Strona główna Styl życia Panele fotowoltaiczne w ogródku – to się opłaca

Panele fotowoltaiczne w ogródku – to się opłaca

0
Przyzwyczajeni jesteśmy do elektrowni słonecznych instalowanych głównie na dachach domów jednorodzinnych. Dotyczy to zwłaszcza małych instalacji fotowoltaicznych, które otaczają nas obecnie z każdej strony. Fotowoltaikę można jednak zamontować nie tylko na dachu ale i na gruncie.

 

Instalacja która obniży miesięczne rachunki za prąd o 200 zł, o mocy 3,35 kWp to koszt zaledwie kilkunastu tysiąca złotych.

W dzisiejszych czasach najlepszą inwestycją jest dobra fotowoltaika zwłaszcza, że Łódź i Pabianice podobnie jak całe województwo ma dobre warunki do produkcji energii elektrycznej z paneli słonecznych. Taki przydomowy system jest dostatecznie duży, aby zasilić w prąd elektryczny dom jednorodzinny. Najprościej jest wykorzystać połacie dachowe do montażu paneli – w ten sposób nie tracimy cennego miejsca na działce. Co jednak, gdy potrzebujemy dużo paneli lub dach nie jest wystarczająco wytrzymały?

Dach ma ograniczoną wielkość, dlatego w przypadku większych systemów umieszcza się panele fotowoltaiczne na gruncie. Jednakże, na braku ograniczeń powierzchnią dachu nie kończą się zalety fotowoltaiki na gruncie. W poniższym artykule przyjrzymy się tego rodzaju elektrowniom słonecznym, oraz zwrócimy uwagę na to, na co szczególnie zadbać trzeba podczas projektowania i budowy tego rodzaju instalacji.

Panele fotowoltaiczne skierowane tam gdzie trzeba

Jeśli Twój dach nie ma idealnego nachylenia, to zamontowane na nim panele słoneczne nie uzyskają optymalnej wydajności. W Polsce największą sprawność uzyskują panele fotowoltaiczne nachylone ok, 30° w pionie i skierowane zupełnie na południe. To dosyć ostre wymagania i łatwo jest zrozumieć, że niewiele dachów może je spełniać. Odstępstwa od tych parametrów mogą powodować redukcję ilości produkowanego prądu o nawet 40%! Nie uwzględnia to zacienienia, które także obecne jest na dachach z powodu występowania kominów, wywietrzników etc. Tego problemu unika się budując elektrownię słoneczną na gruncie.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie eliminuje ten problem. Elektrownia słoneczna umieszczona na ziemi, na specjalnych stojakach, może być skierowana w dowolnym kierunku, a w szczególności na południe, pod kątem 30°, czy innym, dokładnie dobranym do naszej lokalizacji. Co więcej, instalacja fotowoltaiczna na gruncie, dzięki większej ilości miejsca, pozwala na montaż ogniw fotowoltaicznych na trackerach.

Trackery solarne, to urządzenia mechaniczne, które pozwalają na zmienianie pozycji ogniw fotowoltaicznych w czasie, aby system PV mógł śledzić ruch słońca. Dzięki temu panele fotowoltaiczne na gruncie, posadowione na trackerach, mogą uzyskać nawet o 40% wyższa wydajność od nieruchomej elektrowni słonecznej.

Duża instalacja to nie problem

Jak wspomnieliśmy już powyżej, instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie, oznacza brak ograniczeń przestrzeni. Jedynym, co ogranicza wielkość budowanej elektrowni słonecznej jest w zasadzie wielkość działki oraz lokalne uwarunkowania prawne.

Dzięki dużo większej przestrzeni, można zamontować większą instalację a i dostęp do samych paneli jest dużo wygodniejszy. Z tego powodu także wszystkie komercyjne elektrownie słoneczne lokowane są na gruncie. Dodatkową zaletą, jest możliwość łączenia fotowoltaiki z innymi instalacjami energii odnawialnej, w szczególności wiatrakami. Pozwala to na wykorzystanie przestrzeni, która inaczej zmarnowałaby się.

Montaż fotowoltaika na gruncie

Podczas gdy panele montowane na dachu są zakotwiczone w już sztywnej konstrukcji, panele fotowoltaiczne na gruncie nie są. Aby zapewnić bezpieczeństwo systemu gruntowego, należy zbudować bezpieczną konstrukcję, kładąc w pierwszej kolejności betonowy fundament lub wzmacniając instalację dodatkowymi profilami. Jest to całkowicie oddzielny etap procesu instalacji, który może wydłużyć cały proces. Decydując się na tego rodzaju inwestycję wybierz np. firmę Sunvival, która przykłada dużą wagę do najwyższej klasy systemów montażu ogniw fotowoltaicznych.

Sunvival.pl przykłada nie tylko ogromną wagę, do jakości instalacji fotowoltaika na gruncie i na dachach, oferuje także ubezpieczenie inwestycji i dostosowane do wielkości systemu zabezpieczenia elektrowni słonecznej. Jest to szczególnie cenne przy dużych inwestycjach.

Jeśli uważasz, że fotowoltaika na gruncie to coś dla Ciebie, skontaktuj się z przedstawicielem Sunvival.pl, które przedstawi Ci najlepsze rozwiązania dostosowane do Twojej działki lub domu. Warto sprawdzać promocje w Sunvival.pl – z okazji Black Week pomiędzy 20 a 30 listopada 2020 liczyć można na rabat 1000 zł na każdy rodzaj instalacji fotowoltaicznej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments