Strona główna Aktualności Komunikacja „Nie” dla ronda im. Karola Niczego

„Nie” dla ronda im. Karola Niczego

9

Czytelnicy portalu EPAinfo zagłosowali przeciwko wnioskom dot. nazwania pierwszego pabianickiego ronda imieniem pianisty.

Takie wnioski złożyły: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Niczego, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, Miejska Rada Seniorów oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Jednak po kontrowersjach związanych z budową ronda na Bugaju (WIĘCEJ), zadaliśmy Czytelnikom pytanie, czy nazwanie inwestycji (nie do końca udanej) imieniem wybitnego pianisty to dobry pomysł.W naszej sondzie oddano 505 głosów. Za pomysłem opowiedziało się 169 głosujących (33,47%), przeciwko było 336 osób (66,54%).

Bezlitosne okazały się też komentarze dla wykonawców i zarządcy drogi. Czytelnicy proponowali też wymyślone przez siebie nazwy np. „habura ring”, „rondo do niczego” czy „rondo Stanisława Barei”.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Habura Ring wymiata 😀

Haburing

Jak zrobimy habura ring to możemy starać się o organizację grand prix f1. Niemcy mają
Nürburgring i mają Grand Prix 🙂

koziołki z PO może nawet pozyskają na to dofinansowanie z marszałkowa 🙂

Nie Karola Niczego, panie redaktorze Jach, tylko Karola Nicze. Ta forma nazwiska jest nieodmienna. Do niczego to my mamy ale starostę!

A niby z jakiego powodu miałoby się nie odmieniać? Proponuję poczytać zanim kogoś poprawisz 😉

Oczywiście, że się nie odmienia. Jak brzmi celownik, narzędnik? Czy można odtworzyć mianownik z formy np narzędnika w przypadku odmiany? Maciek K. do słownika wraz z redaktorkami.

Jakie miasto taka znajomość gramatyki.

Ależ oczywiście, że to sprawdziłem w słowniku – inaczej bym się nie wypowiadał. W przypadku, kiedy nazwisko zakończone na -e występuje razem z imieniem MOŻNA nie odmienić nazwiska. Istotne jest słowo „można”. Prędzej powinno się komuś zarzucić nieodmienianie nazwiska, niż odmienienie. Dbając o poprawną polszczyznę nazwiska powinno się odmieniać i kropka. Każdy językoznawca Ci to powie. Swoją drogą to jest jeden z częściej wytykanych problemów w dzisiejszych czasach, bo pracownicy urzędów, banków czy innych telefonicznych biur obsługi z jakiegoś powodu upodobali sobie nieodmienianie nazwisk i wydaje im się, że taki zabieg zwiększa formalność. Otóż tylko i wyłącznie wydaje im się… Czytaj więcej »

Zygmunta Waltera-Jankego można odmieniać ale Niczego już nie ehhh całe życie uczono mnie, że nazwiska w języku polskim się odmienia i dobrze mnie uczono.