Strona główna Aktualności Z miasta Ponad 1,5 godziny debaty nad budżetem miasta. Nie jest dobrze

Ponad 1,5 godziny debaty nad budżetem miasta. Nie jest dobrze

37
Radni miejscy przyjęli uchwałę budżetową na rok 2023. Niestety, wszyscy zgodnie przyznają, że będzie to wyjątkowo trudne 12 miesięcy. 

Deficyt na nadchodzący rok planuje się na poziomie ponad 30,6 mln złotych przy dochodach 305,6 mln złotych. Deficyt bieżący wynosi 10,4 mln złotych, a łączny dług miasta to 83 mln złotych.

– Mamy pełną świadomość, że przyjdzie taki moment, kiedy te zobowiązania będzie trzeba spłacić. Co mogliśmy zrobić teraz? Zamknąć basen, hale sportowe czy wyłączyć oświetlenie uliczne? – pytał raczej retorycznie prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Jednak mieszkańcy chcą mieć ciepły basen czy oświetlone ulice – mówił dalej.

Fatalnej sytuacji samorządów prezydent upatruje głównie w zmianach podatkowych PIT wprowadzonych przez rząd.

– Efektem jest ubytek dochodów własnych samorządów w bezprecendensowej skali – mówił prezydent cytując artykuł z dziennika Rzeczpospolita z 30 listopada.

Służby finansowe pabianickiego ratusza wyliczyły, że ubytek z dochodu PIT na przestrzeni 5 lat (od 2019 roku) wyniesie ponad 81 mln złotych.

Warto wspomnieć dla przykładu jak rosną wszelkie koszty. Obsługa długu miejskiego (emitowane obligacje) urosła w ciągu roku z 3,5 mln zł do 7,5 mln złotych. Wiąże się to z rosnącymi stopami procentowymi.

Dyskusja w tym temacie na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej trwała ponad 1,5 godziny.

Uchwała budżetowa została przyjęta, jednak od głosowania wstrzymali się radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Nie poparli tego budżetu. Uważają, że kierowanie miastem jest na, łagodnie mówiąc, niezadowalającym poziomie.

– Pewnie obóz Koalicji Obywatelskiej będzie podnosił argument o zmniejszeniu udziału podatku PIT dla samorządów i tym samym uszczuplenia dochodów. Jednak obniżony podatek PIT do 12 procent czy zwolnienie z tego podatku osób do 26. roku życia czy emerytury bez podatku to pieniądze, które zostaną w portfelach mieszkańców i pomogą im przetrwać trudny czas kryzysu wywołanego pandemią i wojną na Ukrainie – czytał Piotr Różycki w imieniu swojego klubu. – Aby zwiększyć dochody PIT do miasta należy zachęcać nowe osoby to zameldowania się w Pabianicach, tymczasem ostatnie lata to permanentny spadek mieszkańców, czyli podatników, przy biernej postawie rządzących. Ksawerów takich problemów nie ma. Zrzucanie odpowiedzialności na czynniki zewnętrzne jest niedopuszczalne. Byłoby dopuszczalne, gdyby pan prezydent pokazał, że zrobił wszystko, żeby tej sytuacji zapobiec.

Pełny zapis z sesji można odsłuchać TUTAJ.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Należy tu ściągać ludzi przedsiębiorczych, to poprawi dochód. Na razie to widzę tylko rozwój Ksawerowa i gminy wiejskiej.

Czym wy chcecie młodzież zatrzymać ? Słucham …nie ma chyba jednego punktu aby zostać ,jestem tu na Święta ,przeszłam się miastem ,Biskupin był nowocześniejszy ,a gdzie praca ? Zarobki ? Jaka przyszłość ? Nawet jak ktoś zostanie to gdzie pracować żeby średnio zarabiać już nie mówię o wysokich zarobkach .Zgadzam się z Panem Andrzejem jeśli chodzi o przedsiębiorców ,tylko i aż Ksawerów wyprzedza was ze wszystkim ,kto i gdzie ma zainwestować? ,w którym miejscu w Pabianicach ?Macie szczęście że tak jak moi rodzice prowadzą firmę i zatrudniają ludzi,płacą podatki ale to jest końcówka,ostatnie pokolenie ,toniecie jak Titanic i wspomnicie moje… Czytaj więcej »

Tak ale to nie stało się w tym roku.
Tutaj tak jest co najmniej od 15 lat.
Młodzi wyjeżdżają do stolicy lub Wrocławia/Poznania na studia i tam zostają a tutaj mało który młody zostaje.
Brak perspektyw chyba ,że mówimy o pracy w magazynie za najniższą krajową.
A lokale rozrywkowe lub nawet restauracje to mają zbyt dużą konkurencję w Łodzi gdzie ludzie jeżdżą spędzić czas lub zrobić zakupy.
Takie miasto jak to ma nikłą przyszłość.

nie do zobaczenia ….. nie wracaj

Żegnaj. Nie tęsknimy.

Zwolnijcie przedsiębiorców z jak największej ilości podatków jak obce kapitały. Z zaoszczędzonych pieniędzy będzie można poczynić inwestycje, które zaczną zachęcać do osiedlania się w naszym mieście i pracy w nim. Ci którzy „dodatkowej” kasy nie zainwestują w swoje biznesy to i tak ją wydadzą kupując produkty „na firmę”. Także dbać o swoich, a innych traktować z szacunkiem, może wtedy firmy do Łasku przestaną uciekać, albo do Czech.

Jakie firmy uciekły do Łasku?
Tam jest jeszcze gorzej niż u nas.

Jak cię zwolnią z podatku to kupisz nowy lepszy samochód lub pojedziesz na Malediwy a nawet nie dasz ludziom podwyżki a co dopiero myśleć o inwestycjach.
A jak będziesz chciał zrobić zakupy to i tak pojedziesz do Łodzi lub zamówisz przez internet bo tam taniej , miasto wtedy nie zobaczy nawet złotówki od Ciebie
A swoją drogą ciekawe jakie to produkty kupujesz w Pabianice na firmę , bo przecież chyba nie chodzi o kawę czy ciasteczka lub jedzenie z dostawą.

Jak najdalej od tych czerwonych pabianic. Chcą oszczędności? Może niech przykręcą ogrzewanie w starostwie do tych 19 stopni wymaganych prze ue

To już z 10 lat odkąd twierdzą że to najgorszy rok budżetowych..

Bo ten tramwaj potrzebny jak…. Ale prawda jest ze wpływy z podatków bezpośrednich spadły przez pomysły rzadu…..

Zgadzam się ,ten tramwaj ,szkutnia ,za te decyzje to Pana Prezydenta bym wyprowadził z urzędu ,patrząc na etap budowy to … zreszta szkoda słów !
Takie małe proste ,pytanie …co dalej?jaki pomysł ? Uważam ze tradycyjnie ,jakoś to będzie,rok przeżyjemy i tak się będą ślizgać bo planu na inwestycje,miejsca pracy dla młodych to żadnej a wiadomo że bez młodych to przyszłości brak .

O sobie jednak pamiętaliście podnosząc diety o maksymalną wartość. Obłuda.

Podnieśli za efektywny przebieg remontu głównej ulicy miasta.

Przecież latarnie już są wyłączane bez informowania mieszkańców, na ulicy ciemno że kluczem do furtki nie można trafić
Mieszkańcy myśleli że to awaria ale jak przyjechali do naprawy fachowcy to dopiero dowiedzieliśmy się że to planowane wyłączenie bo lampy są owinięte czerwoną taśma a to znaczy że jest tylko wyłączona a nie popsuta
Nie mamy nic przeciwko aby wyłączać co drugą latarnię w mieście ale zróbmy to wszędzie , bo są nawet takie miejsca gdzie na ulicy na jednym słupie palą się dwie latarnie i jest widno jak w dzień.

Na której to ulicy takie atrakcje? Że ci, co wyłączyli latarnie nie wiedzieli, że je wyłączyli i przyjechali je naprawiać.

Zostawmy podświetlanie drzew w spokoju. To bardzo efektywne wykorzystanie prądu na szczyt możliwości pabianickich wlodarzy. Np ul. Piotra Skargi albo Moniuszki.. tam latarnie są nad drzewami

„Zamknąć basen, hale sportowe czy wyłączyć oświetlenie uliczne?”

Sprzedać basen i hale sportowe! A kasę przeznaczyć na oświetlenie ulic.

Ich dyrektor zostałby bez pracy 😉

Pabianice to taki przedsmak, jak będzie wyglądała Polska jak wygra PO.

Jak by tu rządził PiS sprzedali by wszystko ruskim za 1/10 wartości jak Lotos.

Kolego tak chcę ci zaznaczyć że tu nie ma czego sprzedać. Nasi mądrzy włodarze już wszystko pogonili.

Przecież z tym PITem to było wiadome że PiS zrobi sobie z niego narzędzie do duszenia niepokornych samorządów. Nie chcecie na nich głosować, to będziecie cierpieć biedę

1. Radni miejscy powinni podjąć decyzję o obniżeniu wysokości swoich diet i nie pobieraniu ich przez 6 miesięcy by zostały pieniądze w budżecie miasta. 2. Należy wyłączać oświetlenie w parkach o 22:00 do 6:00 rano. 3. Sprawdzić którzy urzędnicy są niekompetentni i zacząć ich zwalnia bez zatrudniania nowych na ich miejsce. 4. Zrezygnować z imprez których organizatorem jest miasto takich jak: dni Pabianic, Święto wody itd. 5. Prezydent powinien oddawać swoją pensję w pełnej wysokości przez 6 miesięcy i zapłacić podatek od darowizny. Zostaną pieniądze w budżecie. 6. Zacząć egzekwować kary za przekroczenie terminu zakończenia inwestycji tramwajowej. 7. Wykupić obligację… Czytaj więcej »

I rozebrać szkutnie

Plan na pokrycie trzydziestomilionowej dziury wzorowy. Tylko idioci mogą przyklasnąć takiemu populizmowi. Populizm równy pomysłom Konfederacji.

Jaki kryzys? Prosperita jak choliwa

A dług miejski dlaczego jest? Mieszkańcy chyba nie emitowali tych obligacji. Jak brałem kredyt to myślałem co się stanie jak wzrosną odsetki. Prezydent z radnymi chyba jednak nie. 

Policzcie sobie ile oni wydają na te wszystkie spędydni Pabianic itd., ale zawsze liczą organizując te spędy mało rozwiniętym intelektualnie wyborcom że przypomną sobie o tym balansowaniu ciałem i zagłosują na nich. O tramwaju to nawet nie chcę się już pisać, to nie PRL gdy masy jeżdziły tramwajem do pracy na łódź, rozgrzebali centrum na lata, ale co tam jak nie odpowiada się za takie decyzje swoim majątkiem to brniemy w to bo tam hajs duży z tego będzie. Co rok podwyższają podatki od nieruchomości zwłaszcza od komercyjnych nie widząc przy tym że co drugi lokal lub firma zamknięta. Jedyne… Czytaj więcej »

Zmienić system na jaki?

Żebyście się nie zdziwili jak będziecie mieli tramwaj w 2023 ,archeolodzy,konserwatorzy na dobre zagościli i nic tu nie da umowa,ja wam to mówię .

No ile płacą za te Dni Pabianic? Przecież to nie są żadne tajne dane. Ile tych spędów, poza Dniami Pabianic jest? Tegoroczne Dni Pabianic z gwiazdami, które nas odwiedziły, były najlepszymi Dniami, jakie pamiętam. Oby tak co roku. Tramwajem jeżdżę codziennie do pracy, pięć dni w każdym tygodniu. Brak słów na takiego pisowskiego narzekacza, jak ty. W Dni Pabianic odprawiłbyś mszę i poza zabraniem podatków czekałbyś jeszcze na daninę na tacę.

Jak tramwaj nie jeździ od czterech lat to czym jeździsz do pracy?

Niestety samochodem. I nie mogę się doczekać na tramwaj.

Szok. 1,5 godziny debaty. Co za strata czasu. Taka debata powinna trwać znacznie znacznie dłużej bo to dotyczy ważnej sprawy a nie ścieżki rowerowej .

Zamiast grupy tzw kościelnych dziadków powinno być w Radzie więcej młodych ludzi .