Strona główna Aktualności Z miasta Prawie 350 mln wydatków. Tak będzie wyglądał tegoroczny budżet miasta

Prawie 350 mln wydatków. Tak będzie wyglądał tegoroczny budżet miasta

0
Wydatki przekroczą dochody, ale będzie to budżet „zrównoważony”, w którym znajdą się pieniądze na inwestycje – tak można w skrócie podsumować plany finansowe Pabianic na bieżący rok. Te pierwsze oszacowano na 349 mln 649 tys. zł. Do miejskiej kasy wpłynie mniej, bo 314 mln 49 tys. zł.

– Niewątpliwie są to duże kwoty – podkreśla Anna Łosiak, skarbnik miasta.

Bieżące dochody wyniosą 235 mln 275 tys. zł, a majątkowe – 78 mln 774 tys. zł (w tych drugich mieszczą się również pozyskane przez urzędników środki unijne). Pieniędzmi „sypnie” ponadto wojewoda łódzki.

– Zadania zlecone, otrzymane od niego w dochodach bieżących, zamykają się kwotą 46 mln 458 tys. zł. Mieści się w niej około 28 mln zł na wypłaty 500+ – wyjaśnia skarbnik.

Ile magistrat przeznaczył na bieżące wydatki? 229 mln 461 tys. zł. Majątkowe w ocenie Anny Łosiak będą „imponujące” – chodzi o 120 mln 188 tys. zł.

Na inwestycje miasto zarezerwowało z własnych środków, czyli nie uwzględniając unijnych, prawie… 9 mln zł. Ale to kwota na początek roku, która może się zmienić. Zostanie przeznaczona na kontynuację sześciu projektów. To:

– modernizacja budynku przy ul. Sienkiewicza 6
– rewitalizacja Lewityna
– Rowerowe Łódzkie
– projekt tramwajowy
– rozwój komunikacji miejskie (autobusy, wiaty, zatoki)
– termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej

Czego jeszcze możemy spodziewać się w tym roku? Będą kontynuowane przebudowy dróg, na które zabezpieczono 2,5 mln zł (to mniej więcej tyle, ile w ubiegłym), 660 tys. zł pochłonie program poprawy jakości powietrza, a 225 tys. zł – budowa kociarni.

– 1 mln zł przeznaczymy na realizację pięciu zadań z budżetu obywatelskiego, a 300 tys. zł dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Chcielibyśmy, aby te pieniądze w dużej części były wydane na poprawienie ciągów pieszych na terenach administrowanych przez ZGM. Nabywanie nieruchomości to 700 tys. zł, a usuwanie azbestu – 40 tys. zł – wylicza prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Na zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki) miasto zarezerwowało 3 mln 700 tys. zł.

Zadłużenie Pabianic na koniec bieżącego roku oszacowano na 78 mln 200 tys. zł, co stanowi 24,74% zadłużenia wobec dochodów ogółem. 

REKLAMA
Poprzedni artykułBezkolizyjny przejazd, czyli inwestycja bez terminu
Następny artykułMłody pabianiczanin wydał książkę. Opowie o niej w bibliotece
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments