Strona główna Aktualności Z miasta Minister zdrowia zaskoczył pabianicki szpital

Minister zdrowia zaskoczył pabianicki szpital

14
Cena była niewygórowana, dokumenty załatwione, a wykonawca prac wybrany. Podpisanie z nim umowy na budowę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy pabianickim szpitalu wydawało się formalnością. Rozpoczęcie inwestycji jednak się opóźni. 

Powodem tego jest wydane 27 czerwca rozporządzenie ministra zdrowia, które precyzyjnie określa parametry i wygląd lądowisk. W porównaniu z obowiązującymi przepisami zmiany są na tyle istotne, że realizacja projektu w jego dotychczasowym kształcie nie wchodziła w grę. Dla Pabianickiego Centrum Medycznego to niemiłe zaskoczenie.

– Z firmą, która złożyła najkorzystniejszą ofertę mieliśmy już zawierać umowę na roboty. Niestety, plan musiał ulec modyfikacji ze względu na nowe wytyczne. Należy do nich m.in. wysokość płyty, którą w stosunku do pierwotnych założeń trzeba będzie podnieść. To dlatego, że pomiar nalotów będzie się odbywał nie z odległości 600 metrów, a 1 kilometra. Zmian jest oczywiście więcej – mówi Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno – technicznych w spółce.

Projekt zamienny został już przygotowany, teraz szefostwo PCM czeka na zamienne pozwolenie na budowę z wydziału architektury i budownictwa w starostwie powiatowym. W pierwszych dniach sierpnia ma być ogłoszony przetarg na realizację przedsięwzięcia.

Nowe przepisy dotyczą również szpitalnych oddziałów ratunkowych. W Pabianicach trwa właśnie jego generalny remont. I już wiadomo, że to, co zostało zrobione, niezupełnie odpowiada wchodzącym w życie wymogom.

– Musimy np. wygospodarować miejsce na salę do segregacji chorych oraz na salę dekontaminacji, a więc poprzestawiać nowe ścianki działowe, które już są… Takie działania wiążą się z dodatkowymi kosztami, które spadają na naszą spółkę – zauważa Adam Marczak.

Budowa lądowiska i modernizacja SOR nie byłyby możliwe, gdyby nie pieniądze, jakie Pabianickie Centrum Medyczne dostało z Unii Europejskiej. Inwestycje muszą być jednak zakończone w ściśle określonym terminie, niedotrzymanie go wiąże się z koniecznością zwrotu pozyskanych środków.

– Na realizację tych dwóch zadań mamy czas do końca lutego przyszłego roku i jest szansa, że uda nam się w nim zmieścić. Niemniej wystąpiliśmy do ministra zdrowia z wnioskiem o wydłużenie terminu o kolejnych pięć miesięcy, czyli do 31 lipca i nie wyobrażamy sobie, aby nadeszła odpowiedź odmowna – dodaje Adam Marczak.
REKLAMA
Poprzedni artykułKsiądz Michał Misiak powraca do Kościoła. Ekskomunika zdjęta
Następny artykułSprawy Czytelników: „Wieloryb” do poprawki
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ministerstwo powinno dołożyć skoro wymyślają zmiany a nie żeby PCM wykładał kasę.

Swego czasu dołożyli do PCM plan ” B „, który dla Pabianic okazał się koszmarem.

Taki wielki koszmar że szpital uratowali, a dług już jest spłacony….. Taki koszmar że masz gdzie się leczyć…. Taki koszmar że ponownie mamy pogotowie z nowymi kartkami w mieście….. Taki koszmar że 3 razy szpital pomógł moim dzieciom w potrzebie…… Taki koszmar że uratowali życie mojej koleżance…….. Tyle tych koszmarów masz drogi YaGo ale jak nie daj bóg będziesz mieć wylew czy zawał czy inne losowe zdarzenie i złapiesz ten telefon, wybierzesz 112 lub 999 i karetka będzie za 5 minut i Cie uratują albo trafisz do szpitala w 15 minut a nie 40 i przeżyjesz to ciekawe czy wtedy… Czytaj więcej »

Dokładnie wszyscy wieszają psy na pracownikach szpitala a jak coś się dzieje to kierunek PCM. Nie podoba Wam się szpital i to jak pracują tam lekarze to w łódzkiem jest pełno innych szpitali.

@Jarek
I bardzo dobrze, że są, bo nie wszystko jest w PCM.
Jaki kierunek ? Kto ma kasę, ma wybór. Nie tylko PCM.
A pozostali to maja się wybierać z różnych powodów do Łasku lub Łodzi, gdy jest szpital w Pabianicach ?

Tylko nie chętnie nas w innych przyjmują bo niestety należymy do Pabianic i mamy szpital tylko jak dla mnie ten szpital to kompletna porażka!!!

Ja nie miałem żadnych problemów ( Kopernik, Barlicki ), że z Pabianic, że mamy szpital. Przyjęli, zoperowali, jest dobrze.
Jest nadzieja, bo jest nowy prezes a poza tym szpital z trudem dźwiga się z upadku po latach ” jakiegoś ” tam funkcjonowania.
Najważniejsze, że jest. Tylko od władz miasta i szpitala zależy, jaki będzie …

@Pabianiczanin Ano koszmar, bo zablokowano wszelkie inwestycje w mieście. Ano koszmar, bo plan ” B ” był do dupy i generalnie gleba w całej Polsce. Ano koszmar, bo nie ja jestem od planów ratowania szpitatli w tym kraju. Ano koszmar, bo nikt nie dziękuje Prezydentowi Dychcie, za uratowanie szpitala, tylko ciągle wieszaja na nim psy o wszystko. Ano koszmar, bo wtedy szpitala by nie było. Ano koszmar, bo ledwo się załapaliśmy w sieć szpitali i miało być lepiej a nie jest. Ano koszmar, bo dopiero po spłaceniu przez miasto długów teraz szpital i miasto może liczyć na jakiś rozwój. Ano… Czytaj więcej »

Niedawno korzystałam z SOR, trochę to trwało ponieważ w pierwszej kolejności obsługują sprawy nagłe i karetki. Szpital jest potrzeby bardziej niż nowa galeria. Pozdrawiam normalnych

Jestem zupełnym laikiem co do zasad panujących w lotnictwie , w tym lotnictwie ratunkowym , ale kojarze sytuacje ratunkowe kiedy to śmigłowiec lądował na zupełnie nieprzygotowanym terenie i robił to bardzo profesjonalnie. Wiadomo oczywiście , że lądowisko przyszpitalne to nie podwórko czy polana w lesie i muszą być zachowane wysokie standarty ale czy trzeba było niszczyć to co jest już przygotowane i zapłacone , to trochę przesada. I dlaczego w budowę lotniska inwestuje PCM skoro to ogólnopolski system ratownictwa w tym lotniczego. Powinno to być finansowane z budżetu państwa , chyba.

Czytaj uważnie. Kasa jest z Unii a umowa jeszcze nie podpisana więc nie zapłacone

Prawo nie działa wstecz. To tak jak wybudował bym dom 5lat temu i obecnie nie spełnia wymogów to mam wyburzyć? Jezeli juz ogłasza się przetarg to powinno być zgodne na daną chwilę z przepisami. Zmienia się przepisy a później powstają takie twory jak na jutrzkowickiej droga.

A co z tą drogą nie tak? Bo unikam jak ognia

Wyspy na których można rozłożyć kocyk i się poopalać. A w ich miejsce mogły być scieżki rowerowe w obu kierunkach