Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Kręcone włosy – kosmetyki i prawidłowa pielęgnacja loków

Kręcone włosy – kosmetyki i prawidłowa pielęgnacja loków

0

Kręcone włosy wzbudzają skrajne emocje, a mimo to są obiektem pożądania wielu kobiet. Na całym świecie naturalnie kręcone włosy ma jedynie około 5% ludzi. Jednak utrzymanie ich zachwycającego wyglądu wymaga ogromnego nakładu pracy. Osoby obdarzone prostymi włosami mogą ułożyć je w zaledwie kilka minut, natomiast kręcone włosy wymagają znacznie większej uwagi.

Kręcone włosy kojarzą się z mnóstwem problemów. Jednym z najbardziej oczywistych jest ich puszenie się i chłonięcie wody. Poza tym są suche i łamliwe, co nie ułatwia ich ujarzmiania.

Każdy rodzaj włosa wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Włosy kręcone oraz loki są zazwyczaj wysokoporowate. Porowatością włosów nazywane jest rozchylenie łusek względem siebie. Możemy tu wyróżnić niską, średnią oraz wysoką porowatość. Każdy z tych typów włosów wymaga innego rodzaju pielęgnacji.

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

  • są suche – przez spiralną budowę sebum nie może dotrzeć do końcówek włosów, przez co zalega przy samej cebulce,
  • są matowe – włosy wysokoporowate nie odbijają światła,
  • elektryzują się i puszą.

Czego powinny unikać posiadaczki kręconych włosów?

  • rozczesywania na sucho – włosy puszą się i elektryzują,
  • tarcia ręcznikiem – w czasie wykonywania tej czynności dochodzi do łamania się kosmyków,
  • zbyt częstych i intensywnych stylizacji,
  • kosmetyków z detergentami, takimi jak SLS i SLES,
  • mycia w gorącej wodzie, ponieważ łuski włosów rozchylają się jeszcze bardziej, przez co włosy stają się matowe,
  • czesania włosów przy pomocy grzebienia z gęsto rozstawionymi zębami – przyczynia się do nadmiernego wyrywania i łamania włosów,
  • suszenia i prostowania – wysoka temperatura przyczynia się do wysuszenia i tak już suchych włosów,
  • kosmetyków posiadających w swoim składzie alkohol, ponieważ wysuszają one włosy.

Szczegółowe informacje na temat pielęgnacji włosów znajdziesz tu.

Włosy wysokoporowate, czyli jakie?

Od stopnia porowatości włosów zależy sposób ich pielęgnacji. Wyodrębnia się włosy niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate, zależnie od poziomu ich zniszczenia. W przypadku zdrowych włosów ich łuski przylegają do rdzenia, im bardziej zniszczone włosy, tym bardziej łuski są odchylone.

Włosy niskoporowate

Jest to najzdrowszy typ włosów, ponieważ łuski ściśle przylegają do rdzenia. Są one odporne na stylizację, a przy tym minimalnie chłoną wodę. Mimo to ten rodzaj włosów nie jest odporny na zniszczenia. Włosy niskoporowate są trudne w zmoczeniu i wysuszeniu. Już na pierwszy rzut oka wyglądają zdrowo – są lśniące, nie puszą się i nie elektryzują.

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate są połączeniem włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Wbrew pozorom jest to często występujące zjawisko, ponieważ zdrowe włosy bardzo łatwo zniszczyć nieumiejętną pielęgnacją, agresywną stylizacją czy zbyt intensywnym farbowaniem.

Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate są całkowitym przeciwieństwem włosów niskoporowatych. Charakteryzują się wysoką chłonnością. Łatwo je zmoczyć, ale równie szybko schną. Najczęściej są suche, zniszczone, puszą się i elektryzują. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie sprawiają problemu podczas układania.

Określenie typu porowatości włosów ma pomóc w ustaleniu ich prawidłowej pielęgnacji. Jednak preparaty do włosów mogą różnie wpływać na ich kondycję, dlatego tak ważne jest sprawdzenie poszczególnych kosmetyków na sobie i obranie najbardziej optymalnej pielęgnacji.

Włosy u nasady są zawsze w lepszej kondycji niż ich końce, ponieważ czerpią składniki odżywcze i nawilżenie ze skóry.

Włosy wysokoporowate są łatwe w diagnozie. Wystarczy umieścić włosa między palcem wskazującym a kciukiem i przesunąć nimi od końca aż do cebulki. Jeżeli nierówności są wyczuwalne, wówczas mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi.

Pielęgnacja włosów kręconych

Pielęgnacja włosów kręconych powinna opierać się przede wszystkim na ich odżywieniu i nawilżeniu. W tym przypadku samo mycie ich przy pomocy szamponu nie wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy włos jest inny, a co za tym idzie – ich reakcja na poszczególne składniki preparatów pielęgnacyjnych może być różna.

Kręcone włosy bardzo często są matowe, suche, a przy tym puszą się pod wpływem wilgoci. Na poprawę ich kondycji wpływ mają preparaty odżywiające i nawilżające. Powinny być one lekkie, tak by nie obciążały włosów oraz delikatne. Należy unikać alkoholu w składzie kosmetyków, ponieważ wysusza on pasma włosów.

Jakie składniki powinny znaleźć się w kosmetykach do włosów kręconych?

  • emolienty – tworzą warstwę ochronną, która odpowiada za zmniejszenie intensywności odparowywania wody z naskórka oraz natłuszczenie skóry. Są to na przykład:
    a) olej arganowy,
    b) masło shea,
    c) silikony,
    d) olej lniany,
    e) oliwa z oliwek,
    f) masło jojoba,
    g) parafina.
  • humektanty – są to substancje nawilżające, wchłaniające wilgoć z powietrza i gromadzące je w cebulce włosa. Dzięki nim włosy są miękkie. Wśród nich znajdziemy:
    a) glicerynę,
    b) miód,
    c) mocznik,
    d) kwas hialuronowy,
    e) sok z aloesu,
    f) panthenol.
  • proteiny – przyczyniają się do odbudowy aminokwasowej struktury zniszczonych włosów. Mają zbawienny wpływ na zniszczone, matowe oraz trudne do ujarzmienia włosy. Proteiny znajdują się w takich produktach spożywczych, jak; jogurty, jajka czy kefiry. Proteiny hydrolizowane:
    a) keratyna,
    b) kolagen,
    c) jedwab,
    d) mleczko pszczele,
    e) l-cysteina.

Silikony wprawdzie należą do emolientów, jednak zazwyczaj nie są zalecane w składach kosmetyków przeznaczonych do kręconych włosów. Pozostawiają one na włosach tłustą warstwę, która sprawia, że włosy wyglądają na zdrowe, jednak w rzeczywistości nie zostają one zregenerowane, a oblepione filmem, co z kolei wpływa na zmniejszenie wchłaniania substancji aktywnych przez włosy.

Silikony mają wiele zalet, takich jak ochrona włosów przed utratą wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Mają również wpływ na wygląd skrętu włosa oraz ich połysk. Chronią kręcone włosy przed elektryzowaniem się i puszeniem.

Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość silikonu na włosach może je obciążyć oraz skutecznie zablokować wchłanianie się składników odżywczych pochodzących z masek i odżywek. Dlatego też zalecane jest stosowanie preparatów z lekkimi silikonami, które z łatwością usuwane są z powierzchni włosów w czasie mycia.

Mycie i suszenie kręconych włosów

Kręcone włosy powinny być myte delikatnie. Do tego celu należy użyć odpowiedniego szamponu, który pozwoli zachować ich dobrą kondycję i zdrowy wygląd. Podczas mycia warto unikać gorącej wody. Na kondycję włosów zdecydowanie lepiej wpłynie letnia woda oraz wykonanie ostatniego płukania przy pomocy chłodnego strumienia, który domknie łuski włosów.

Osuszanie włosów ręcznikiem powinno odbywać się przez dociskanie pasm do ręcznika przy jednoczesnym unikaniu tarcia. Kiedy włosy są jeszcze wilgotne, należy nałożyć na nie odżywkę bez spłukiwania, która sprawi, że loki będą bardziej sprężyste. Trzeba jednak pamiętać, że każde włosy mogą zareagować w inny sposób na konkretne preparaty i to co dla innych jest dobre, niekoniecznie sprawdzi się u nas. W tym przypadku nie ma innego wyjścia – trzeba przetestować wpływ poszczególnych kosmetyków na własnej skórze.

Odżywki do włosów Ziaja znajdziesz tutaj.

Nie należy rozczesywać suchych włosów. Do wilgotnych pasm zalecane jest używanie grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. W przypadku, gdy włosy nadmiernie się elektryzują, warto sięgnąć po drewniany grzebień.

Suszenie włosów przy pomocy suszarki należy ograniczyć do niezbędnego minimum, ponieważ wpływa ono negatywnie na ich kondycję. W przypadku konieczności skorzystania z suszarki warto pamiętać, by:

  • nie suszyć włosów gorącym nawiewem,
  • wybrać model z funkcją jonizacji,
  • suszyć włosy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Szampony do włosów kręconych

Szampon przeznaczony do włosów kręconych powinien charakteryzować się delikatnym działaniem oczyszczającym, który zadba zarówno o skórę głowy, jak i pasma włosów. Szampon do kręconych włosów powinien:

  • nadawać lokom sprężystości,
  • zapobiegać nadmiernemu skręcaniu się loków oraz ich samoistnemu prostowaniu się,
  • zapobiegać puszeniu i elektryzowaniu się włosów.

Jakie składniki powinny znaleźć się w szamponach do kręconych włosów?

  • wodorosty,
  • koper włoski,
  • wyciąg z bambusa, który odpowiada za nadanie sprężystości lokom przy jednoczesnym ograniczeniu ich puszenia,
  • olejki roślinne, nabłyszczają, nawilżają i uelastyczniają kręcone włosy, a także chronią je przed działaniem wolnych rodników,
  • proteiny – odpowiadają za intensywne nawilżenie włosów oraz podkreślają ich skręt.

Koper włoski i wodorosty są uważane za innowacyjne składniki, które do tej pory nie były wykorzystywane do pielęgnacji włosów. Mają one wygładzać włosy i zmniejszyć ich tendencję do puszenia.

Szampony do włosów Ziaja znajdziesz tu.

Nawilżanie i odżywianie kręconych włosów

Kręcone włosy, chyba jak żadne inne, potrzebują nawilżenia i odżywienia. Z natury są one suche i łamliwe, puszą się i elektryzują, co z kolei wpływa na wygląd loków.

Aby włosy pozostawały w dobrej kondycji konieczne jest regularne nakładanie na nie odżywki – najlepiej po każdym myciu. Ponadto przynajmniej raz w tygodniu warto sięgnąć po maskę do włosów, która będzie miała działanie nawilżające i odżywcze. Przed zakupem preparatów do pielęgnacji, należy zwrócić uwagę na ich skład, w którym powinny znaleźć się nawilżające emolienty, proteiny i humektanty. Odżywki i maski powinny być nakładane od połowy długości włosów lub od ucha, tak by unikać stosowania ich na nasadę, ponieważ może to skutkować ich szybszym przetłuszczaniem się oraz obciążeniem włosów.

Maski do włosów Ziaja znajdują się tutaj.

Kręcone włosy a olejowanie

Olejowanie kręconych włosów jest bardzo pożądanym zabiegiem, ponieważ wpływa na poprawę ich wyglądu, a także pomaga w podkreśleniu loków. W tym przypadku zalecane są:

  • olej jojoba,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej kokosowy,
  • olej awokado.

Kręcone włosy są suche i delikatne, przez co stosunkowo szybko chłoną olej. Dlatego też nie zaleca się pozostawiania go na całą noc – włosy staną się przeciążone. Podczas wyboru oleju należy unikać oleju rycynowego, który nie sprawdza się w przypadku loków. Najbardziej polecaną metodą olejowania kręconych włosów jest olejowanie na mokro.

Podsumowanie

Kręcone włosy bywają trudne do ujarzmienia i utrzymania w dobrej kondycji. Odpowiednia pielęgnacja dla osób początkujących może wydawać się żmudna, jednak uzyskane efekty z całą pewnością zrekompensują cały trud.

REKLAMA