Strona główna Styl życia Ludzie Olga Tokarczuk – kim jest nasza noblistka?

Olga Tokarczuk – kim jest nasza noblistka?

0
Olga Tokarczuk w 2018 roku otrzymała Nagrodę Nobla, lecz świat usłyszał o niej już wcześniej. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o życiu polskiej noblistki i poznasz jej dzieła. Zapraszamy do lektury.

Życiorys polskiej noblistki

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, jako córka nauczycieli, Józefa i Wandy Tokarczuków. Dzieciństwo spędziła w Klenicy, a okres nastoletni w Kietrzu. Następnie ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Na studiach odbyła wolontariat na oddziale dla osób chorych psychicznie. To właśnie w trakcie edukacji wyższej poznała twórczość Carla Junga, co wpłynęło na jej późniejsze powieści. Jednak nie był to jeszcze początek jej kariery pisarskiej.

Po studiach Olga Tokarczuk podjęła pracę jako psychoterapeutka w Wałbrzychu. Sprzątała również pokoje londyńskiego hotelu. Kolczyki z tamtych czasów założyła później na ceremonię odbioru Nagrody Bookera.

Jej pierwszym mężem był wydawca Roman Fingas. W 1986 roku urodził im się syn, Zbigniew. To właśnie podczas urlopu macierzyńskiego Olga Tokarczuk zaczęła pisać na poważnie. Po wydaniu kilku jej powieści zyskały one taką popularność, że pisarka na poważnie zajęła się tworzeniem nowych książek. W sumie napisała ich aż siedemnaście, a osiemnasta jest w drodze. Poza tym tworzyła scenariusze filmowe. Obecnie mieszka we Wrocławiu i Krajanowie koło Nowej Rudy.

Olga Tokarczuk – nagrody

W 2005 i 2015 roku została laureatką nagrody Nike. W 2018 roku, poza Nagrodą Nobla, Olga Tokarczuk otrzymała również Międzynarodową Nagrodę Bookera (The Man Booker Prize for Fiction). Czyni to z nią rekordzistkę wśród polskich pisarek, jeśli chodzi o liczbę otrzymanych nagród.

Olga Tokarczuk – aktywistka i feministka

Pisarkę wyróżniają charakterystyczne poglądy nie tylko na świat, ale też na politykę. Słynie z bronienia mniejszości, np. uchodźców czy osób LGBT+. Uważa się w pierwszej kolejności za człowieka, a dopiero w drugiej za kobietę, stąd nawołuje do równości płci. Poza tym nie kryje się z poglądami ekologicznymi, jest zadeklarowaną wegetarianką.

Dzieła Olgi Tokarczuk

Jako nastolatka, jeszcze w Kietrzu, pisarka stawiała swoje pierwsze kroki jako poetka. Debiut nastąpił w 1979 roku w czasopiśmie “Przełaj”, gdzie ukazało się jej opowiadanie. Dopiero w 1993 roku wydano “Podróż ludzi Księgi”, która została doceniona przez krytyków. Nim jednak to nastąpiło, książka ta została odrzucona przez kilkanaście polskich wydawnictw. Czas akcji w książce to siedemnasty wiek, miejsce to Francja i Hiszpania. Na pierwszym miejscu mamy historię miłosną dwojga osób i podróż w poszukiwaniu Księgi. Prawdziwym bohaterem tej książki jest tajemnica.

Drugą książką Olgi Tokarczuk jest “E.E.”, czyli historia Erny Eltzner. Historia dzieje się w dwudziestym wieku we Wrocławiu. Główna bohaterka staje się medium, a twórczyni tej powieści dalej pokazuje swoje zainteresowanie tajemnicą.

Do innych jej powieści należą “Prawiek i inne czasy”, “Bieguni” czy “Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Niedługo do księgarń trafi “Empuzjon”, kolejna książka polskiej noblistki. Jak wypadnie jej kolejne dzieło od czasu “Ksiąg Jakubowych”? Przekonamy się o tym już 1 czerwca.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments