Strona główna Aktualności Z miasta Pabianice biedniejsze niż przed rokiem

Pabianice biedniejsze niż przed rokiem

4

Spadliśmy w rankingu zamożności jednostek samorządowych przygotowywanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Twórcy rankingu przyjrzeli się dokładnie dochodom województw, miast oraz gmin i stworzyli bardzo ciekawy materiał za 2016 rok.

Nas jednak najbardziej interesuje pozycja Pabianic na liście. Niestety, zajęliśmy 214. miejsce z wynikiem 2468,47 (zamożność per capita 2016 w zł). W ubiegłym roku nasze miasto uplasowało się na 196. miejscu, a jeszcze rok wcześniej na 201.

Wyżej od Pabianic jest np. Rawa Mazowiecka (35. miejsce i 3193,35 zł), Kutno (39.), Wieruszów (45.), Łowicz (58.), Wieluń (70.), Bełchatów (89.), Radomsko (94.), Zgierz (105.), Opoczno (169.), Tomaszów Maz. (172.), Sieradz (181.), Łęczyca (202.), czyli większość miast powiatowych z województwa łódzkiego. Za nami w klasyfikacji 267 miast powiatowych jest m.in. Łask, Zduńska Wola, Poddębice.

Jak powstaje ranking?

– Jak w ubiegłych latach dochody do budżetu zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe.
Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych, chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność,
a nie skutki autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują
żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – tłumaczą redaktorzy dwutygodnika. – Pominęliśmy wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody. Wysoka dotacja potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu.
Coraz gorzej radzi sobie też gmina wiejska Pabianice, która znalazła się na 55. To wynik o 13 oczek słabszy niż w roku ubiegłym. Natomiast za 2014 roku gmina była na bardzo wysokim 32. miejscu. Zamożność na jednego mieszkańca wynosi 4139,19 zł. To prawie 1700 złotych więcej niż w mieście.

Na wysokim, 75. miejscu uplasował się Ksawerów (3880,81 zł). Gmina z roku na rok szybuje w rankingu. W ubiegłym było 84, miejsce, a dwa lata wcześniej dopiero 112. Dochody gminy z podatków zapewne jeszcze się zwiększą, gdy powstanie w Ksawerowie zapowiadana fabryka firmy Miele.

Dopiero na 433. miejscu ze wskaźnikiem 2852,12 zł jest gmina Dobroń.

Powiat pabianicki zajmuje natomiast bardzo niskie 261. miejsce ze wskaźnikiem 568,73. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych powiatów w województwie.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo Starosta !!!!!!!!!!!!!!!!

Ekstra. Dobrze, że te miernoty kończą już kadencję i za rok wybory, bo z tymi strażnikami stołków i własnej d@py to dalej bylibyśmy jeszcze niżej. Przecież tu NIC się nie robi aby miasto było atrakcyjne, a ludziom dobrze i godnie sie żyło. Dno!

To i tak dobre miejsce,brak zakładów dające nam pracę i pieniądze do budżetu,brak warunków które by przyciągał kapitał i ludzi to jest to co napędza miasta i ludzi a w Pabianicach „0”.Ksawerów potrafił ,my nie,strefy jako miasto też nie mamy,więc mamy co widać

Drogi mamy chyba najgorsze w Polsce jak wjeżdżam do Panianic to czas się cofa 50lat. ktoś może w końcu zmieni tego kierownika od zarządu dróg który kompletnie nic nie robi a mieszkańcom ul. podmiejskiej obiecuje wyrównanie 500m drogi od marca. Pan Prezydent to w ogóle coś robi w tym mieście czy jest tylko statystą?