Strona główna Aktualności Z miasta Nasi nauczyciele za strajkiem. W niektórych placówkach poparcie wyniosło 100%

Nasi nauczyciele za strajkiem. W niektórych placówkach poparcie wyniosło 100%

78
W placówkach oświatowych powiatu pabianickiego zakończyły się referenda strajkowe. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości: zdecydowana większość nauczycieli opowiedziała się za włączeniem się w ogólnopolski protest. Jeśli między belframi i rządem nie dojdzie do porozumienia w kwestii podwyżek, stanie się on faktem. 

Pabianicki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego nie dysponuje jeszcze dokładnymi danymi, ale wstępnie wiadomo, że poparcie dla strajku wyniosło osiemdziesiąt kilka procent – po przeliczeniu głosów z 44 placówek w mieście oraz w czterech gminach – Pabianice, Dłutów, Dobroń i Ksawerów (pozostałe dwie, czyli Konstantynów Łódzki i Lutomiersk stanowią odrębny oddział ZNP). W referendach wzięły również udział placówki, które nie są w strukturach związkowych, jak Młodzieżowy Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia czy Szkoła Podstawowa w Mogilnie Dużym.

– Do strajku nie dojdzie tylko w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie „za” oddano 23 głosy, a przeciwko 25 oraz w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie. Tutaj w głosowaniu uczestniczyły 42 osoby, natomiast poparcie dla protestu wyraziło 17 – wyjaśnia Elżbieta Dyba, prezes pabianickiego oddziału ZNP.

Jest jednak pięć placówek, w których są za nim wszyscy. Taka całkowita jednomyślność panuje w przedszkolach nr 6, 8 i 14, w Szkole Podstawowej nr 9 oraz w Gminnym Przedszkolu w Widzewie. Na ich tle najsłabiej jeśli chodzi o poparcie akcji strajkowej wypadają szkoły w Bychlewie (54%) i w Dobroniu (67,5%), co nie zmienia faktu, że tam strajk również się odbędzie.

– Generalnie jesteśmy wynikami bardzo mile zaskoczeni – dodaje Elżbieta Dyba.

W gminach Konstantynów Łódzki i Lutomiersk jest dwanaście placówek znajdujących się pod „opieką” tamtejszego oddziału ZNP. Do referendum nie przystąpiły poradnia psychologiczno – pedagogiczna i zakład poprawczy. Głosy oddawano w trzech konstantynowskich podstawówkach, trzech przedszkolach, Zespole Szkół Specjalnych nr 4 oraz w szkołach podstawowych w Lutomiersku, Szydłowie i Kazimierzu.

– Na dziesięć placówek biorących udział w referendach za przystąpieniem do strajku opowiedziało się dziewięć (poparcie było wysokie – wynosiło przeważnie ponad 90% – przyp. red.). Wyjątkiem jest pod tym względem Przedszkole Miejskie nr 2 – poinformowała Ewa Janicka, prezes oddziału ZNP.

Rozpoczęcie strajku jest zapowiadane na 8 kwietnia. Co stanie się z przedszkolakami i uczniami? Konkretnej odpowiedzi na razie brak. Więcej ma być wiadomo jutro.

– Najlepsze rozeznanie co do kadry, jakie panują wśród niej nastroje, kto może strajkować, a kto przyjść do pracy, mają dyrektorzy placówek. W południe spotkamy się z nimi na naradzie poświęconej temu zagadnieniu – mówi Waldemar Boryń, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu w Urzędzie Miejskim w Pabianicach.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
78 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

walczcie minister Zalewska DO DYMISJI !!!!!!!!!!!!!

Żądamy 8 miesięcy wakacji. 10 godzin lekcyjnych w tygodniu. Po 5 tysięcy na rękę. Klas 5 osobowych. To tak na już

Eno. Co tak słabo? Żądaj 11 miesięcy wakacji, 5 godzin lekcyjnych w tygodniu. Po 20 tysi na rękę. Klas bezosobowych. Ech, że też takich matołów ziemia nosi.
Nauczyciele. Nie ustępujcie na krok. Wszak mamy teraz taki dobrobyt, że pisi muszą się tym podzielić!

W 100%popieram, a co do SP2 wstyd, lepiej się nie przyznawać że jest się tam nauczycielem.
Taka sytuacja nie pomaga reszcie, a wręcz przeszkadza.
Jeśli uda się wywalczyć jakiś grosz, to Ci co nie przystąpili do strajku nie powinni mieć z tego żadnych profitów.

Czyli jeśli ktoś nie popiera strajku to nie powinien dostać żadnej podwyżki? Idźmy dalej – przymusowy strajk dla wszystkich! Po co nam demokracja! Jeśli nie jesteś z nami to przeciwko nam. Nie dziwie sie swojej siostrze, że nie popiera tego strajku. Sama naucza i jest za podwyżkami dla nauczycieli, ale chce by odebrano im wszystkie przywileje. Każdy ma być równy w tym kraju. Pensje powinny być zależne od wielu czynników, ale przywileje powinny być zabrane np. nauczycielom, górnikom, policjantom itd.

Brawa dla tych dwóch szkół, widać że dla nich ważniejsi są uczniowie. Podwyżki za co niby. Teraz tysiąc a za rok znowu będzie mało.

Łamistrajk to typowa V kolumna.
Ale z wywalczonej podwyżki będzie chciał korzystać.
Ot taka wesz.
Gdyby miał odrobinę honoru, to te podwyżki winien przekazać na cel charytatywny.

A tych co przystąpią do strajku,powinno się zwolnić z pracy,a jeśli będą chcieli wrócić to podpisać z nimi kontrakty,płacić im za realnie przepracowaną godzinę,a w wakacje niech sobie truskawki zbierają.Nieroby na pełnych etatach!!!

Jedyna szkola gdzie na najbliższym zebraniu nauczyciel z podniesioną głową może spojrzeć rodzicom w oczy. Reszta będzie ze wstydu się tlumaczyc

To jest terroryzm. To jest zwyczajny akt terroru na dzieciach. Czy uczniowie są winni zaniechaniu negocjacji, czy uczniowie są partnerami do rozmowy o pieniądzach dla nauczycieli i czy można na uczniach wymusić podwyżki? Nie. To jest taki sam sposób działania jak podkładanie przez terrorystów bomb w metrze, strzelanie do ludzi w klubach, to jest to samo co rozjeżdżanie ciężarówką niewinnych ludzi. Podczas aktu terroru zawsze cierpią niewinni, którzy nie mają szansy się obronić. I nie ważne jak wzniosłe ideały stałyby za tymi działaniami są one zawsze nieusprawiedliwione, nie do zaakceptowania i hańbiące. Rząd jest daleko, spokojny i bardzo bezpieczny w… Czytaj więcej »

Jasne najlepiej protestować w wakacje wtedy wszyscy Cię wysłuchają i pochyłą nad sprawa, nie jestem nauczycielem ,ale jak słucham jaką to trzeba wykazywać się pasją i sumiennością za 2300 to boki zrywać ciekawe ilu za takie pieniądze pracuje i tak pięknie na co dzień wykazuje się w pracy, Ja osobiście miałbym wywalone i nie dziwię się. Lekarze pielęgniarki odchodzą od łóżek to jest ok, policjanci chorują też w porządku ,tylko nauczyciele te lenie nieroby osły i pasożyty ciągle czegoś chcą za nic ,że to jeszcze żyje to cud. Pozdrawiam nauczycieli i życzę wszystkiego dobrego i wytrwałości. PS. plują głównie Ci… Czytaj więcej »

Jeśli chcecie strajkować to strajkujcie u pracodawcy !!!
To
Zablokujcie sejm senat
Zablokujcie hotel poselski
Zablokujcie prywatne domy i rodziny ministrów premierów itd
Wtedy Ci Którzy wam płacą,
odczują na własnej skórze skutki waszego strajku .
Tacy wykształceni a tak słabo z logiką….

Franuś. Drugą stroną sporu jest dyrektor placówki. Kumasz dzieciaku?
Poczytaj trochę na ten temat. A następnie się wymądrzaj, człeku z „logiką”.

A dyrektor placówki to kto ?
Nauczyciel na pół etatu
I dyrektor rowniez na pół etatu
w jednej osobie i w tej samej placówce .

A kto powołuje dyrektora ?
Prezydent starosta wójt .

To jak dyrektor nauczyciel będący z rady pedagogicznej nauczycieli z którymi pracował
Z poparciem rady pedagogicznej ZNP związków zawodowych kuratorium
Będzie strajkowal przeciw systemowi
pieterko wyżej ?????
System działa tak,
że naciska się na ludzi w dół
nawet jeśli to nie logiczne .

Masz na myśli dyrektora placówki szkoły prywatnej utrzymywanych z opłat rodziców, tak ? To masz rację 😊 Bo z tego co wiem To w budżetówce dyrektor szkoły dostaje pieniadze od budżetu państwa jak sama nazwa wskazuje Więc naciski i strajki powinny być skierowane tam skąd płyną pieniądze lub płynie ich za mało . Dzieci nie dają fizycznie i bezposrednio pieniędzy na wynagrodzenia w szkołach . Uchwałę o pieniadzach na szkoky wykonuje prezydent, starosta, wójt Z subwencji oświatowej ustalonej w ministerstwach między stronami tego teatru . Subwencja oświatowa to pomniejszony dochód z podatku PIT który zostaje w budżecie np.miasta a nie… Czytaj więcej »

Zero szacunku zarówno dla uczniów jak i rodziców. Gdziescie byli darmozjady jak Tusk szkoły zamykał?

ZNP w Pabianicach robi sobie żarty z ludzi i niedopełnia procedur. Nic nie jest jasne, na nic nie ma regulaminów, sami ustanawiają sobie prawo jak akurat im odpowiada. W każdej placówce co innego, karty do głosowania kserowane w ilościach ile chcesz… MASAKRA. WPUSZCZACIE LUDZI NA MINĘ! Tak niepoważnego traktowania pracowników przez związek zawodowy dawno nie widziałam. Wstyd! Związkowcy są chronieni a co z pracownikami, którzy nie są związkowcami i przystąpią do tak niechlujnie przygotowanych strajków? ZNP z taką samą determinacją będzie ich bronić jak teraz poczynają zeby dopiec rodzicom i dzieciom? (a mówią że MENowi)

Pani Prezes mile zaskoczona wynikami. Sama nie spodziewała się że uda im się zmanipulować taką rzeszę wykształconych i inteligentnych ludzi. Brawo Pani Prezes! Pani niekompetencja, brak profesjonalizmu, igranie przepisami i polityka zezinformacji poskutkowały…

A może niezadowolonym nauczycielom przypomnieć Pana Prezydenta Komorowskiego kumpla Broniarza :Może czas zmienić pracę lub wziąć kredyt? A nie szantażować rodziców strajkiem?

Ja proponuję przypomnieć byłego prezydenta Lecha -„spieprzaj dziadu!”

Rodzice,
Jeśli nie zgadzają się z programem nauczania
i minister edukacji .
Powinni zastrajkowac w taki sposób,
nie posyłając wszystkich dzieci
do szkoły np.we wrześniu .

Fajne uczucie!!!!
gdyby wszyscy poczuli, jak to jest,
jak nie ma najważniejszego ogniwa,
na którym wszyscy zarabiają w szkolnictwie .

Komentarze i tu i na fb to dramat, pokazujący, że większość potrafi tylko wrzeszczeć i obrażać. Nie pasuje Wam poziom w szkołach i sposób bo nauczyciele się nie przykładają? Z dobrych nauczycieli w państwowych placówkach zostali pewnie tylko pasjonaci-hobbyści dla których to nie pieniądze są najważniejsze a misja. Co da podwyżka? Zwiększy konkurencyjność – więcej będzie chętnych nauczyciel na wakaty więc szkoła będzie miała wybór kogo zatrudnić, a nie będzie musiała brać każdego, kto ma papier. Mówicie wszyscy, że to dzieci są „tarczą, ofiarami i najwięcej tracą”. A kto traci najwięcej będąc przez lata uczniem słabych/sfrustrowanych/zdemotywowanych nauczycieli? Piszecie, żeby się… Czytaj więcej »

To przyjadą nauczyciele z Ukrainy i będą uczyć za 1800 zl
I jeszcze popołudniu skrobia na korepetycjach
I wyjadą po roku z całkiem niezla kasa .

zgadzam się z Panią w 100 %

Szanowni Państwo trochę faktów na temat tego strajku. Pytanie w referendum strajkowym brzmiało „Czy popierasz postulaty nauczycieli i czy jesteś za strajkiem”. To nie ma nic wspólnego z tym czy ktoś przystąpi do strajku. Już słychać wiele głosów, że w referendum ktoś zagłosował ZA ale do strajku nie przystąpi. Zobaczymy 8 kwietnia jaki będzie prawdziwy odsetek strajkujących. Pamiętajmy, że każdy strajkujący będzie miał potrącone 100-150 zł dniówki.

Lewakom z ZNP w d.. się poprzewracało! Gdzie byliście za KC PO???????????????????

Czekali na rządy PiS, który obiecał dobrobyt wszystkim, ale się zawiedli! 🙂

Przecież wtedy „Polska była w ruinie”, to nawet nie było szans na dychę podwyżki. Ale teraz, kasy jest w bród. 🙂
Jest różnica, prawiczku?

Tobie się poprzewracało nie tylko w d… !

Strajkujcie strajkujcie z tym waszym prezesem Broniszczem. My rodzice pomyślimy jak się odwdzięczyć za to dobro. Tacy jesteście poszkodowani i te pensje takie glodowe to co my rodzice mamy powiedzieć. Do kogo zastrajkować że co chwilę mamy strajk jakieś grupy zawodowej wyplacanej z panstwowych pieniędzy. To my na was pracujemy nie zapominajcie o tym.

Co masz do Bronisza ? Zobacz, jak były komandos P.D. broni praw pracowniczych w tym kraju !

Tacy biedni Ci nauczyciele,umęczone obiboki!A te fury nauczycielske pod każdą szkołą to z wygranej w totka?

Ale zazdrościsz !
A fury, to źle świadczą o tobie.
Moja sąsiadka jeździ dwoma wypasami, bo męża stać !

Jak ma niby,takiego bogatego mężusia,to może pańcia pracować społecznie.Nagle wszyscy bogaci z domu!A to dobre,boki zrywać!!!

” Pańcia „, to nie twój biznes a swoje super genialne rady pozostaw dla siebie i je stosuj ze zrywaniem boków włącznie z powodu własnej infantylności.
Ogarnij się, nie pisz głupot !

Sama się ogarnij,każdy ma prawo do własnego zdania,jak widać nie wiele osób popiera tych obiboków.No cóż,prawda w oczy kole!!!

Zdanie wymaga logiki a nie krytykanctwa i głupot, które tu wypisujesz.
Chyba ciebie !

I kto tu pisze o logice? A to „krytykanctwo” to z jakiego słownika??l to są właśnie efekty pracy tych zmęczonych nauczycieli

Dla ciebie, jak krowie na rowie : słownik PWN i przestań wypisywać kolejne głupoty, bo wychodzi na to, że ty nawet z żadnym nauczycielem nie miałeś ” efektów pracy ” !

No ale pisać potrafię.Aga nie kompromituj się publicznie!

Piękną laurkę sobie wystawiłeś. Gratulacje. Cud, że coś potrafisz, ale nie powołuj się ” publicznie „. Nie sztuka co pisać, tylko jak pisać a swoimi głupotami w temacie tego Portalu udowadniasz, że kompromitacja, to każda chwila twego życia…

Jakoś niewiele osób popiera te Twoje mądre wypowiedzi na tym portalu!

Mnie to wisi łącznie z tobą !

No i wszystko na ten temat! Pozdrawiam

Wzajemnie !

Pisz do siebie jeszcze…

Nie, te „fury” to bogaty współmałżonek. Dwójki nauczycieli z dziećmi nie stać na „fury”!

Mnie ciekawi, czy sami nauczyciele są zadowoleni ze wszyscy dostaną po równo? Zobaczmy szkoły średnie w Pabianicach. W niektórych do matury podchodzi połowa albo mniej.

Zanim pokazecie wydruk pensji nauczyciela,
który rozpoczyna pracę po studiach .
Pokażcie socjal,
który wam się należy z karty nauczyciela .
Wtedy będziemy mogli was pożalować lub nie .
A tak to jest mydlenie oczu społeczeństwu !

Jak już piszesz o socjalu to napisz dokładnie co się w nim zawiera, bo sam jestem ciekaw.
Coś mi się wydaje, że w d…. byłeś i g…. widziałeś.
Wymagania wobec nauczycieli są gigantyczne, to w takim razie opłacamy ich proporcjonalnie do oczekiwań. Aha zapomniałem że nauczanie to misja i powołanie, zaangażowanie i stanie ze sztandarem każdego dnia gotowym służyć społeczeństwu wynagrodzenie mogłoby nie istnieć.
Już nie mogę czytać tych obelg sfrustrowanych zakompleksionych Rodziców.

To wszystko nic w porównaniu do ” misji ’ czarnych kruków !

Jeśli karta nauczyciela nie zawiera korzyści finansowych takich jak
13 pensję
Wczasy pod gruszą
odprawy
Jubileusze
Pożyczki
dofinansowania
Inaczej naliczana emeryturę
2 miesięcy urlopu
Itd itd

Jeśli karta nauczyciela tego nie zawiera
To ja zlikwidować !
Żeby nie było domysłów !

Jeśli zarobki mają być podwyzszone i proporcjonalne do pracownika supermarketu
To warunki socjalne powinny być obniżone i rowniez proporcjonalne .

To co kolego wymieniłeś to ma każdy który pracuje w budżetówce prócz wakacji to raczej nie trafiłeś 😀
Druga strona medalu jest taka że nauczyciel nie pojedzie na tańsze wakacje w maju czy wrześniu, ale to już sxczegół.

Ja też nie pojadę, bo moje dziecko chodzi do szkoly , więc rodzinnie spędzamy czas tylko w najdroższych okresach przerw szkolnych

To co się tu dziś wylewa,to gorycz rodziców,którzy choć raz w życiu przebrnęli przez publiczną edukację swojego dziecka.

Ja bym chciał aby traktować ludzi równo. Co prawda praca pracy nierówna ale nauczyciele nie pracują 40 godz w tygodniu (nawet wliczając ich pracę w domu!), mają 3 m-ce w roku wolnego, Kartę Nauczyciela i inne przywileje, a poziom nauczania spada z roku na rok. Robotę zwala się na rodziców, szkołę czyli własne miejsce pracy traktuje jak zło konieczne! Nie przeginacie szanowni belfrowie?????? Jak komuś to nie odpowiada zwalnia się ze szkoły i idzie gdzieś, gdzie będzie zadowolony, a nie próbuje terroryzować społeczeństwo! Proste? A na marginesie: jakoś za PO siedzieliście jak mysz pod miotłą i nawet nikt nie myślał… Czytaj więcej »

A tak na marginesie : kiego grzyba ten maneż z PO na akord. Było. Teraz jest do d… !

Najlepsze to podwyżki dla tych co kończyli Wyższa Szkołę Humoru i uczą dzieci w przedszkolach lub klasach 1-3. No super. To ci, co na politechnice odpadli po pierwszej sesji….

Nauczyciele… Popatrzmy tak sprawiedliwie, co ludzi boli… Studniówki, wycieczki, teatry, kina…. Wszystko na tak zwany… krzywy ryj.

To dla nich też ciężka praca,a na koniec roku jeszcze drogocenne bibeloty do domu targają!!!Ci za tyrania!!!

A której szkole ?
komitet strajkowy
przeprowadził referendum lub rozmowę
nt. Strajku z rodzicami, co oni o tym sądzą?
i jaki mają stosunek do tej sytuacji ?

W której szkole zaproszono rodziców do poparcia ich postulatów i zadań ?
W której szkole poinformowano że walczą o poprawę sytuacji nauczania ich dzieci ?

Ps.plakaty na korytarzach,
Informacje typu popieram strajk na FC
się nie liczą .

A w której to instytucji słyszałeś Zenku o takich konsultacjach? Głupiego udajesz, czy…
Wszak oczywistym jest, że ten strajk winien mieć miejsce w wakacje i wówczas Zenki i im podobni z łaski się nań by zgodzili. 😄

Przecież wiadomo że to nic nie zmieni .

To jest tylko teatr między tymi samymi aktorami żeby urobic nas,
żebyśmy więcej płacili podatków .

Dziś nauczyciele dostaną 1000 zl
ale za tydzień
Rodzice będą wymagać od nauczycieli

A poza tym jeśli strajkuja w ZNP,
to wporzadku .
Ale jeśli strajkuja kosztem dzieci i rodziców
To wiadomo, ze zaraz będzie odbicie piłeczki .
Karma zraz wróci do nauczycieli
To jest proste jak drut .

Ta dyskusja jest bezcelowa widać że Ci co popierają strajk to tylko sami zainteresowani oraz ich rodziny, bo tylko Ci wiedzą jak ten zawód wygląda, plus jeszcze duży procent ludzi inteligentnych.
Próba przekonania pozostałych wygląda jak nauka gołębia gry w szachy, najpierw nasra na szachownice potem poprzewraca figury i na koniec powie że wygrał.
Pozdrawiam nauczycieli.

A ktoś wysilil się żeby poinformować rodziców ze chca strajkować i z jakiego powodu ?
Bo tylko nauczyciele i ich rodziny wiedzą czego chcą wtym strajku

A może by tak skrzyknąć się rodzice i we wrześniu zrobić strajk? Nie poślemy dzieci do szkoły to sprawa rozwiąże się sama. Będą mogli nauczać w szkołach… siebie nawzajem

Wszystkich, którzy tak zazdroszczą nauczycielom i uważają,że to nic nie warte obiboki polecam nauczanie domowe. Niech każdy zajmie się edukacją własnego dziecka na najwyższym poziomie.

Nauczyciele!!! zwolnijcie się z pracy i idźcie do pracy gdzieindziej jak Wam tak źle. Miejcie odwagę. Nikt Was nie trzyma na siłę. Jak braknie wówczas nauczycieli, to problem się rozwiąże i MEN aby Was przyciągnąć do pracy sam da podwyżki. Nie bądźcie tchórzami. (ps. mogę się założyć że nie wielu by się na to zdecydowało, wszak za dużo by stracili a pensje w innych branżach to 1,5-2 tys. max i bez przywileji)

Nie pisz głupot z widoku swoje uprzywilejowanej pozycji ! Gdzie byłeś, jak Policja strajkowała ? I gdzie będziesz, jak będą strajki w innych zawodach ( a na pewno będą ) ?
Łatwo pisać źle o innych, napisz coś o sobie. Masz dobrą pracę, extra zarobki – ciesz się – nie ubliżaj innym – jutro możesz stracić – w życiu rożnie bywa… włącznie z podwyżkami…

Policja nie strajkowała bo nie ma do tego prawa…

Nie czytasz, nie kumasz !

sam nie pisz głupot, wystarczy uwierzyć w siebie i brać byka za rogi, jak źle idzie się dalej, raz się wygrać raz się przegra, a nie wieczne narzekanie,

Jakich głupot, oprócz ciebie ?

Właśnie tak się teraz uczą dzieci,w domach tych umęczonych nauczycieli,na suto opłacanych korepetycjach.Za tą czarną strefę też się rząd powinien wziąć!!!

Panie Prezydencie, Starosto – gdzie można złożyć listę młodych wuefistów z uprawnieniami gotowych z dnia na dzień zastąpić swych sfrustrowanych starszych kolegów i koleżanki?

Do biedronki😀

Nikt nie żałuję ludziom zarabiać pieniędzy.
Nikt nie żałuję podwyżek nauczycielom .
Pytanie czy rodzice sa zadowoleni z reformy szkoły ?
Czy rodzice sa zadowoleni z pracy nauczycieli ?
O to jest ten spór pod tym artykułem

Zenon myślisz, że nadejdzie taki czas kiedy rodzice będą zadowoleni z oświaty szczerze wątpię. Problem tkwi w programie nauczania i podstawie programowej która przygotowuje MEN i nauczyciele muszą się tego trzymać , bo z tego są rozliczani. Ludzie wy też tak macie w pracy,że szef wam podaje zakres prac i obowiązków, a wy mówicie, że nie szefie ja to zrobię po swojemu inaczej to widzę. Prawda jest taka i nikt jej nie odczaruje do np handlu może iść każdy wymagane min j.polski komunikatywny, nauczyciel póki co musi mieć wykształcenie wyższe bardzo często dwa kierunki. Osobiście mam podwyżkę co dwa lata,… Czytaj więcej »