać się poręczy (teraz pozwolił łaskawca tego nie robić)…to od razu prawie do wyrzucenia z firmy!!!! Firma nie poinformowała załogi o przypadku zachorowania!!! Na koniec jeszcze najlepsze. Po co wycieranie i płyny antybakteryjne, skoro (jak zostałem poinformowany przez osoby znające się trochę na technice), w hali jest system wentylacji, która cały czas… Czytaj więcej »

Pasteur

„Elizjum” film z Matt Damon
Tam też jest pokazana
dbałość o pracownika
i praca w fabryce .
Początek filmu

Tomek

Te osoby znające się na technice w ch… Cie zrobiły. To jest system wymiany powietrza a nie przepompownia, dlatego na hali jest takie suche powietrze 😂 informacja o zachorowaniu była przekazana, w 24h po informacji z sanepidu. Nie wiedziałem że pracujecie w obozie, z łańcuchami przy nodze. Ja tam siedze od tamtej pory na L4 i mam sie dobrze. Ale pracujcie sobie, pracujcie, i potem płaczcie w komentarzach. Pozdro 🤓

GoWest

W takim magazynie to nie jest jak na taśmie w innych fabrykach Tam ludzie siędza obok siebie prawie ramie w ramię Bez obaw