Strona główna Aktualności Pabianiczanie lubią czytać

Pabianiczanie lubią czytać

0

Mamy się czym pochwalić. Jak wynika ze statystyk bibliotek, coraz więcej pabianiczan czyta książki.

W porównaniu do ubiegłego roku, przybywa czytelników w naszym mieście. Na dzień dzisiejszy, w pabianickich bibliotekach zarejestrowanych jest 10 tys. osób. W 2016 roku odnotowano 2061 nowych czytelników, zaś tylko w pierwszym półroczu 2017 roku przybyło ich aż 1567.

Czytelnicy chętnie przychodzą nie tylko wypożyczyć książki do domu, ale też usiąść na miejscu w czytelni i oddać się lekturze. Sporą liczbę osób stanowią rodzice z dziećmi, którzy przychodzą do biblioteki i wspólnie ze swoimi pociechami czytają – mówi Marzena Litman, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach.

Według statystyk, sporą liczbę książek wypożyczają dzieciaki w wieku od 6 do 12 roku życia. Nie mało pozycji zamawia również młodzież w przedziale 16 – 18 lat. Dorośli, którzy równie chętnie czytają, najczęściej wybierają tytuły z gatunku kryminału, romansu, sensacji i obyczaju. Najczęściej wypożyczane książki to m.in „Niemowa” – Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta, „Teraz i na zawsze” – Nory Roberts czy „Inferno” Dana Browna.

Pabianickie zbiory są regularnie uzupełniane poprzez nowe tytuły co jeszcze bardziej zachęca czytelników. W miarę dostępnych funduszy staramy się kupować najnowsze pozycje tak, aby nie odbiegać od aktualności literackich. Zamawiamy również bardzo popularne w ostatnim czasem audiobooki – dodaje Marzena Litman.

Biblioteka stara się również o dotację z budżetu obywatelskiego na rok 2018 w kwocie 27 tys. złotych, co pozwoli na zakup około 1000 nowych książek, które zostaną rozlokowane na pięć pabianickich filii bibliotecznych.

Ponadto ciekawym rozwiązaniem jakie zostało wprowadzone w 2012 roku jest elektroniczny dostęp do konta bibliotecznego. Dzięki takiemu systemowi wszyscy zarejestrowani czytelnicy mogą za pomocą konta zarezerwować i zamawiać przez internet, dowolną książkę dostępną w zbiorze danej biblioteki. Tym samym można również sprawdzić gdzie poszukiwana lektura jest aktualnie dostępna. Dodatkowo użytkownik może przedłużać termin zwrotu książki bez wychodzenia z domu.

Sporym ułatwieniem jest też powiadomienie wysyłane drogą mailową do czytelnika o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych pozycji oraz odbiorze wcześniej zarezerwowanych tytułów (można także sprawdzić kolejność oczekiwania na zamówione książki). Jeśli mimo powiadomienia o odbiorze zamówionej lektury, czytelnik nie zgłosi się po nią do biblioteki, rezerwacja przepada w ciągu 7 dni tak aby inni mogli ją swobodnie wypożyczyć.

Aby wyszukać interesującą nas pozycję wystarczy skorzystać ze strony i wejść w zakładkę „katalog online”. Na konto biblioteczne zalogujemy się tutaj wcześniej rejestrując się w bibliotece.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments