Strona główna Aktualności Z miasta Po raz 72. uczcimy godzinę W

Po raz 72. uczcimy godzinę W

4

W poniedziałek będziemy obchodzić 72. już rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W jaki sposób uhonorujemy jego pamięć?

Miejskie obchody rocznicy wybuchu powstania odbędą się 31 lipca (niedziela). O godzinie 18.00 rozpocznie się uroczysta msza w kościele pod wezwaniem św. Mateusza, w której wezmą udział przedstawiciele władz miasta oraz powiatu. Po nabożeństwie, delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Legionisty, znajdującym się obok świątyni.

1 sierpnia o godzinie W, czyli 17.00 odezwą się miejskie syreny alarmowe. Modulowany alarm będzie emitowany przez minutę.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest 1.sierpnia,a nie 31 lipca.Zamiana dni niejasna i nielogiczna.Zwłaszcza dla młodzieży.Nie mówiąc już o miejscu składania wieńców.Co ma pomnik Legionisty do Powstania Warszawskiego ? A młodzież patrzy i nic z tego nie rozumie.Ale grupa Pabianiczan-patriotów złoży wieńce pod pomnikiem ku czci Powstańców Warszawskich.Zbiórka o 16.45 przy 1 bramie cmentarza.Cześć i chwała bohaterom!

Inicjatywa cenna i uwagi pod adresem organizatorów „oficjalnych” bardzo celne. Tylko jedno małe „ale”” – czy grupa Pabianiczan-patriotów zaprosiła nielicznych już żyjących kombatantów, nawet jeśli nie są oni powstańcami, tylko walczyli gdzie indziej? Czy grupa Pabianiczan-patriotów chce zawłaszczyć godzinę „W” dla siebie? Tak na marginesie ośmielę się zauważyć, że założenie opaski biało-czerwonej z symbolem Polski Walczącej nie czyni z nikogo patrioty, tylko co najwyżej – przebierańca.

Grupa Pabianiczan-Patriotów to nieformalna grupa ludzi z różnych środowisk.A więc zaproszenie jest zawsze i do wszystkich.Z kombatantami spotykamy się często przy różnego rodzaju uroczystościach.Jeśli wszyscy będziemy w określonych miejscach i czasie i należycie oddawali hołd tym co walczyli i oddawali życie,to na pewno nie będzie to zawłaszczanie godziny „W” i innych uroczystości.Pamięć i obecność na tego rodzaju uroczystościach jest najważniejsza, niezależnie jak się jest ubranym i co się nosi na rękawie,w klapie itd.Okazywanie przywiązania do barw narodowych i bycie z tego dumnym,winno być udziałem każdego z nas.

Brzmi nieźle, ale gdyby było przełożenie na praktykę byłoby lepiej. Piszesz, że Pabianiczanie-Patrioci wystosowali zaproszenia do wszystkich, a dziś pod artykułem o awarii syren w Pabianicach twój kolega-patriota napisał, że 1 sierpnia pamięć o powstaniu uczcili patrioci, środowisko Gazety Polskiej, ONR i PiS, to jak to jest z tymi „wszystkimi”? Czy to przypadkiem nie jest właśnie zawłaszczanie? I proszę mi nie pisać o przywiązaniu do barw narodowych bo widziałem wiele manifestacji „patriotycznych” środowisk PiS, Gazety Polskiej i ONR i napatrzyłem się na bazgroły na Flagach Narodowych. Trochę mnie dziwi, że patriotom trzeba tłumaczyć, że na Fladze Narodowej się nie bazgrze,… Czytaj więcej »