Strona główna Aktualności Kolejni pabianiczanie w szeregach WOT

Kolejni pabianiczanie w szeregach WOT

6
W marcu w skład 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpi kolejnych 135 ochotników, w tym dwie osoby z Pabianic. 

Nowi „terytorialsi” zostaną wcieli do 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu. Ci, którzy nie byli nigdy w wojsku, a jest ich większość, 1 marca rozpoczęli szkolenie podstawowe –
tzw. „szesnastkę”. 9 marca w zgierskich koszarach pojawią się rezerwiści, aby odbyć ośmiodniowe szkolenie uzupełniające.

– Już w sobotę rekruci otrzymają broń i przystąpią do szkolenia strzeleckiego, taktycznego, medycznego i terenoznawstwa. Zakończy je tzw. pętla taktyczna, czyli egzamin. 16 marca złożą przysięgę wojskową i staną się wtedy pełnoprawnymi żołnierzami – informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk, szef Sekcji Komunikacji Społecznej 9 ŁBOT.

Ochotnicy zjeżdżają z całego województwa. Na liście odhaczają się mieszkańcy m.in. Łodzi, Zgierza, Opoczna, Pabianic, Brzezin, Koluszek, Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego. Średnia wieku większości to 20 – 35 lat a najstarszy ochotnik ma 52 lata. Zdecydowana większość z nich ma wykształcenie średnie i wyższe.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. To zadanie ma być realizowane w czasie pokoju m.in. poprzez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą w zwalczaniu agresora. Obecnie w WOT w całej Polsce służbę pełni 18 tys. żołnierzy.

W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy 467 żołnierzy OT.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Duże dzieci bawią się w wojsko.

Zazdrościsz?

Pamiętam jak założyciel tej „FORMACIJ” Antonio M. opowiadał w TV ze po 2 tygodniach szkolenia ci „zolnierze” będą w stanie pokonać pluton Specnazu!!!!!!!!!Gratuluje fantazji heheheheh.

Kiedyś. Mam nadzieję, że już niebawem, to coś zostanie rozwiązane, a środki przekazane na wojsko zawodowe.
Antoś to jednak ma fantazję…

Super sprawa. Tego rodzaju formacje są w większej części krajów NATO (oraz w Rosji). Są konieczną formą wsparcia armii zawodowej oraz zapewnienia porządku na tyłach walk. Uwaga dla amatorów (bo to tacy non stop piszą brednie o WOT) – szkolenie się tam kończy nie po 16 dniach, tylko po 3 latach od wcielenia.

Kanonenfutter