Strona główna Styl życia Ludzie Jego wiedza w głowie się nie mieści

Jego wiedza w głowie się nie mieści

0

Ma 18 lat, dwa indeksy uczelni wyższych, życie pełne pasji i ogromny talent do nauk ścisłych. To nie wszystko. Interesuje się wszechświatem i gwiazdami, a w wolnych chwilach, których zaczyna brakować, gra na instrumentach. 

Artur Krawczyk to sympatyczny i skromny uczeń trzeciej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach o profilu matematyczno – fizycznym. Jak każdy nastolatek w jego wieku, ma hobby i plany na najbliższą przyszłość. Jak mało kto chłonie wiedzę niczym gąbka. Półki w jego pokoju uginają się od podręczników i  książek, a sukcesów naukowych młodego pabianiczanina nie da się wymienić na jednym wdechu. Jak podkreśla, zdobywanie wiedzy jest dla niego przyjemnością.

– Wybór profilu klasy liceum nie był przypadkiem – zdradza Artur. Nauki ścisłe to moja pasja. Szczególnie matematyka, fizyka i astrofizyka. Interesuję się nimi niemalże od dziecka. Wszechświat zaintrygował mnie w czwartej klasie szkoły podstawowej. Na lekcji przyrody poznawaliśmy układ słoneczny i tak to się zaczęło – dodaje z uśmiechem.

Młody pabianiczanin wolne chwile poświęca „badaniu” nieba przez teleskop, który jest bardzo ważnym elementem wyposażenia pokoju Artura.

– Kupiłem go już w gimnazjum i od tego czasu w każdej  wolnej chwili od szkoły obserwuje wszechświat – mówi Artur Krawczyk.

Uczeń II LO stara się na bieżąco pogłębiać swoją wiedzę, nie tylko za pomocą książek oraz obserwacji. Jeździ na zajęcia dodatkowe do Łodzi, które organizowane są w Planetarium im. Arego Sternfelda.

Nauka to niejedyna pasja Artura. Ważne miejsce w jego życiu zajmuje muzyka. W 2015 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Pabianicach, (stopień I na flecie poprzecznym). W ostatnim czasie pobiera również lekcje z gry na saksofonie. Jego upodobania muzyczne to nie tylko klasyka.

– Może to się wydać dziwne, ale słucham sporo rapu i popu – uśmiecha się Artur.

Pabianiczaninowi na zajęcia dodatkowe często brakuje czasu, bo w wielu przypadkach kolidują po prostu ze szkołą. Mimo to licealista stara się wszystko pogodzić. Jak sam żartobliwie stwierdził, cieszyłby się gdyby doba miała więcej niż 24 godziny.

Jak na jego zdolności reagują rówieśnicy? Okazuje się, że Artur dla swoich szkolnych kolegów i koleżanek często jest wsparciem, najczęściej przed trudnymi sprawdzianami.

– Pomagam znajomym szczególnie z matematyki i fizyki. Powtarzamy razem materiał, czasami coś wytłumaczę. Staram się wykorzystać swoją wiedzę i dzielić się nią z innymi.

Artur w maju napisze maturę. Uczelnię i kierunek ma już wybrane. Będzie to Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek fizyka teoretyczna). O miejsce na uczelni nie musi się martwić. To dzięki dwóm indeksom, które wywalczył w konkursach naukowych. Pierwszy indeks pabianiczanin zdobył zajmując 3. miejsce w finale i uzyskując tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu FAST 2016 „ Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu”. Drugi, po zajęciu wysokich miejsc (7 oraz 6) w konkursach fizycznych Politechniki Łódzkiej – „Fascynująca fizyka” oraz „Fascynujące zjawiska astronomiczne”.

– Ostatecznie wybór padł na uczelnię w Toruniu, która przyciągnęła mnie ze względu na bogatą ofertę dla studentów. Nie ukrywam, że wiąże z nią dalsze plany. Chciałbym po ukończeniu studiów i zdobyciu tytułów naukowych rozpocząć pracę na tej uczelni – przyznaje tegoroczny maturzysta.

Już teraz czyta podręczniki przeznaczone dla studentów, bo jak się okazuje, zdarza mu się nudzić na lekcjach.

– Często znajduję w książkach błędy – żartuje pabianiczanin.

Artur Krawczyk może pochwalić się sporymi osiągnięciami naukowymi. Do największych sukcesów, młody pabianiczanin może zaliczyć wspomniane wcześniej 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie FAST 2016 „ Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu” w 2016 roku, zajęcie 4. miejsca w Wojewódzkim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym w 2016 roku oraz 2. miejsca w 2017 roku. Ponadto był prelegentem  podczas XLIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium astronomicznego w 2017 roku w Grudziądzu oraz laureatem w 2016 i 2017 roku w konkursach fizycznych Politechniki Łódzkiej pt. „Fascynująca Fizyka”.

Dumy z osiągnięć syna nie kryją rodzice: Katarzyna i Tomasz.

– Jestem bardzo dumna z Artura. Widzę ile codziennie wkłada pracy w to co osiąga. Bardzo mu kibicujemy z mężem i pomagamy w każdy możliwy sposób, by mógł rozwijać swoje pasje – mówi mama Kasia. 

Dzięki swoim sukcesom uczeń II LO regularnie otrzymuje stypendia naukowe od starostwa powiatowego. Artur został również nagrodzony stypendium Prezesa Rady Ministrów, a w ostatnim czasie otrzymał jednorazowe stypendium marszałka województwa łódzkiego w kwocie 3500 zł.

Ponadto Artur stara się o kolejne wsparcie finansowe dla olimpijczyków. Może się o nie ubiegać dopiero po zdaniu matury, gdyż ocenie podlegają nie tylko osiągnięcia w konkursach, ale również wyniki z matury.

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments