Strona główna Aktualności Z miasta Jan Berner odznaczony

Jan Berner odznaczony

0

Profesor Jan Berner został odznaczony prestiżowym medalem „Pro Patria” („Dla Ojczyzny”) przyznanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Prezydent Pabianic w latach 2002-2006, Honorowy Obywatel Pabianic i prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Pabianicach odznaczenie otrzymał za szczególne zasługi w dbaniu o pamięć na temat walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

Medal nadano na wniosek marszałka województwa łódzkiego, z inicjatywy prezydenta Pabianic. Zostanie wręczony 2 maja o godz. 11.00 w Dworze Kapituły Krakowskiej.

Jan Berner „Zuch” w latach 1944-1950 był łącznikiem AK/WiN na terenie Pabianic i okolic. Przez całe życie identyfikował się z etosem Armii Krajowej i polską tradycją niepodległościową. Będąc prezydentem Pabianic w latach 2002-2006, jednym z wyróżników działalności uczynił pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach i postaciach istotnych dla miasta i kraju. Przyczynił się do nadania honorowego obywatelstwa Pabianic Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie oraz ustanowienia św. Maksymiliana patronem Pabianic.

Z jego inspiracji opublikowano monografię „650 lat Pabianic” oraz publikację „Wpisani w historię – Honorowi Obywatele Pabianic”, w które znajdują się również biogramy żołnierzy AK. Zainicjował wspólne ze starostwem powiatowym obchody świąt narodowych, państwowych, historycznych i miejskich.

Koło związku, któremu przewodniczy Jan Berner, blisko współpracuje z Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3, pomagając w wychowaniu młodego pokolenia oraz upowszechnianiu wiedzy wśród młodzieży i społeczności lokalnej o historii Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Jan Berner jest już odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1971), Krzyżem Kawalerskim (1986) i Komandorskim (1998) Orderu Odrodzenia Polski, medalem pro Ecclesia et Pontifice (1996). Ponadto otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Claude’a Bernarda w Lyonie (1997). Był też wyróżniany przez środowiska kombatanckie, a także honorowymi odznakami Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Związku Motorowego.

REKLAMA