Strona główna Sport Koszykówka Pabianiczanki brązowymi medalistkami Mistrzostw Polski!

Pabianiczanki brązowymi medalistkami Mistrzostw Polski!

0

Juniorki PTK po świetnej grze w zmaganiach grupowych pozostały w walce o medale Mistrzostw Polski u18 i czekało je starcie półfinałowe. Mimo jego przegrania udało się wywalczyć historyczny medal dla pabianickiego klubu.

Dzień 4.

Sobota rozpoczęła się od mniej prestiżowych spotkań. W meczu o 7. miejsce zwyciężył MUKS WSG Supravis Sisu Bydgoszcz pokonując ekipę z Sosnowca 62:69. W starciu o miejsce 5. natomiast triumfowała Bryza Politechnika Gdańska rozbijając zespół z Sokołowa Podlaskiego 63:38.

PTK Lumi Pabianice – Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski 40:68 (15:16, 9:24, 8:9, 8:19)

Fani z Pabianic czekali jednak na występ koszykarek znad Dobrzynki. Po zajęciu drugiego miejsca w grupie A przyszło się nam mierzyć z gospodyniami Eneą AZS AJP Gorzowem Wielkopolskim. Po porażce w półfinałowym turnieju w Pabianicach przyszła pora na wzięcie rewanżu.

Obie ekipy wyszły na parkiet bardzo zestresowane. Lepiej rozpoczęły jednak pabianiczanki i za sprawą trójki Julii Piestrzyńskiej wyszły na prowadzenie 5:2. Gospodynie zastosowały jednak od razu do ostrą obrony i mieliśmy problem z wyjściem spod własnego kosza. Sylwia Wlaźlak zdecydowała się wiec poprosić o czas, by uspokoić swe podopieczne. Nadal udawało się trzymać blisko z wynikiem i nawet mieć niewielką inicjatywę. Równo z syreną kończącą pierwszą kwartę trafiła Piestrzyńska i było 15:16. Niestety, początek drugiej partii to seria błędów i wiele strat. Gorzów obudził się i wszedł na swój bardzo wysoki poziom. Do 19:23 było jeszcze bezpiecznie, później jednak gospodynie zaliczyły serię 7 punktów z rzędu i po chwili kolejną 10 punktową. Wynik 24:40 na koniec pierwszej połowy niemal kończył nasze nadzieje na finał.

Po przerwie Gorzów kontrolował już sytuację i grał tak, jak na pretendenta do mistrzostwa przystało. Nasz zespół w końcówce starał się już zachowywać siły na niedzielne starcie o brązowy medal. Najskuteczniejszą w naszej ekipie była Julia Piestrzyńska, która zdobyła 10 punktów. Po stronie rywalek trójka Dul, Keller i Matkowska zdobyły w sumie 37 punktów.

W drugim półfinale minimalnie lepsza okazała się ekipa z Poznania, która pokonała Ostrów Wielkopolski 46:45. Ostrowianki mimo wyniku 33:21 po pierwszej połowie na korzyść ich rywalek, wzięły się po przerwie w garść i goniły wynik. W końcówce miały jeszcze piłkę i 28 sekund na trafienie decydującego kosza, ale sztuka ta im się nie udała. Oznaczało to, że Poznań zmierzy się z Gorzowem w finale, a rywalem PTK będzie grupowy rywal z Ostrowa.

Dzień 5.

PTK Lumi Pabianice – KS One Team Ostrów Wielkopolski 58:40 (15:6, 11:11, 16:19, 16:4)

Zaczęło się bardzo dobrze. Widać, że Sylwia Wlaźlak natchnęła swe zawodniczki i te od razu wzięły się do pracy. Świetny rzut Julii Piestrzyńskiej za trzy dał nam szybkie prowadzenie 5:0. Ostrowianki w końcu obudziły się jednak po wczorajszym, wyczerpującym półfinale z Poznaniem i zrobiło się 9:4. Wtedy to jednak genialny rzut wykonała Justyna Rudzka. Po nieudanym rzucie jednej z koszykarek, o piłkę przy tablicy powalczyła Patrycja Kirsz i zagrała ją do Rudzkiej czekającej dwa metry za linią trójek. Do czasu zakończenia akcji zostały dwie sekundy, ale pabianiczanka wykonała sytuacyjny rzut i trafiła czysto do kosza z dużego dystansu. Wynik dalej był bezpieczny i ostatecznie kwarta zakończyła się dziewięciopunktowym prowadzeniem PTK. Na początku drugiej partii rywalki się zbliżyły. Dobrą akcję wykonała jednak Kirsz trafiając po faulu i dokładając punkt z osobistego na 18:8. Widać było zmęczenie Ostrowianek, które gdy tylko znalazły czystą pozycję starały się rzucać. Niewiele jednak osiągały z tego korzyści, a po rzutach Darii Kowalczyk i Julii Piestrzyńskiej mieliśmy 22:8. Rezultat ten utrzymywał się bardzo długo, bowiem żadna ze stron nie potrafiła zdobyć punktów. W końcu marazm na parkiecie zakończyła Piestrzyńska, co sprowokowało też przeciwniczki do celnej trójki. Ostatecznie na koniec pierwszej połowy mieliśmy wynik 26:17.

Po przerwie lepiej zaczęły spisywać się panie znad Dobrzynki. Udało się nam wyjść na 15 punktów przewagi przy stanie 37:22. Ostrowianki wykorzystały jednak chwilowe uśpienie po stronie PTK i zdołały nas dogonić na 10 oczek. Później było tylko gorzej dla nas i niebezpiecznie zrobiło się przy stanie 40:36. Udało się nam jednak przed końcem kwarty rzucić jeszcze dwa punkty i uciec na sześć punktów przewagi. Ostatnia partia to już koncertowa gra pabianiczanek. Nikt i nic nie mogło im już odebrać medalu Mistrzostw Polski. Mimo chwilowych zastoi w grze Ostrowianki nie potrafiły ich wykorzystać. W samej końcówce nie próbowały nawet stawiać oporu i mecz zakończył się wynikiem 58:40. Po końcowej syrenie cała drużyna wystrzeliła na parkiet, by razem celebrować swój sukces, a Sylwia Wlaźlak płakała przy linii bocznej. Najskuteczniejszą a parkiecie była dziś Daria Kowalczyk, która zdobyła 25 punktów. Świetnie spisała się też Julia Piestrzyńska trafiając 15 oczek. Nie zapominajmy jednak, że to sukces całej drużyny w składzie: Weronika Dolewa, Natalia Łacwik, Alicja Kamieniak, Patrycja Kirsz, Julia Piestrzyńska, Daria Kowalczyk, Katarzyna Pęcina, Wiktoria Ozimek, Justyna Rudzka, Martyna Cybert, Ewa Kielar i Martyna Dolewa.

Oznacza to, że do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie sprawa złotego medalu. Wydawało się jednak, że niesamowita ekipa z Gorzowa Wielkopolskiego ponownie rozbije ekipę Poznania tak, jak miało to miejsce w starciu grupowym 83:46. Lepiej rozpoczęły gospodynie turnieju i po pierwszej kwarcie miały dziesięć punktów przewagi. Niespodziewanie w drugiej partii ich rywalki zniwelowały straty do zaledwie jednego oczka. Co więcej, w trzeciej kwarcie wyszły nawet na prowadzenie, ale Gorzów wrócił do gry i znów odskoczył. Tym razem na 15 punktów. W ostatniej kwarcie wynik spotkanie było już rozstrzygnięte i to Gorzów sięgnął po złoto. Oznacza to, że pabianiczanki w drodze po złoto uległy jedynie przyszłym Mistrzyniom Polski, co nie jest żadnym wstydem dla naszej ekipy. Ponadto Julia Piestrzyńska została wybrana do piątki turnieju, a Daria Kowalczyk została najlepszą zawodniczką naszego klubu.