Nasz Czytelnik przeprowadził 10-minutowy test powietrza. Wynik daje do myślenia. 

Wczoraj informowaliśmy o fatalnym stanie naszego powietrza. Normy ilości pyłu zawieszonego PM10, który w składzie ma toksyczne substancje, przekroczone zostały 12-krotnie. Emisja pyłów powodowana jest w wyniku spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych. Wiadomo, że przy silnych mrozach piece pracują pełną parą.

Nasz Czytelnik, mieszkaniec ul. Zamkowej,  przeprowadził test. Przytknął wacik kosmetyczny do rury odkurzacza i zasysał powietrze przez 10 minut. Wacik zrobił się czarny. – Po kilku godzinach na zewnątrz można zejść z tego świata – skomentował wynik testu.

Wynik testu

W poniedziałek od rana Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o przekroczonych normach PM10. O godz. 12.00 urządzenia zlokalizowane przy Konstantynowskiej wskazywały 223µg/m² przy normie 50.

Inhalowane do płuc pyły mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju jak np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astmy, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Są tańsze i „zdrowsze” formy ogrzewania tylko wymagają inwestycji. Kto nie chciałby na swoim dachu solarów? Ocieplonego domu z rekuperacją? A nawet pieca na pelet? Seria takich rozwiązań i koszty eksploatacji ogrzewania znacząco się obniżają nie trując przy okazji wszystkich dookoła. W tej chwili inwestowanie w piec węglowy jest totalną głupotą, bo nie ma pewności kiedy jakiś mądrala wpadnie na pomysł całkowitego zakazu ogrzewania tym sposobem. Koniec końców wszystko sprowadza się do – jeśli nie stać Cię na życie w domku pod miastem, to się przeprowadź. Dopóki niektórzy tego nie zrozumieją to będzie tak jak jest. Szlag mnie jasny trafia… Czytaj więcej »

….” inwestowanie w piec węglowy jest totalną głupotą, bo nie ma
pewności kiedy jakiś mądrala wpadnie na pomysł całkowitego zakazu
ogrzewania tym sposobem.”….a kotłownie miejskie z jakiego paliwa korzystają ?…zanim napiszesz pomyśl

Przepraszam, czy to był test czystości powietrza czy odkurzacza ?

Oto prosty przykład manipulacji w artykule powyżej: 1. Norma PM10 wynosi 50µg/m3 a nie 50 µg/m² jak podaje autor i co najważniejsze jest to wartość średniodobowa. 2. „O godz. 12.00 urządzenia zlokalizowane przy Konstantynowskiej wskazywały 223µg/m² przy normie 50.” – te 223 w jakiś dziwnych jednostkach, to wartość GODZINOWA. Zatem wartość godzinową porównuje się do wartości średniodobowej, BRAVO. Tak właśnie kształtuje się opinię publiczną by rezygnowała z węgla. Australia dla przykładu ma zamiar uruchomić nowe elektrownie węglowe. Jeśli my w Polsce przestawimy się na gaz, to cena węgla spadnie i zapewne jakiś obrotny polityk sprzeda „na drugi koniec świata” tenże… Czytaj więcej »

Popatrzcie czasem na samoloty ktory pozostawiaja na niebie przerazajaco dluzo smug, ktore zamiast rozplywac sie po kilku sekundach tworza biala zawiesine nad naszymi glowami ktora powolutku opada i wlatuje do naszych pluc… Kiedys tego nie bylo… Gnoje dodaja jakis syf do paliwa samolotowego:/