Strona główna Aktualności Z miasta Jan Berner otrzymał medal „Pro Patria”

Jan Berner otrzymał medal „Pro Patria”

0

Dziś w Dworze Kapituły Krakowskiej w Pabianicach prestiżowym medalem „Pro Patria” odznaczony został profesor Jan Berner.

Medal „Pro Patria” czyli „Dla Ojczyzny” przyznał mu Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, z inicjatywy prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza.

Były prezydent Pabianic (w latach 2002-2006), Honorowy Obywatel Pabianic i prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Pabianicach odznaczenie otrzymał za szczególne zasługi w dbaniu o pamięć na temat walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

To nie pierwszy medal, który został przypięty do munduru profesora. Jan Berner jest już odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1971), Krzyżem Kawalerskim (1986) i Komandorskim (1998) Orderu Odrodzenia Polski, medalem pro Ecclesia et Pontifice (1996).

Ponadto otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Claude’a Bernarda w Lyonie (1997). Był też wyróżniany przez środowiska kombatanckie, a także honorowymi odznakami Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Związku Motorowego.

W latach 1944-1950 Jan Berner „Zuch” był łącznikiem AK/WiN na terenie Pabianic i okolic. Przez całe życie identyfikował się z etosem Armii Krajowej i polską tradycją niepodległościową. Będąc prezydentem Pabianic jednym z wyróżników działalności uczynił pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach i postaciach istotnych dla miasta i kraju. Przyczynił się do nadania honorowego obywatelstwa Pabianic Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie oraz ustanowienia św. Maksymiliana patronem Pabianic.

Z jego inspiracji opublikowano monografię „650 lat Pabianic” oraz publikację „Wpisani w historię – Honorowi Obywatele Pabianic”, w które znajdują się również biogramy żołnierzy AK. Zainicjował także wspólne ze starostwem powiatowym obchody świąt narodowych, państwowych, historycznych i miejskich.

REKLAMA