Strona główna Aktualności Z miasta Liderzy inwestycji: Pabianice wygrzebują się z dna

Liderzy inwestycji: Pabianice wygrzebują się z dna

9

Jak wynika z rankingu opracowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” nie jesteśmy potentatem inwestycyjnym. Pabianice awansowały jednak o kilkanaście pozycji. 

W rankingu dotyczącym lat 2015-17 znalazło się 267 miast powiatowych. Pabianice uplasowały się na 245. miejscu i zaliczyły awans o 16 pozycji. Średnie wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca to 221,30 zł. Biorąc pod uwagę miasta województwa łódzkiego, gorzej jest jedynie w Zgierzu – 184,25 zł na jednego mieszkańca. Najlepszym miastem powiatowym z naszego regionu jest Tomaszów Mazowiecki. Tam w przeliczeniu na jednego mieszkańca inwestuje się aż 727,83 zł.

Czy możemy liczyć na lepszy wynik w przyszłości?

– 2015 to rok spłaty zobowiązań po zadłużonym SP ZOZ-ie. Wydatki inwestycyjne wynosiły wtedy 5,1 mln zł, rok później 16,1 mln zł, a w 2017 roku – 22,5 mln zł. Warto zwrócić uwagę, że od 2014, czyli ostatniego roku w starej kadencji,  do 2017 roku kwota na inwestycje wzrosła trzykrotnie – wyjaśnia prezydent Grzegorz Mackiewicz.
– Najważniejsze inwestycje dopiero przed nami. Pozyskaliśmy na nie 150 milionów unijnych funduszy. Na bieżący rok planowane wydatki wynoszą 93,4 mln zł, choć przez opóźnienia w realizacji tramwaju ich wykonanie będzie niższe.

O dużym sukcesie może mówić wójt Adam Topolski gmina Ksawerów zanotowała olbrzymi skok w rankingu gmin wiejskich z 517 na 261. W Ksawerowie wydaje się 775,65 zł na jednego mieszkańca. Jednak najlepszym wskaźnikiem może pochwalić się wójt Henryk Gajda. W gminie Pabianice, która uplasowała się na 140. miejscu (spadek z 95.), wydaje się aż 922,40 zł. Reszta gmin naszego powiatu jest daleko w tyle : Lutomiersk – 613, Dłutów – 478 i Dobroń – 1386.

Pełny ranking.

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo! W Ksawerowie widać zmiany, kolejna kadencja wójta Topolskiego przy wsparciu PiS pokaże, że nawet gmina wiejska może pozyskiwać inwestorów i logicznie lokować kapitał. Pabianice mogą tylko się uczyć.

Lepiej spojrzeć na Tomaszów Mazowiecki nr 1 w zestawieniu, który również jest zarządzany przez prezydenta z PiS. Prezydent Zgierza powoli naprawia to co PSL zostawiło po sobie.

Imwestycje miejskie to rowniez inwestycje spolek miejskich i remonty nazywane remontami a nie inwestycjami, miasto wygrzebalo sie ze szpitala i jak ruszy remont Zamkpwej to znow bedzie liderem inwestycji..taka glupia statystyka, a propos Pis – oddajcie banery D.Cymermana

Statytstyki sa glupie bo jak w wiejskiej gminie zrobia droge za 2 mln to stastystycznie na mieszkanca wychodza tysiace

Gmina Pabianice bez wsparcia PIS jest jeszcze wyżej w rankingu – i o tym nie piszesz, ciekawe laczego

najważniejsze, że widać progres. Prezydencie Mackiewicz – kazdy kto się przejdzie po mieści widzi, ze się poprawia infrastruktura, co cieszy oko. Rankingi rankingami – w następnym będzie duzo lepiej dzięki Pana pracy.

Chyba żart. Co się poprawia? Progres to widać w gminach ościennych. U nas market na markecie. Zamykanie lokalnych knajp bo pseudo radni za dużo kasy chcieli. Za trochę oddadzą za darmo tereny koło Szpitalnej bo nikt nie będzie tego chciał nawet za grosze. Przejdź się po mieście i popatrz okiem gospodarza, a nie zaślepionego człowieka twarzą Mackiewicza. Wszędzie bród (nawet odmulony staw już jest zasyfiony), ścieżki, które miały powstać to jakiś śmiech, krzywe chodniki. Mieszkańcy muszą się nawet prosić innych ludzi w budżecie obywatelskim, aby mogli normalnie chodzić i żeby nie złamać nogi. Mackiewicz i jego ludzie potrafią teraz wydawać… Czytaj więcej »

Masz Kolego rację. „Ludzie to idioci”. Wystarczy sypnąć pięćset złotowym banknotem, a na byle dziadostwo zagłosują… 😉