Strona główna Aktualności Z miasta Remont na Lewitynie już w te wakacje?

Remont na Lewitynie już w te wakacje?

8

Jeśli 29 kwietnia WFOŚiGW podejmie decyzję o dofinansowaniu remontu stawów na MOSiR-ze, już w czerwcu powinny ruszyć prace. Ma być m.in. odpompowana woda i wyburzone betonowe schodki.

– Pod koniec miesiąca powinna zapaść decyzja zarządu i rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowaniu remontu stawów na MOSiR-ze. Złożony wniosek przeszedł ocenę formalną i merytoryczną. Urząd Miejski posiada komplet pozwoleń na realizację prac remontowych związanych z odmuleniem stawów. Jeśli wszystko pójdzie według planu i wysokość przyznanej dotacji będzie zgodna z wnioskiem, prace ruszyłyby z początkiem czerwca. Posiedzenie rady nadzorczej Funduszu planowane jest na 29 kwietnia – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego, Aneta Klimek.

„Przywrócenie zdolności retencyjnej zbiorników wodnych na terenie MOSiR” kosztować będzie w sumie 3 mln 335 tys. zł. Większość stanowiłoby dofinansowanie z WFOŚiGW w wysokości 2 mln 444 tys. 136 zł. Zadanie rozpisano na dwa lata. W 2015 miasto wyłoży 250 tys. zł (WFOŚiGW 946 tys. 552 zł), a w 2016 miasto 659 tys. 864 zł (WFOŚiGW 1 mln 494 tys. 584 zł). Zakładając, że decyzja Funduszu zapadnie przed końcem kwietnia i wysokość dotacji będzie zgodna z wnioskiem, z początkiem maja można będzie ogłosić przetarg na wykonawcę prac. Jeżeli nie, będzie konieczność wprowadzenia korekt w budżecie, co wydłuży termin ogłoszenia przetargu.

– Rozpoczęcie prac z początkiem czerwca byłoby najbardziej optymalne ze względów technicznych Realizowane byłyby latem, czyli w okresie największego odparowywania wilgoci. W mojej ocenie przy sprzyjąjących warunkach atmosferycznych i odpowiedniej organizacji pracy powinny się zakończyć w grudniu bieżącego roku. Osobną kwestią pozostają możliwości budżetowe. Zadanie rozpisane jest na dwa lata z uwagi na możliwość wyasygnowania ograniczonych środków budżetowych w roku 2015 – mówi Paweł Pietrzak, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego.

Co zostanie wykonane? Rozbiórka elementów umocnień betonowych dna i skarp zbiornika (basen betonowy, nabrzeża itp.), przyległej trybuny widokowej oraz nawierzchni chodnikowych. Odmulenie dna zbiorników wraz z kształtowaniem linii brzegu. Stabilizacja linii brzegu pierwszego stawu poprzez wykonanie nabrzeża ze stalowej ścianki szczelnej wraz z wykonaniem niezbędnych robót ziemnych. Remont budowli upustowej, odtworzenie miejsca do plażowania, odtworzenie ciągów pieszych rozebranych na czas prowadzenia robót i wykonanie nowego odcinka w części zachodniej zbiornika. Modernizacja rowu dopływowego wraz z budowlami, zagospodarowanie terenu wokół zbiorników wodnych. Wokół stawów powstanie ścieżka do spacerów i biegania. Wyłoniony w przetargu wykonawca określi kolejność prac.

– Od czasu budowy zbiorniki nie były nigdy gruntownie odmulane. W rezultacie zostały znacznie wypłycone i w strefie przybrzeżnej zarośnięte. Nie jest możliwe osuszenie dna zbiornika numer jeden w sposób grawitacyjny bez regulacji rzeki Dobrzynki, ze względu na rzędną dna zbiornika około 70 centymetrów poniżej rzędnej dna rzeki. Dla umożliwienia przeprowadzenia robót ziemnych, pozostałą ilość wody należy odpompować – mówi naczelnik wydziału inwestycji UM.

Dotację z WFOŚiGW miasto dostanie na remont zbiorników i ich oczyszczenie. Zrzeszenie wędkarskie (nie jest zarejestrowane w Wojewódzkim Związku Wędkarskim) korzysta ze stawów na zasadzie ustnej umowy z dyrektorem ośrodka.

– Ustaliliśmy z wędkarzami, że ze względu na planowane prace w tym roku nie ma sensu zarybiać – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Nie jest moją intencją pozostawienie wędkarzy samych z problemem odłowu ryb. Sprawa kto i kiedy to zrobi, przy jakich kosztach oraz co zrobić z rybami po odłowieniu, pozostaje do rozstrzygnięcia po rozmowach ze zrzeszeniem oraz wykonawcą prac, na które jestem jak najbardziej otwarty – dodaje.

REKLAMA
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

!PABIANICE POTRZEBUJĄ PLACYKU DO STREET WORKOUT !

prezydent nie zgodził się na inwestycję 10tys. zł w tej sprawie. decyzja zapadła

Szkoda, że część basenowa będzie wyburzona a nie wyremontowana. Ale czekam na efekty.

czyli w te wakacje sobie nie pochodzimy po lewitynie ani nie popływamy :((
Przepraszam że dodałem słowo „popływamy” w „czyms” gdzie jest tyle bakterii i zarazków to strach podejsc na pięć metrów …i takie pytanie do autora tekstu czy wszystkie roboty zostaną wykonane odrazu czy będą podzielone na etapy np. w tym roku to a za rok to …i czy basen pod względem spacerku będzie dostępny dziękuje za odpowiedź

„Wyłoniony w przetargu
wykonawca określi kolejność prac.”. Tak naprawdę wszystko okaże się po 29 kwietnia i potem ewentualnie po wyłonieniu zwycięzcy przetargu.

No ale tak to jest z remontami. Najpierw jest bałagan a potem widać efekt końcowy. Jak zaczną w czerwcu to jest szansa, że na czerwiec przyszłego roku będzie gotowe.

wyburzenie schodów i basenu to wg mnie pomyłka. zrobią staw dla dziadków wędkarzy i na tym się skończy…. było by ładnie zrobione, baseny to by i miejsce na imprezy były, schodki fajnie jest posiedzieć a tak co trawe zasiać i błoto jak popada. porażka. kiedyś jakoś można było to wszystko ogarnąć. owszem były bilety, ale była masa ludzi, wręcz kolejki do wejścia i jakoś to wszystko fajniejsze było, zresztą tak i jak na „strzelnicy” życie było. teraz to tylko odwalić aby się pochwalić wynikami przy wyborach , ale praktycznego zastosowanie żadnego…..

puszki po piwach może złomiarze zabiorą, a co z butelkami, albo ze szkłami po potłuczonych butelkach, a co z petami? Nie wspomną o bardzo przyjemnych plamach po ślinie. Po 19 latem strach wyjść na spacer na lewitynę.