Strona główna Styl życia Mój Prąd 4.0 i nie tylko – poznaj nowe zasady dofinansowania do...

Mój Prąd 4.0 i nie tylko – poznaj nowe zasady dofinansowania do fotowoltaiki

1

Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne pozwalające na pozyskanie energii z odnawialnych źródeł stały się dla wielu Polaków szansą na uniezależnienie się od druzgocących podwyżek cen. To sposób na dołożenie swojej cegiełki do dbałości o środowisko naturalne przy jednoczesnym obniżeniu rachunków. Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne są dodatkowo wspierane przez różne programy dofinansowania. Sprawdź, jak działają i dlaczego warto z nich skorzystać!

Dofinansowanie do fotowoltaiki to prosty sposób na obniżenie kosztów inwestycji w odnawialne źródła energii, a tym samym sposób na skrócenie czasu, w którym zwrócą się przeznaczone na nią środki. W zależności od wykorzystanych programów oraz mocy instalacji ten okres może się skrócić nawet o ok. 3 lata!

Dofinansowanie do fotowoltaiki z programu Mój Prąd 4.0

Nabór wniosków do najpopularniejszego programu Mój Prąd w wersji 4.0. rozpoczął się 15 kwietnia. Dofinansowanie do fotowoltaiki jest dostępne jak dotychczas dla osób fizycznych w ramach produkcji energii na własne potrzeby. Warunkiem jest jednak przystąpienie do nowego systemu rozliczeń prosumenckich (net-billing). Bezzwrotną dotację można otrzymać z tytułu:

  • zakupu, dowozu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp,
  • zakupu, dowozu i montażu magazynu energii lub urządzenia do magazynowania ciepła (w tym pompy ciepła),
  • zakupu, dowozu i montażu systemu do zarządzania wytworzoną energią.

Środki przydziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna kwota dotacji to aż 20.500 zł (4000 zł na samą instalację fotowoltaiczną), a łączny budżet programu na 2022 rok to aż ok. 321 mln zł! Najwięcej z programu mogą „wyciągnąć” ci, który zainwestują w panele fotowoltaiczne oraz w magazyn energii, magazyn ciepła i system zarządzania energią. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości magazynowania energii z fotowoltaiki, wejdź na stronę FlexiPower Group, gdzie jest to szeroko wyjaśnione. Firma, która m.in. projektuje i wykonuje instalacje fotowoltaiczne, jest w stanie przeprowadzić klienta przez cały proces pozyskiwania finansowania zewnętrznego.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w formie ulg

Bardzo atrakcyjne może być również dofinansowanie do fotowoltaiki w formie ulg podatkowych. W ten sposób można zaoszczędzić nawet ponad 10 tys. zł odjętych od należnego podatku.

Fotowoltaika 2022 – dofinansowanie w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Z odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2022 r. mogą korzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami istniejących budynków jednorodzinnych i rozliczają się na podstawie podatku liniowego, według skali podatkowej lub ryczałtem. Pozwala ona na odliczenie od podstawy opodatkowania do 53 000 zł przeznaczonych na montaż instalacji fotowoltaicznej, wymianę pieca, wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku i inne inwestycje związane z jego termomodernizacją.

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie 100% kosztów kwalifikowanych poniesionych we własnym zakresie, do kwoty 53 000 zł. Im wyższa kwota inwestycji, tym wyższa ulga.

Ulga dla rolników

Rolnicy mają natomiast możliwość odliczenia 25% kosztów inwestycji od kwoty podatku rolnego. Jeśli kwota należnego odliczenia jest wyższa niż kwota podatku, jej pozostałą część można odliczyć w kolejnym roku – i tak przez maksymalnie 15 lat. Pozwala to znacznie zmniejszyć koszt inwestycji w montaż instalacji fotowoltaicznych. Należy jedynie pamiętać, że ulga jest dostępna wyłącznie dla rolników, którzy nie korzystali ze wsparcia finansowego na zakup mikroinstalacji pochodzącego ze środków publicznych!

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2022 – „Czyste Powietrze”

Kolejny program dofinansowania dostępny dla gospodarstw domowych to Czyste Powietrze. Umożliwia on częściowe sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp, ale także innych przedsięwzięć pomagających ograniczać produkcję zanieczyszczeń powietrza.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 69 000 zł. Dofinansowanie do fotowoltaiki może w tym przypadku pokryć nawet 90% wszystkich kosztów kwalifikowanych!

Energia Plus dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Energia Plus to dofinansowanie dla firm, którego wysokość zależy od mocy instalacji. Obecnie istnieje możliwość uzyskania pożyczki pokrywającej 80% kosztów zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych lub innych inwestycji pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na energię czy też emisji zanieczyszczeń.

Programy regionalne 

Dofinansowanie często można uzyskać także w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Warunki i wysokość dofinansowania są zróżnicowane. Po wszelkie informacje polecamy udać się do WFOŚiGW właściwego dla danego regionu.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Warto sie zapoznać jakie można uzyskać dopłaty, zreszta firmy montujące instalacje chętnie we wszystkim pomogą, u mnie polenergia fotowoltaika bardzo chetnie we wszystkim oferowałą pomoc, zresztą nawet ich finansowanie jest bardzo korzystne.