Strona główna Aktualności Z miasta MOK wypięknieje. Jeszcze w tym roku

MOK wypięknieje. Jeszcze w tym roku

3
Frontową ścianę Miejskiego Ośrodka Kultury zasłoniły rusztowania. To znak, że będą tutaj prowadzone długo oczekiwane prace remontowe.

Wykonawca, czyli firma z Łodzi (i jedyny oferent, jaki zgłosił się do przetargu na realizację robót) ma rozpocząć je jutro. Czasu jest niewiele, bo przedsięwzięcie należy sfinalizować najpóźniej do końca roku. Taki termin stanowił bowiem jeden z warunków otrzymania dofinansowania na inwestycję.

– Mamy informacje graniczącą z pewnością, że zdążymy to zrobić do świąt i tego będziemy się trzymać – mówi Maria Wrzos – Meus, dyrektor MOK.

Placówka pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w wysokości 220 tys. zł. Kolejne 240 tys. zł pochodzi z budżetu miasta. Sama placówka zabezpieczyła na ten cel z własnych środków 46 tys. zł, bo do kosztów prac trzeba jeszcze dodać VAT (będzie częściowo odliczony).

– Granty celowane w kulturę są niezwykle ważne, bo dużo łatwiej jest nam zdecydować się na dołożenie brakującej kwoty. Na pewno gdyby nie one, nie zdecydowalibyśmy się na remont i ten budynek w dalszym ciągu wyglądałby tak, jak w chwili obecnej – podkreśla prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Remont frontowej ściany obejmie m.in. naprawę tynków, odtworzenie sypiącej się attyki, odrestaurowanie drzwi wejściowych, odnowienie schodów, malowanie elewacji oraz wymianę okien na drewniane, w kolorze ciemnobrązowym (te na pierwszym piętrze będą półokrągłe). Po remoncie pochodzący z 1903 roku ma wyglądać tak, jak kiedyś. Oprócz tego zostanie podświetlony.

– Ważnym elementem będzie też podnośnik dla wózków inwalidzkich (na ścianie północnej – przyp. red.), bo coraz więcej osób niepełnosprawnych korzysta z dostępu do kultury w naszym ośrodku – dodaje dyrektor.

Prace zostaną przeprowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem, budynek jest bowiem wpisany do gminnego rejestru zabytków.

Dyrekcja MOK ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się pozyskać dofinansowanie również na remont zachodniej i wschodniej ściany.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Po drugiej stronie na Kilińskiego macie stare kamienice, które sypią się. Może je dla przykładu byście wyremontowali, żeby nie zawaliły się mieszkańcom na głowy? Niech zgadnę. Pieniążków nie ma, bo poszły na tramwaj, zwężenie głównej ulicy miasta i rom czy mok prawda? :/

Oj tam… Sie czepiasz. Ważne, żeby facjatę z fasadą pokazać na sweet foci, poklepać się wzajemnie, rąsię przybić, wypiąć dumnie pierś do orderu… Kogo obchodzi jakaś twoja kamienica? Też nie masz innych zmartwień? Ludzie tu sie urabiają po pachy by miasto piękniało (bo filmy kręcą z II wojny), a taki to nic nie uszanuje. Tylko dej i dej… : /
Niegrzeczny jesteś. Za karę przywalimy ci w nowym roku nowe podwyżki za wodę, śmieci, prąd… To ci przejdzie pajacowanie

Last edited 1 rok temu by Nolan

ktosiu, są rzeczy ważne i ważniejsze , w tym przypadku MOK jest ważniejszy niż jakieś tam kamienice na Kilińskiego, w przeciwieństwie do kamienic w MOK-u dzieje się coś dobrego dla mieszkańców naszego miasta ( oczywiście tych co chcą coś robić ciekawego niż siedzieć z dupą na kanapie ) , poczytaj o ofercie MOK-u i porozmawiaj np. z rodzicami , którzy prowadzają tam swoje dzieci na zajęcia, a lista zajęć do wyboru, dla dzieci, jest spora, nie mówiąc o ofercie zajęć dostępnej dla seniorów itd., ale czytam twoje przemyślenia i domyślam się , że żadne argumenty do ciebie nie trafią, dla… Czytaj więcej »