Strona główna Na sygnale Kryminalne Policja ostrzega: oszuści naciągają metodą „na węgiel”

Policja ostrzega: oszuści naciągają metodą „na węgiel”

1
Policjanci z pabianickiej komendy prowadzą sprawy dotyczące oszustwa najnowszą metodą „na węgiel”. Jak doszło do przestępstw? 

– Mieszkańcy odpowiedzieli na ogłoszenia dotyczące oferty sprzedaży opału – węgla, peletu za pośrednictwem popularnych serwisów sprzedażowych. Cena towaru była atrakcyjna, a towar dostępny od ręki. Biorąc pod uwagę obecną sytuację panującą na rynku, już ten fakt powinien wzbudzić nasz niepokój. Zaliczka została przez pokrzywdzonych wpłacona na konto. Po wpłacie kontakt ze sprzedającymi urwał się. Zamawiający stracili wpłacone pieniądze – Tak system działania oszustów opisuje podkom. Ilona Sidorko z pabianickiej policji.

Oszuści modyfikują swoje metody i musimy zachować czujność przy dokonywaniu transakcji internetowych. Oprócz opisanego sposobu wyłudzacze mogą podsyłać fałszywe linki do płatności lub tworzyć fałszywe strony łudząco przypominające strony spółek górniczych.

Aby uniknąć oszustwa warto stosować się do kilku zasad:

  • kierujmy się rozwagą i zawsze zasadą ograniczonego zaufania;
  • korzystajmy tylko ze sprawdzonych portali sprzedażowych;
  • uważajmy na super oferty, mocno zaniżone lub wręcz niewiarygodnie niskie ceny – powinny wzbudzić naszą czujność;
  • otrzymując ofertę e-mailem, nie klikajmy w linki – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie lub przekierować nas na fałszywą stronę banku

Pamiętajmy też, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od nas samych. Nie pomogą żadne zabezpieczenia systemowe jeśli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Kiedyś „na wnuczka”, później „na policjanta”, teraz „na węgiel”. Ciekawe czasy idą, już niedługo będą oszukiwać „na chleb”.